Turek rządzi lotnictwem europejskim

archiwum Turkish Airlines

Nowy prezesem Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych (AEA) został dr Temel Kotil. Jest on również prezesem zarządu linii lotniczych Turkish Airlines, uważany jest przez ekspertów za ojca sukcesu tej firmy. Urodziny w roku 1959, z wykształcenia jest inżynierem aerodynamiki a w Turkish Airlines, jako dyrektor generalny i prezes pracuje od kwietnia 2005 roku.

W wywiadzie dla magazynu Air Transport World Kotil powiedział: „Europa jest wielki rynkiem lotniczym i każdy jej obywatel powinien mieć możliwość korzystania z usług linii lotniczych. Linie zaś nie powinny prosić rządów o pieniądze. Nasza działalność jest podobna do działalności służb cywilnych. Linie lotnicze odgrywają dużą rolę w rozwoju gospodarczym i dobrze, żeby rządy poszczególnych krajó1) to zrozumiały. Nie potrzebujemy żeby nami się opiekowały, jak dziećmi. Prosimy jednak o większe zrozumienie naszych potrzeb, byśmy mogli dalej dynamicznie się rozwijać”.
Temel Kotil przedstawił też krótko historię sukcesu Turkish Airlines: „Nasze linie to obecnie 2 proc. globalnego rynku. Jeśli osiągnęlibyśmy poziom 4 proc. bylibyśmy jedną z największych linii lotniczych. Tureckie linie są obecnie czwartym na świecie przewoźnikiem a wśród członków AEA od stycznia do lipca 2013 roku stanowiliśmy 12,5 proc. W ostatniej dekadzie zanotowaliśmy wzrost liczby pasażerów z 10 mln do prawie 50 mln. W tym czasie otworzyliśmy 158 nowych kierunków, zaś nasza flota zwiększyła się z 65 do 231 maszyn. Do roku 2021 będziemy mieli 423 samoloty a inwestycje w nowe maszyny wyniosą 35,5 miliarda dolarów”.