Udany workshop portugalski

AG

Prawie ćwierć miliona polskich turystów odwiedziło Portugalię w 2018 roku, wykupili oni 931 tysięcy noclegów. Podczas workshopu zorganizowanego przez Polsko Portugalska Izba Przemysowo – Handlowa, Tourismo de Portugal w Warszawie, zaprezentowało się 37 wystawców z Portugalii i Brazylii.

Spotkać się z nimi przyszło prawie 80 przedstawicieli polskich biur podróży.

Obecny na spotkaniu ambasador Portugalii powiedział m.in. :”Cieszę się, ze nasz kraj cieszy się coraz większym zainteresowaniem polskich turystów. Mogą oni się przekonać, że Portugalia to nie tylko morze I słońce, ale także wspaniała kultura, historia, kuchnia.

Mamy od lat bardzo dobre stosunki dyplomatyczne z Polską a nasze kontakty gospodarcze rozwijają się z sukcesem. Kontaktom sprzyjają bezpośrednie loty z warszawy do warszawy, ale I połączenia low coastów z Krakowa I Katowic do Porto. To wszystko sprzyja nie tylko rozwojowi turystyki, ale I wzajemnemu poznawani się. Portugalia liczy nie tylko na polskich turystów, ale I inwestorów. Przysyłajcie więc państwo jednych I drugich.”

Ewa Waligórska z Polsko Portugalskiej Izby Przemysłowo – Handlowej, podkreśliła: “Od 2013 roku liczba polskich turystów wyraźnie się zwiększa. Wtedy odnotowaliśmy ich 123 927 a liczba wykupionych noclegów wyniosła 458 778. W rekordowym roku 2017 Portugalię odwiedziło 276 017 turystów z Polski, którzy wykupili 959 017 noclegów. Ubiegły rok był nieco gorszy.”

Najwięcej Polaków wybiera Algavre – 30,5 proc. i Maderę – 30,1 proc. Lizbonę odwiedza 18,4 proc. polskich turystów podróżujących do Portugalii a Centrum kraju – 10,4 proc.

Wzrostowi liczby gości polskich oczywiście sprzyja wzrost liczby połączeń. Linie TAP oferują 9 lotów tygodniowo z Warszawy do Lizbony, zaś Wizz Air (z Warszawy) I Ryanair (z Modlina) n– po 2 loty tygodniowo. Tani przewoźnicy ponadto latają w sezonie letnim do Porto oraz do Faro.

Ewa Waligórska wymieniła powody, dla których warto odwiedzić właśnie Portugalię.

Po pierwsze – dystanse w samej Portugalii. Cała długość kraju to 800 kilometrów, szerokość – 220 kilometrów. Z Lizbony trzeba pojechać tylko 320 km na północ żeby dojechać do Porto. Z kolei 280 kilometrów na południe jest Faro.
Po drugie – czyste plaże. Az 352 plaże I 14 marin posiada Błękitną Flagę.
Po trzecie – city break. Bezpośrednie połączenia z Polski sprawiają, że po 4 godzinach lotu możemy już spacerować po uliczkach Lizbony lub Porto.
Po czwarte – miejsca z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Portugalia może się pochwalić 17.
Po piąte – tradycje I kultura
Po szóste – turystyka pielgrzymkowa. To obok Fatimy także Braga I coraz popularniejsza Droga św. Jakuba
Po siódme – turystyka aktywna. W Portugalii można uprawiać trekking, wspinaczkę, jeździć na wycieczki rowerowe, grać w golfa, surfować na falach Atlantyku…
Po ósme – jedzenie I wino.
Po dziewiąte – przyjaźni ludzie.

Z tymi ostatnimi mieli okazję spotkać się przy stolikach I potem podczas networkingu przy świetnych winach portugalskich, przedstawiciele polskich biur podróży. A przybyło ich wyjątkowo dużo, bo prawie 80.

Jak podkreślił Wojciech Baczyński, prezes Polsko Portugalskiej Izby Przemysłowo – Handlowej: “Poprzedniego dnia na podobnym workshopie w Katowicach stawiło się 50 polskich biur podróży. Polsko Portugalska Izba Przemysłowo – Handlowa po raz pierwszy zorganizowała w tym roku workshop w Pradze. Wzięło w nim udział 25 Portugalczyków, 1 Brazylijczyk oraz 65 przedstawicieli firm czeskich. Wydarzenie było na tyle udane, że powtórzymy je za dwa lata.”

Andrzej Kawałek z Why Not Travel, powiedział: “Obserwuje coraz większe zainteresowanie Portugalią. Rocznie wysyłamy kilkuset klientów biznesowych. Pojawiły się bardzo korzystne ceny proponowane przez TAP I Grupę Lufthansa, za 600 złotych można było polecieć w tym roku na Maderę czy Azory.”

Z kolei Kinga Bielicka z biura PodniebnePodróże.pl, zauważyła: “Poluję na oferty z Azorów. Słyszałam wiele pozytywnych opinii o tych wyspach, więc zainteresowałam się nimi. Inne regiony Portugalii sprzedają się dobrze, ale Azory jeszcze się za mało promują”.

Workshop zakończyła loteria, które zwycięzcy wygrali pobyty ufundowane przez portugalskich hotelarzy.

{gallery}9389{/gallery}