Ukraińskie Linie Lotnicze – pasażer musi przekazać swoje dane przy rezerwacji

archiwum UIA

UIA wprowadza obowiązek dla pasażerów wszystkich swoich lotów do przekazania danych paszportowych i danych kontaktowych podczas dokonywania rezerwacji na rejsy międzynarodowe i krajowe UIA.

12 kwietnia 2017 r. weszła w życie ustawa “O Narodowym Programie Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego” przyjęta przez Radę Najwyższą Ukrainy. Nowy program ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa pasażerów, personelu latającego i naziemnego oraz samolotów.
Zgodnie z nową ustawą wszyscy przewoźnicy w tym UIA, którzy wykonują loty do i z UE, są obowiązani do dostarczenia ukraińskim organom imigracyjnym danych PNR (Passenger Name Record) dotyczących pasażera. Dane PNR zawierają imię, nazwisko, datę i plan podróży, informacje o bilecie, numer paszportu, dane kontaktowe, informacje o biurze wystawiającym bilet, nazwa biura podróży, informacje o rodzaju płatności a także numer miejsca i informacje o bagażu.

Eugenia Satska, rzecznik prasowy UIA, powiedziała: “Przywiązujemy dużą wagę do poprawek do obowiązującego prawa Ukrainy w celu spełnienia wszystkich przepisów jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Dlatego UIA wprowadza nowe standardy i rozpoczyna transfery zaawansowanych informacji pasażerskich do służb imigracyjnych odpowiednich państw. Systemy rezerwacji będą dostosowywane w taki sposób, aby nie można było dokonać rezerwacji biletów, bez podania prawidłowych danych pasażera “.

Dane PNR mogą być gromadzone i przetwarzane w celu zapobiegania, wykrywania i ścigania przestępstw o charakterze terrorystycznym i innych rodzajów przestępczości zorganizowanej oraz docelowo będą przechowywane przez okres 4.5 roku. Kraje UE i pozostałe kraje z którymi będzie prowadzona wymiana danych pasażerskich będą wykorzystywały bezpieczne kanały informacyjne z właściwym uwzględnieniem ochrony prywatności i danych osobowych wg międzynarodowych standardów.

www.flyuia.com