Turyści niekorzystający z biur podróży wybiorą w tym roku Włochy, Hiszpanię i Grecję. Plany wakacyjne okiem Esky.pl

fot. Michel Bitetto / unsplash

Włochy, Hiszpania i Grecja to trzy kraje najpopularniejsze wśród turystów, którzy za granicę polecą w tym roku organizując sobie podróż samodzielnie. W 2023 roku wiele osób zaplanowało swój urlop z więcej niż kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Analitycy Esky.pl – platformy do organizacji podróży – zebrali dane o zapytaniach klientów na okres czerwiec-sierpień 2023 roku.

W sezonie 2023 Polacy najchętniej wyjadą do Włoch, które od lat królują jako kierunek podróży wśród osób samodzielnie organizujących urlop. W analizowanym okresie wyszukiwania do tego kraju odpowiadały za 27 proc. zapytań wśród 10 najpopularniejszych kierunków podróży. To wynik o trzy punkty procentowe lepszy niż rok temu. Miasta, w których Polacy zaczną podróż po Włoszech to głównie Rzym, Mediolan, Bari i Neapol, a także Katania i Palermo na Sycylii.

W ścisłej czołówce pozostają także Hiszpania (2. miejsce) i Grecja (3. miejsce) – udział tych krajów w rankingu dziesięciu najpopularniejszych kierunków wynosi odpowiednio 21 proc. i 13 proc. wyszukiwań. Barcelona, Alicante, Majorka i Malaga – to te miasta najbardziej interesowały Polaków w Hiszpanii. Z kolei w Grecji klienci przyglądali się Atenom, Korfu, Chanii i wyspie Rodos.

Francja tuż za podium, Chorwacja dostępna samolotem

Czwartą lokatę w rankingu kierunków na tegoroczne wakacje zajmuje Francja, z lotami do Paryża i Nicei na czele. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się też Chorwacja (5. miejsce), która w tym roku przystąpiła do strefy euro. Warto zaznaczyć, że linie lotnicze uruchomiły nowe bezpośrednie połączenia do takich miast jak np. Split, Zadar czy Dubrownik. Na 6. pozycji wakacyjnego zestawienia znalazły się USA, w tym Nowy Jork i Los Angeles.

“Wielu może się zdziwić, że Polacy chcą rezerwować bilety do Paryża czy Nowego Jorku w okresie letnim. Taki wybór nie powinien jednak zaskakiwać, gdyż miasta te mogą być świetną bazą wypadową do innych regionów wypoczynkowych” – tłumaczy Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy Esky.pl.

Portugalia, Bułgaria, Cypr i Malta – te cztery kierunki zamykają listę czołowych krajów wakacyjnych w tegorocznym sezonie letnim. Portugalia (7. miejsce) odpowiada za 6 proc. zapytań w zestawieniu, z kolei Słoneczny Brzeg w obwodzie Burgas czy Złote Piaski (8. miejsce) wygenerowały ponad 4 proc. wyszukiwań.

Rezerwacje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem

Z danych eSky.pl wynika, że w 2023 roku Polacy planowali swoje letnie podróże znacznie wcześniej niż w maju.

“Oferty typu last minute przestają mieć rację bytu. W tym roku tzw. okres wyprzedzenia wynosił nawet więcej niż kilka miesięcy do daty wylotu. Sytuacja wraca do stanu z 2019 roku, a jedną z przyczyn tej zmiany jest chęć organizacji dłuższych urlopów w niższych cenach, co teraz jest szczególnie istotne w obliczu wysokiej inflacji” – zaznacza Deniz Rymkiewicz.

Jak mówi Rymkiewicz, długość wypoczynku zależy zarówno od cen biletów lotniczych, jak i aktualnych cen żywności czy noclegu w danym kraju.

“Na przykład w Bułgarii chcemy spędzić średnio dziesięć dni, podczas gdy we Francji już tylko pięć. Natomiast w pozostałych krajach planujemy zostać na około osiem czy dziewięć dni” – dodaje.

Wyjątkiem w tej kategorii są Stany Zjednoczone, gdzie Polacy zamierzają wypoczywać przez ponad dwa tygodnie – przerwa między lotami tam i z powrotem wynosi bowiem średnio 17 dni.

Rodzinnie do Bułgarii, samotnie do Francji i USA

Dane eSky.pl pokazują też, że w większości przypadków Polacy nie zamierzają podróżować w pojedynkę. Średnia liczba pasażerów dla listy najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wynosi bowiem ok. 2,5 osoby. W tej kategorii wyróżnia się jednak Bułgaria, gdzie przeciętna liczba pasażerów zbliża się do trzech. Może to wskazywać zarówno na rodzinny wyjazd z dzieckiem, jak i wakacyjny wypad w gronie przyjaciół.

Natomiast najniższy średni wskaźnik osób podróżujących odnotowaliśmy w przypadku Francji i Stanów Zjednoczonych, gdzie niemal na pewno wybierzemy się w towarzystwie tylko jednej osoby.

Dane dotyczą wyłącznie polskiego rynku i uwzględniają wyszukiwania lotów w obie strony z okresu 1 stycznia -30 kwietnia 2023, przy których wylot miałby się odbyć z polskich lotnisk najwcześniej 1 czerwca 2023 roku, a najpóźniej – 31 sierpnia 2023 roku. Łączny udział zapytań dla 10 krajów uwzględnionych w rankingu najchętniej wybieranych kierunków podróży wakacyjnych wynosi 58,2 proc. wszystkich wyszukiwań z analizowanego okresu. Z kolei liczba analizowanych kierunków, z uwzględnieniem 10 najpopularniejszych, wyniosła 66 krajów.

Wyniki Esky za 2022 rok: 2,9 mld zł obrotu i zyski większe o 42 proc.