Tydzień wzornictwa w Wiedniu

Markus Guschelbauer

Vienna Design Week co roku zmienia Wiedeń w przestrzeń wysmakowanego designu. Od 30 września do 9 października odbędzie się dziesiąta już edycja największego festiwalu designu w Austrii, obejmującego ponad 150 wydarzeń. Design to coś więcej niż zaprojektowany obiekt, to także podstawowy składnik produkcji kulturowej – tak brzmi credo Vienna Design Week, który odbędzie się w Wiedniu w dniach od 30 września do 9 października 2016 r. Kurator dziesiątej edycji imprezy Lilli Hollein zaprasza gości na ponad 150 festiwalowych wydarzeń – wystaw, instalacji, spacerów i imprez tanecznych w całym mieście.
Vienna Design Week odbywać się będzie w licznych punktach przestrzeni miejskiej. Dzięki współpracy z wiedeńskimi muzeami, producentami i designerami z całego świata goście festiwalu będą mogli spojrzeć na design z najróżniejszych perspektyw. Głównym punktem dziesiątej edycji będzie piąta dzielnica miasta. Centrum Festiwalowe na Schlossgasse pokaże szereg wystaw i pełnić będzie funkcję punktu wyjścia dla uczestników spacerów z przewodnikiem. Własną prezentację przygotowały Czechy – gość honorowy tegorocznego festiwalu.
Obok tradycyjnych elementów, takich jak „Stadtarbeit” (design społeczny, czyli zaangażowanie w kształtowanie przestrzeni miejskiej), „Passionswege” (współpraca między wiedeńskimi producentami a twórcami designu) i „Debüt” (debiuty, czyli forum prezentacji dla uczelni kształcących w zakresie designu) w 2016 r. w centrum zainteresowania znajdzie się design graficzny oraz przemysłowy. Z okazji jubileuszu przewidziano ponadto wydanie specjalnego magazynu, zaprojektowanego przez dziesięć wiedeńskich biur designu, a także książki zatytułowanej Stadtarbeit – Ten Years of Design Featuring the City.
Vienna Design Week, 30.9.–9.10.2016, www.viennadesignweek.at