Turystyka wiejska ma potencjał

23 września w Poznaniu odbyła się konferencja „Turysta 2021 – trendy w turystyce wiejskiej. Organizatorem była Wielkopolska Organizacja Turystyczna.
W krótkich prelekcjach posłuchać mogliśmy 16 znamienitych osobowości – naukowców, samorządowców, specjalistów w zakresie budowania marki, sieciowania, social mediów, influencer marketingu, turystyki kulinarnej oraz najlepszych praktyków w organizacji działalności obiektów turystycznych.
Artur Krysztofiak – dyrektor biura Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, powiedział: „Działalność w branży turystycznej wymaga sprawnego poruszania się w sferze szeroko rozumianej organizacji, promocji i stosunków międzyludzkich. Celem naszej konferencji nie jest przekazanie pełnej wiedzy na temat wszystkich poruszonych zagadnień. Wierzę natomiast, że nasi prelegenci zainspirowali wiele osób do nowych rozwiązań oraz czerpania z najlepszych praktyk a przede wszystkim dali naszym gościom motywacyjnego kopniaka do dalszej pracy, której efektem będzie rozwój turystyki w całym regionie.”
Konferencja TURYSTA 2021 – Trendy w Turystyce Wiejskiej zebrała w centrum konferencyjnym Novotel w Poznaniu 150 osób. Setki kolejnych zainteresowanych tematem przedstawicieli branży oglądało transmisję online z wydarzenia na stronie Facebook Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. Większość wystąpień oraz bonusowe zakulisowe wywiady już wkrótce pojawią się na YouTube WOT.
Zarówno udział w konferencji, jak i dostęp do transmisji online był całkowicie bezpłatny. Wydarzenie było bowiem częścią realizowanego przez WOT projektu „Współpraca i dobre praktyki szansą na rozwój obszarów wiejskich” dofinansowanego ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Programu Technicznego PROW 2014-2020. Projekt miał charakter ponadregionalny i jego partnerami była także Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna oraz Lokalna Grupa Działania „Gościnna Wielkopolska”.
Uczestnicy konferencji debatowali m.in. o tym, czy i jak zmienił się turysta na obszarach wiejskich. Podkreślili, że turystyka wiejska cieszy się w tym roku ogromnym zainteresowaniem – wzrosła o ponad 20 proc. Ewoluował profil turysty, coraz częściej pojawiają się osoby, które podczas pracy zdalnej chcą cieszyć się bliskością natury. Duże znaczenie ma dostęp szerokopasmowego internetu na wsiach.
Jakub Feiga, dyrektor Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej zaznaczył: „Dolny Śląsk ma duży potencjał turystyki wiejskiej. Ta ostatnia stała się po prostu modna a pandemia zdecydowanie przyspieszyła rozwój agroturystyki.”
Pandemia skierowała zainteresowanie turystów na inne województwa, nie tylko nad morzem i w górach.
Turystyka wiejska wkroczyła w fazę turystyki komercyjnej, gdzie turyści nie tylko zainteresowani są zwiedzaniem, ale również zakupem produktów lokalnych.
Turystyka wiejska jest coraz bardziej promowana nie tylko przez samorządy ale również przez firmy komercyjne oraz wydawnictwa.
Turysta wiejski = turysta wymagający
Jeśli chodzi o profil turysty wiejskiego, to trzeba zauważyć, że 14,2 proc. społeczeństwa pracuje zdalnie. Są to osoby, które łączą pracę z wypoczynkiem. Turysta wie czego chce, jest świadomym konsumentem.
Według uczestników konferencji, rynek wymógł zmiany również w turystyce wiejskiej. Inwestycje strukturalne są efektem zwiększonego ruchu turystycznego. Co więcej, w ostatnich kilkunastu miesiącach można było zaobserwować rzadkie przed laty zjawisko – polecanie się wzajemnie obiektów gastronomicznych i noclegowych oraz innych obiektów około turystycznych. Zauważalny stał się także silny trend do wyróżnienia się obiektów – np. budowa „Wioski fińskiej”.
W dużych regionach stawia się również na wyróżnianie. Wielkopolska stawia na „dobre jedzenie w czystym środowisku, zachodniopomorskie wspiera lokalnych winiarzy.
Rozwój i specjalizacja
W odpowiedzi na pytanie, co jest jeszcze do zrobienia, aby rozwijać turystę wiejską, podkreślano konieczność pielęgnowania wiejskich tradycji, bo to generuje dobrej jakości produkt turystyczny.
ROT-y i LOT-y powinny inwestować w szlaki rowerowe, kajakowe a także uświadamiać przedsiębiorcom dobre praktyki. Promocja regionu musi się opierać na lokalności i naturalności.
Jeśli chodzi o problem pobudzenia ruchu turystycznego poza sezonem, to Paulina Fedko właścicielka Chaty Miłkowskiej, podkreśliła, że obiekty powinny się specjalizować w jakiejś konkretnej dziedzinie. To bowiem daje turyście poczucie zaopiekowania. Wywołanie w turyście uczucia przywiązania do obiektu powoduje z kolei to, że będzie on chciał przyjechać poza sezonem letnim.
Moc turystyki kulinarnej
Joanna Ochniak szef kuchni, stwierdziła, że turystyka kulinarna rozwijająca się od kilku lat, jest obecnie jednym z filarów turystyki, skupiającym dużo uwagi turystów. Jest kreatywna, angażująca przedstawicieli wielu branż.
Turyści kulinarni, to według niej wyselekcjonowana grupa gości skoncentrowanych na doznaniu najnowszych trendów kulinarnych. Oni próbują, oceniają i polecają. Poznają miejsce za pośrednictwem jedzenia – interesuje ich kuchnia lokalna. Skoncentrowani są na wymianie doświadczeń, zakupie najwyższej jakości dóbr i usług, bardzo wymagający, liczący się z dużymi kosztami.
W tym sektorze turystyki kucharze znajdują się na pierwszej linii – od nich zależy, by w kuchni używane były wysokiej jakości ekologiczne produkty oraz lokalne, tradycyjne receptury pokazujące autentyczność.
Wytwarza się nowy trend – mocno promowany na świecie : farm dining. Kucharze już nie tylko karmią, ale również edukują (pochodzenie produktu, jakość, kontynuacja tradycji). Promują – regiony, państwa poprzez swoje dania. Turystyka kulinarna jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się segmentem branży.
Patronem medialnym konferencji był portal WaszaTurystyka.pl
POWIĄZANE WPISY
12 sierpnia 2022
Tourist Polska Partnerem XI Forum Promocji Turystycznej
Za 61 dni, 12 października w Terminalu Lotniska Warszawa-Radom odbędzie XI Forum Promocji…
0 Komentarzy2 Minuty
11 sierpnia 2022
MerlinX Partnerem XI Forum Promocji Turystycznej
Już za 62 dni, 12 października w Terminalu Lotniska w Radomiu odbędzie się XI Forum…
0 Komentarzy1 Minuty
10 sierpnia 2022
Gromada Partnerem XI Forum Promocji Turystycznej
Za 9 tygodni w Terminalu Lotniska w Radomiu odbędzie się XI Forum Promocji Turystycznej,…
0 Komentarzy3 Minuty
4 sierpnia 2022
Fly.pl: lipiec rekordowym miesiącem. Liderami Turcja i Grecja
W lipcu fly.pl osiągnęło sprzedaż o ponad 30 proc. wyższą niż w siódmym miesiącu 2021…
0 Komentarzy3 Minuty
3 sierpnia 2022
MSiT Patronem Honorowym XI Forum Promocji Turystycznej
Już za 10 tygodni w Terminalu Lotniska Warszawa-Radom odbędzie się XI Forum Promocji…
0 Komentarzy2 Minuty
29 lipca 2022
Wczasy z 6-latką na Cyprze – 9 argumentów za
Wyspa Afrodyty od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków.…
0 Komentarzy9 Minuty
28 lipca 2022
Zabytki UNESCO dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego to punkt wyjścia do odbudowy ruchu zagranicznego na Dolny Śląsk
Choć turystyka krajowa szybko odbudowuje się po pandemii, nadal brakuje pomysłu na to,…
0 Komentarzy9 Minuty
28 lipca 2022
O planowaniu strategii dla ruchu lotniczego w Polsce, porozmawiamy ze Stanisławem Wojterą na XI Forum Promocji Turystycznej
12 października odbędzie się XI Forum Promocji Turystycznej. Gościem imprezy, która…
0 Komentarzy1 Minuty
28 lipca 2022
Malta chce przyjmować więcej grup poza sezonem. „Mamy infrastrukturę, której potrzebuje branża MICE”
„Naszym celem na najbliższe miesiące jest zwiększyć świadomość polskiej branży, że Wyspy…
0 Komentarzy7 Minuty