UE zatwierdziła zakup akcji Laudamotion przez Ryanaira

archiwum Ryanaira

Unia Europejskia zatwierdziła planowane nabycie przez Ryanair 75 proc. udziałów w austriackiej linii lotniczej Laudamotion (obecnie Ryanair posiada 24,9 proc. udziałów).

Ryanair nawiązał współpracę z Niki Laudą, aby zaoferować konkurencyjne ceny i większy wybór dla pasażerów z Austrii, Niemiec i Hiszpanii, gdzie obecnie odbywa się znaczna część operacji Laudamotion.

Sytuacja Laudamotion jest jednak zagrożona przez Lufthansę, która próbuje usunąć 9 swoich samolotów, które zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej powinny pozostać w Laudamotion, aby to mogła wznowić działalność.
Według Ryanaira, to ostatnie z całej serii działań Lufthansy, których celem jest destabilizacja i zniszczenie Laudamotion.
– Lufthansa do tej pory nie dostarczyła 2 z 11 samolotów, o których była mowa w decyzji UE dotyczącej przejęcia Air Berlin przez Lufthansę.
– Niektóre z samolotów, które Lufthansa zobowiązała się dostarczyć, dostarczone zostaną dopiero po sezonie letnim 2018 r., co jeszcze bardziej zmniejszyło zdolność Laudamotion do wykorzystania slotów i oferowania lotów w okresie letnim.
– Laudamotion dysponuje flotą jedynie 19 samolotów w sezonie lato 2018 (w tym 10 B737 Ryanaira – wet leasing).
– Lufthansa Group opóźnia zapłatę ponad 1,5 mln euro na rzecz Laudamotion za loty wykonywane przez tę firmę dla Lufthansy w marcu, kwietniu i maju.

Poprzez inwestycję w Laudamotion Ryanair nadal angażuje się w rozwój konkurencyjności w Austrii, Niemczech i Hiszpanii. Ryanair wzywa również odpowiednie organy UE odpowiedzialne za ochronę konkurencji do powstrzymania powtarzających się nadużyć Lufthansy, których celem jest zaszkodzenie konkurencji i konsumentom.

Juliusz Komorek, członek zarządu ds. regulacyjnych i prawnych w Ryanair, powiedział: „Z zadowoleniem przjmujemy decyzję Unii Europejskiej o zatwierdzeniu planowanego nabycia przez Ryanair 75 proc. udziałów w austriackiej linii lotniczej Laudamotion. Poprzez inwestycję w Laudamotion nadal będziemy angażować się w rozwój konkurencyjności w Austrii, Niemczech i Hiszpanii. Wzywamy także odpowiednie organy UE odpowiedzialne za ochronę konkurencji do podjęcia działań i zapobieżenia wszelkim dalszym działaniom Lufthansy, których celem jest zniszczenie konkurencji poprzez działania antykonsumenckie.”