Twierdza Poznań walczy z pandemią

fot. Marek Zakrzewski

Tajemnice XIX wiecznej Twierdzy Poznań będzie można poznać w weekend 28 i 29 sierpnia 2021 podczas IX Dni Twierdzy Poznań. W jednym z fortów będzie można także się zaszczepić.

Program tegorocznej imprezy prezentuje się bardzo bogato. Na miłośników historii w każdym wieku czeka aż 7 fortów, 10 schronów i innych obiektów, 5 muzeów, a do tego spacery, filmy i inne atrakcje. To wyjątkowa okazja, by poznać historię Poznania od średniowiecza aż po okres zimnej wojny.

Do wydarzenia dołączają nowi partnerzy: Muzeum Broni Pancernej (oddział Muzeum Wojska Polskiego) i Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu). Tę pierwszą placówkę w obecne postaci otwarto w 2019 roku, a ostatnia jest najstarszym muzeum historyczno-wojskowym w Polsce. Swoje stulecie obchodziło także w 2019 roku.

Wrota uchyli remontowany Fort VII – Muzeum Martyrologii Wielkopolan (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości).

Twierdza Poznań chroni także przed pandemią. W Forcie VI dzięki Mobilnemu Zespołowi Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19 jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson. Nie jest wymagana rejestracja, a sam zabieg jest bezbolesny i będzie się odbywał w otoczeniu historycznego lazaretu.
Fort Va zaprosił ponad stu rekonstruktorów, przybliżających różne epoki. W Forcie IVa i Rezerwacje Archeologicznym Genius loci pojawią się wątki średniowieczne.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. To przede wszystkim gry terenowe i zabawy w poznańskich fortach i schronach.
Dni Twierdzy Poznań to jedna z niewielu okazji, by zwiedzić Fort VIIa, a także Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości). Tam poza zwiedzaniem unikatowego obiektu można wziąć udział w spotkaniu (sobota, 28.08.2021, godz. 14:30) „Nuklearny generator chmur. Archeologia zimnej wojny” z dr. hab. Grzegorzem Kiarszysem z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, który opowie o baza atomowych w Polsce i planach wojny atomowej w Europie.

W zwiedzaniu pomoże Forteczna Linia Autobusowa przygotowana we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o.

www.dnitwierdzypoznan.pl

Dni Twierdzy Poznań po raz dziewiąty