Tylko oferty z Krety są tańsze niż przed rokiem

KG

Zdecydowanym liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji jest Kos, który jest droższy o 124 złote, a na Kanarach Fuerteventura – droższa o 150 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju

W trzecim tygodniu marca w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 wzrosły nieco więcej, bo o 17 złotych (poprzednio notowano wzrost o 3 złote), ale skala zmian średnich cen na poszczególnych kierunkach uległa zmniejszeniu. Największe zwyżki wystąpiły tym razem na Fuerteventurze, Cyprze i Majorce – o odpowiednio 63, 58 i 50 złotych. Z większych kierunków znaczniejsze wzrosty cen odnotowano jedynie na Kanarach – o 27 złotych, a na pozostałych najważniejszych kierunkach, czyli Grecji, Turcji, Egipcie i Tunezji zmiany cen były zaledwie jednocyfrowe.

Różnica średnich cen w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku zwiększyła się o 12 złotych, a więc ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego o 103 złote (tydzień temu o 91 złotych). Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe zwyżki w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują obecnie Synaj, Hurghada i Marsa Alam – o 345, 281 i 247 złotych. Ma to związek z bardzo dużą różnicą kursu dolara pomiędzy tym a zeszłym rokiem, która momentami wynosi prawie 30 procent. Tego wpływu nie są w stanie zrekompensować ani tańsze paliwo, ani hotele, których możliwości obniżek cen pokoi są już bardzo niewielkie i dlatego kierunki egipskie kosztują teraz średnio o 291 złotych drożej niż przed rokiem, a ta różnica zwiększyła się jeszcze o 24 złote w porównaniu z ostatnim zestawieniem. Zwiększyły się również różnice średnich cen na Tunezji – z 100 do 120 złotych i na kierunkach greckich i tureckich – z 27 do 38 oraz z 13 do 26 złotych. Za to dość istotnie zmniejszyła się ta różnica na Kanarach – z 112 do 78 złotych. Zdecydowanym liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji jest Kos, który jest droższy o 124 złote, a na Kanarach Fuerteventura – droższa o 150 złotych. Obecnie jedynym dużym kierunkiem tańszym niż przed rokiem jest Kreta – o 13 złotych, a niewiele droższe są Turecka Riwiera i Bułgaria – odpowiednio o 3 i 25 złotych. W Turcji w obliczu realnego zagrożenia dużym (o 1/3 ) spadkiem przyjazdów turystów rosyjskich i słabych bookingów w Niemczech, tamtejsi hotelarze usilnie poszukują możliwości obniżek cen. Pewnym ryzykiem takiego postępowania może się okazać stale umacniający się rubel, który odrobił już do euro około połowy wcześniej utraconej wartości. Przy ewentualnej kontynuacji tego procesu liczba turystów z Rosji decydujących się na tureckie plaże wcale może nie spaść aż tak bardzo – tym bardziej, że Egipt staje się dla Turcji coraz mniej konkurencyjny.

Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego jedynym biurem, które ma obecnie niższe od oferowanych przed rokiem posiada obecnie biuro Grecos – o około 45 złotych. Nieco wyższy średni poziom cen niż rok temu oferuje Neckermann oraz Sun & Fun, a wzrost nieco niższy od średniej branżowy lider, czyli Itaka. W granicach przeciętnej podniosły natomiast średnie ceny biura Rainbow Tours, Exim Tours oraz TUI, więcej niż przeciętnie wzrosły ceny w Wezyrze (był bardzo tani przed rokiem na bazie silnych obniżek wywołanych konfliktem na Ukrainie) , a jeszcze więcej w bardzo taniej jeszcze do niedawna Alfa Star.

W tym, co jest w danej chwili dla nabywców najważniejsze, czyli w bezwzględnych cenach bieżących z dużych biur najlepsze ich poziomy oferują nadal Itaka, Grecos, a także w pewnym stopniu Rainbow Tours. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli nadal największą liczbą najtańszych ofert dysponują Itaka (21) oraz Rainbow Tours (16), a niewiele mniej takich ofert ma Exim (15) Obecnie posiada on szczególnie atrakcyjne oferty w klasie ekonomicznej oraz na Kanarach i w Turcji Egejskiej. Możliwe, że pojawi się nieco więcej atrakcyjnych ofert, gdy zgodnie z zapowiedziami po targach ITB w niektórych biurach zostaną uwzględnione uzyskane tam bonusy i upusty cenowe.

Najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).
Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej.