Turystyczny Fundusz Gwarancyjny priorytetem dla MSiT

Wprowadzenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego oraz działania na rzecz wzmocnienia rozwoju turystyki krajowej – to dwa najważniejsze punkty programu działania Ministerstwa Sportu i Turystyki dotyczące turystyki, przedstawione przez ministra Witolda Bańkę.
Na pierwszej w tym roku konferencji w MSiT pojawiła się silna ekipa resortu, m.in. obecna była Dorota Dulińska, podsekretarz stanu odpowiedzialna za turystykę oraz dyrektor Maria Napiórkowska
Znakiem, że obecny rząd traktuje bardzo poważnie sport i turystykę była obecność premier Beaty Szydło. Pani premier w swoim wystąpieniu skupiła się jednak tylko na sporcie.
Za to minister Bańka, w odróżnieniu od swoich poprzedników, pamięta o drugim członie nazwy swojego resortu i turystyce poświęcił sporą część wystąpienia.
Minister Witold Bańka powiedział m.in. : „Prowadzimy prace nad projektem nowej ustawy o usługach turystycznych. Istnieje konieczność zastosowania wielu zmian wynikających z czekającego nas wdrożenia dyrektywy unijnej w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych oraz potrzeby dostosowania przepisów do zmieniającej się sytuacji na rynku turystycznym, nowych zjawisk jak np. pakiety dynamiczne, działalność podmiotów nie objętych przepisami ustawy o usługach turystycznych a także zmieniającej się sytuacji ekonomicznej.
Szczególną wagę przykładamy do wzmocnienia sytemu zabezpieczeń finansowych klientów biur podróży czyli wprowadzenia Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego poprzez umiejscowienie jego zadań w Ubezpieczeniom Funduszu Gwarancyjnym.Drugim priorytetem w działaniach ministerstwa będzie promocja Polski w Polsce. Między innymi przeprowadzimy w tym roku dwie akcje. Pierwsza, „Polska za pół ceny” będzie akcją weekendową w ramach obchodów Światowego Dnia Turystyki. Namawiamy samorządy i podmioty turystyczne, żeby w tym czasie obniżyły o 50 proc. ceny na noclegi, wyżywienie, bilety wstępu. Druga akcja, „Wypoczywaj w kraju” będzie miała za zadanie zachęcanie Polaków do wypoczywania w kraju, do zwiedzania go. Mamy piękny kraj, wiele niezwykle ciekawych propozycji turystycznych i powinniśmy przekonywać do odpoczynku rodaków w kraju.
Jeśli chodzi o inne działania promocyjne, chciałbym podkreślić, że najważniejszą imprezą o globalnym zasięgu będą Światowe Dni Młodzieży, podczas których będziemy promować Polskę wśród naszych zagranicznych gości. Działania promujące turystykę polską podejmiemy również na najważniejszej imprezie sportowej w Europie – mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Na przestrzeni o nazwie „Agora”, każdy kraj uczestniczący w mistrzostwach będzie miał jeden dzień na prezentację. Szacuje się, ze mistrzostwa odwiedzi ok. 2,5 miliona gości.Kolejnym problemem, który rozwiążemy jest konieczność ujednolicenia identyfikacji Polski za granicą, opracowanie wspólnej strategii promocji dla wszystkich podmiotów zajmujących się tą problematyką.”
Minister Dorota Dulińska, w rozmowie z przedstawicielem WaszejTurtstyki.pl powiedział m.in.: „Przedstawiliśmy projekt ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym w ministerstwie finansów. Spotykamy się z przedstawicielami tego resortu, rozmawiałam z ministrem Piotrem Nowakiem i na razie spotykamy się ze zrozumieniem naszych problemów. Chodzi przede wszystkim o dopracowanie i wyjaśnienie tych aspektów w zakresie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, które nie są w kompetencjach MSiT. Chcemy ten projekt dobrze przygotować, bo wiadomo, że wprowadzenie II filaru zabezpieczeń finansowych biur podróży, poprzez wprowadzenie właśnie nowego Funduszu prowadzonego w ramach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ma wyeliminować dodatkowe koszty, które pojawiłyby się w razie powołania nowej osoby prawnej.”
Minister Dulińska dodała również, że uważnie przygląda się pracom Polskiej Organizacji Turystycznej, wszystkim jej działom a także ZOPOT-om i jeszcze w pierwszym kwartale tego roku podejmie decyzje zarówno personalne, jak i strukturalne. Chodzi głównie o to, w jaki sposób do tej pory były wydawane pieniądze przyznawane i uzyskiwane przez POT na promocję.
POWIĄZANE WPISY
13 czerwca 2025
Prezes Grupy Arche apeluje o zmiany w prawie dotyczącym zabytków
W trakcie III Forum Rewitalizacji, które odbywa się 13 czerwca w Łodzi, prezes Grupy…
0 Komentarzy3 Minuty
13 czerwca 2025
OLX: coraz więcej Polaków wybiera urlop w kraju
Polacy coraz chętniej wybierają wypoczynek w kraju, choć urlop nad Bałtykiem może…
0 Komentarzy4 Minuty
12 czerwca 2025
Tribe: nowy hotel w Budapeszcie, zapowiedź w Słowenii i debiut w Krakowie
Tribe, designerska marka lifestyle’owa należąca do grupy Accor, ogłasza kolejne…
0 Komentarzy2 Minuty
10 czerwca 2025
Przewodnik Michelin 2025: Wrocław debiutuje, Warszawa z nowym wyróżnieniem
Michelin zaprezentował nową selekcję restauracji ujętych w Przewodniku Michelin Polska…
0 Komentarzy11 Minuty
6 czerwca 2025
Rozpoczęto prace nad Strategią Rozwoju Turystyki Zorganizowanej w Polsce na lata 2026–2035
Przedstawiciele branży turystycznej rozpoczynają prace nad Strategią Rozwoju Turystyki…
0 Komentarzy1 Minuty
6 czerwca 2025
Smaki sprzed tysiąca lat w nowoczesnym wydaniu. Gniezno uruchomiło nowy produkt kulinarny turystyki sieciowej
W ramach obchodów 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego miasto zaprasza na „Ucztę…
0 Komentarzy3 Minuty
4 czerwca 2025
ESPT i ZUS zapraszają branżę turystyczną na webinar
Europejskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Turystycznych (ESPT) zaprasza właścicieli biur…
0 Komentarzy3 Minuty
4 czerwca 2025
DOT świętuje 25-lecie. Region przyciąga miliony turystów
Stowarzyszenie założyło pięć podmiotów, po roku było ich trzydzieści. Dziś Dolnośląską…
0 Komentarzy5 Minuty
3 czerwca 2025
Mazowsze otwiera sezon turystyczny 2025
2 czerwca na pokładzie statku Fisherman odbyła się konferencja prasowa inaugurująca letni…
0 Komentarzy4 Minuty
Program mało ambitny i raczej ubogi. Ale jeżeli Pani Minister Dorocie Dulińskiej uda się szybko rozwiązać problem gwarancji turystycznych (poprzednicy pracowali nad tym 6 lat) oraz wymienić kierownictwo, zredukować zatrudnienie i zracjonalizować styl działania w Polskiej Organizacji Turystycznej, to branża turystyczna będzie Ją wspierać!
Program o tyle mało ambitny jak mało ambitny budżet organizacji odpowiedzialnej za promocję zwłaszcza w kontekście promocji Polski dla Polaków. Może Pani Minister uruchomiła program zmian w zakresie wydatkowania środków funduszy socjalnych na wypoczynek w kraju .To nie brak wiedzy o atrakcyjności turystycznej kraju jest problemem ale zasobność portfeli oraz brak systemowych rozwiązań w sprawach o których pisze oraz brak programu dla młodzieży w zakresie poznawania kraju
Przecież na razie to zarysy programu, program pewnie poznamy w następnych tekstach, tutaj redakcja zaznaczyła, że to to cytuje to jest to, co „między innymi” powiedzieli Bańka i Dulińska. jak znam WasząTurystykę.pl, niedługo przeczytamy duży wywiad z nową minister. Tam czekam na dogłębne pytania o program MSiT na następny rok czy lata. Na razie prawdopodobnie muszą sprzątać po poprzednikach. Brawo za zwolnienie wiceprezesów i pseudodoradców z POT. Ważna rzecz na końcu artykułu: audyt POT i ZOPOT-ów. Wreszcie ktoś się przyjrzy gdzie i na co szła kasa na promocję.
Kontrola POT? Nareszcie. Trzeba zredukować jeszcze bardziej to towarzystwo. Mamy XXI wiek a tam cały dwór, doradcy, wiceprezesi. Dobrze, że ich pogoniono,a le i tak przerost administracji w POT jest za duży. Proponuję też sprawdzić, jakie są realne wyniki działalności ośrodków zagranicznych i zagonić niektórych dyrektorów do roborty.
jak ktoś rzeczywiście ruszy Polską Organizację Turystyczny, to zaczną wypadać różne trupy z szafy, dotychczas skrzętnie ukrywane. Na pewno trzeba wyjaśnić wyprowadzenie kilkudziesięciu /!/ mln Euro poprzez sieć spółek GGK PR / Panmedia Western / Lowe Media. Przetargi były przygotowywane przez ludzi z POT, powiązanymi z Lowe Group – ustawiano kryteria tak, aby wygrywała ta sama spółka pod zmienioną nazwą. Wszelkie uwagi pracowników w tym zakresie były torpedowane.
Największy problem POT to odizolowanie od regionów i branży. To struktura skostniała i archaiczna, w stylu PRL. Niczego nie można uzgodnić bez decyzji prezesa Szmytke, który pojawia się w pracy na kilka godzin w tygodniu. Bardzo dużo też podróżuje. Od sierpnia ub. roku nie było z Nim kontaktu przez kilka miesięcy, nawet pracownicy byli zdenerwowani i nie wiedzieli gdzie jest.
Tam są potrzebne bardzo szybkie i głębokie zmiany kadrowe i organizacyjne.
Jeśli nowej minister uda się przepchnąć ustawę o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym i to w formie, jaką zapowiada czyli bez tworzenia nowej instytucji zjadającej część swoich funduszy, to branża stanie za nią murem w innych sprawach. A jeszcze jeśli uda jej się zmienić działalność POT, na bardziej efektywną, jeśli zmniejszy liczbę zatrudnionych „fachowców” to zasłuży na brawa do końca kadencji. Życzę wytrwałości Pani Minister, bycia twardą. A od WaszejTurystyki czekam wywiadu dłuższego, warto poznać poglądy nowej minister na różne środowiskowe sprawy.