Turystyka kulinarna to ważna rzecz

archiwum MSiT

O turystyce kulinarnej i możliwościach jej rozwoju, rozmawiał w Warszawie, Minister Sportu I Turystyki, Witold Bańka z Don Rafaelem Ansónem Oliartem – Honorowym Prezydentem Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej, Prezydentem Europejskiej Akademii Gastronomicznej, Prezydentem Królewskiej Hiszpańskiej Akademii Gastronomicznej oraz założycielem prestiżowego rankingu The World’s 50 Best Restaurants by San Pellegrino, pozycjonującego najlepsze restauracje świata.

Jego obecność w Polsce związana jest z rozwojem Europejskiej Akademii Gastronomicznej, której Sekretariat Generalny zlokalizowany jest w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli także Maciej Dobrzyniecki, Prezydent Polskiej Akademii Gastronomicznej oraz Alicja Omięcka, dyrektor generalny w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Celem spotkania było omówienie rosnącego znaczenia turystyki gastronomicznej i jej wpływu na gospodarkę kraju oraz przedstawienie koncepcji Domu Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych, których ważnym elementem jest właśnie turystyka kulinarna.

Minister Witold Bańka powiedział: “Polska sztuka kulinarna ma wielowiekową tradycję, z której jesteśmy dumni. Chcemy promować Polskę jako kraj atrakcyjny pod względem geograficznym, historycznym, ale także różnorodny kulturowo i kulinarnie. Spotkanie z tak wybitnym autorytetem, który zajmuje się propagowaniem kultury gastronomicznej na świecie jest ważnym doświadczeniem dla resortu odpowiedzialnego za turystykę.”

Don Rafael Ansón Oliart, podkreślił: “Jeszcze dwadzieścia lat temu żaden z turystów nie przyjeżdżał do Hiszpanii ze względu na kulinaria. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. W minionym roku Hiszpanię odwiedziło ponad 75 milionów turystów, z czego aż 15 proc. stanowiły osoby, które przyjechały do nas właśnie w celu poznania sztuki kulinarnej.
Istnieją trzy główne powody, które wpływają na rozwój turystyki kulinarnej, a zarazem zachęcają do odwiedzenia Hiszpanii. Należą do nich:
1. wyjątkowe i oryginalne spożywcze produkty bazowe
2. tradycyjna kuchnia i przepisy
3. gościnność
Polska również posiada wszystkie wymienione wyżej atrybuty i śmiało może walczyć o gości stawiających na turystykę kulinarną.

Do promocji turystyki kulinarnej niezbędne są odpowiednie narzędzia. We współczesnym świecie jest to oczywiście Internet. Planujemy stworzyć w sieci europejski portal kulinarny, w którym „polskie smaki” będą zajmować ważne miejsce.”

Minister Bańka zaznaczył: “Przedstawiony projekt doskonale wpisuje się w ministerialną wizję promocji turystyki kulinarnej i koncepcję Domu Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych. Zależy nam, aby udział turystyki w gospodarce krajowej regularnie wzrastał, a rozwój turystyki kulinarnej to jeden z ciekawych pomysłów na to.”