Turystyczny rekord Drezna i Krainy Łaby w 2018. Polska największym rynkiem zagranicznym

fot. Sven Döring

Drezno i Kraina Łaby zamknęła turystyczny rok 2018 wynikiem 2,70 mln przyjazdów i prawie 6 mln noclegów. Jest to wynik lepszy niż rekord, który padł w 2014 r. Liderem wśród zagranicznych rynków źródłowych jest Polska.

Nieco ponad rok temu, w styczniu 2018 r., rozpoczęto działania promocyjne dla nowej turystycznej marki powstałej z połączenia miasta Drezna i regionu Kraina Łaby, a teraz nadeszła pora na pierwsze wspólne roczne podsumowanie.

„Cieszymy się, że nowa destynacja turystyczna Drezno i Kraina Łaby może zbilansować rok 2018 wynikiem wzrostowym, zarówno jeśli chodzi o liczbę przyjazdów (o 3,1 proc. więcej) jak i noclegów (+2,8 proc.)“ – mówi dr Jürgen Amann, dyrektor zarządzający Dresden Marketing GmbH (DMG).

Najwięcej odwiedzających pochodzi z samych Niemiec, z udziałem w liczbie noclegów 82,1 proc. oraz wzrostem w porównaniu do roku 2017 o 3,2 proc. jeśli chodzi o przyjazdy i o 2,4 proc. w przypadku liczby noclegów.

Polacy najliczniejsi wśród zagranicznych turystów

Nastąpił też wyraźny wzrost w przypadku gości z zagranicy: w porównaniu do 2017 r. o 3 proc. w liczbie przyjazdów, a w liczbie noclegów nawet o 5,2 proc. Dziewięć z dziesięciu najważniejszych zagranicznych rynków źródłowych zanotowało poprawę wyników, przy czym najdynamiczniejszy wzrost liczby noclegów w porównaniu do roku 2017 wykazują Polska (o 26,0 proc.), Holandia (11,6 proc.) i Rosja (11,5 proc.).

Polska jest po raz pierwszy numerem jeden wśród rynków zagranicznych pod względem liczby noclegów (91 254 noclegi), drugie miejsce zajmują USA (90 159), a trzecie Szwajcaria (80 474).

Czołowa pozycja Polski nie jest zaskoczeniem: „U naszych wschodnich sąsiadów dostrzegamy spory turystyczny potencjał i zintesyfikowaliśmy nasze działania promocyjne w Polsce i Czechach“ – komentuje dr Amann.

DMG ma w swoich szeregach polskojęzycznego pracownika, zwiększono nie tylko obecność destynacji na branżowych targach i workshopach, ale także działania internetowe i w mediach społecznościowych, m.in. przez współpracę z popularnymi blogerami podróżniczymi.

Rozwój MICE w Dreźnie

Oprócz podróży prywatnych ważnym aspektem zarówno dla turystyki, jak i generalnie rozwoju gospodarczego destynacji, są podróże biznesowe.

„Zamierzamy rozszerzyć nasz marketing dotyczący kongresów i konferencji oraz rozpoczęliśmy proces optymalizacji portfolio naszych usług w tym zakresie. Każdy organizator powinien docelowo w one-stop-office DMG otrzymać pełne wsparcie, jakiego potrzebuje celem pomyślnej realizacji swojego kongresu czy konferencji u nas w Dreźnie” – mówi dr Amann.

Ponadto DMG aktualnie współpracuje z partnerami z branży MICE nad opracowaniem nowej koncepcji akwizycji kongresów i konferencji dla miasta. Drezno jako lokalizacja MICE przekonuje do siebie wieloma argumentami, jak pokazują również wyniki ostatnich badań.

Zgodnie z nimi ponadregionalni organizatorzy cenią nie tylko urok miasta, ale także jego pozytywny image jako lokalizacji kongresowej, odpowiednie zasoby miejsc konferencyjnych i hotelowych, atrakcyjny stosunek ceny do jakości, a także kompetencję lokalnej branży. Odpowiednio wysoki jest także tzw. wskaźnik dalszego polecania destynacji, który wynosi 94 proc.

Cytaty pochodzą z konferencji prasowej Dresden Marketing GmbH w dniu 22 lutego 2019 r. nt. bilansu roku turystycznego 2018.