Turcja – zaszczepieni i ozdrowieńcy zwolnieni z testów

Antalya - stolica riwiery tureckiej
Port w Antalyi/fot. AG

Od wczoraj turyści, którzy przyjęli pełną dawkę szczepienia lub są ozdrowieńcami, wjeżdżając do Turcji nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu PCR.

Z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa zwolnieni są tzw. Ozdrowieńcy oraz osoby, które przyjęły pełną dawkę szczepienia (w zależności od producenta i ilości wymaganych dawek), a od ostatniej minęło przynajmniej 14 dni.

Należy mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie w języku angielskim poświadczające wykonane szczepienie (wydruk ze strony https://pacjent.gov.pl oraz kartkę otrzymaną przy szczepieniu, na której znajduje się nazwa przyjętej szczepionki). Dzieci do lat 6-ciu zwolnione są z obowiązku przedstawiania wyników testów.

Turyści nie spełniający powyższych warunków muszą okazać jeden z poniższych testów lub dokumentów:
– negatywny wynik testu RT PCR na COVID 19 zrobiony nie wcześniej niż 72 h przed przylotem do Turcji (w laboratoriach certyfikowanych przez odpowiednie władze krajowe i międzynarodowe oraz przetłumaczony na język angielski).
– negatywny wynik szybkiego testu antygenowego zrobiony nie wcześniej niż 48 godzin przed przylotem do Turcji (w laboratoriach certyfikowanych przez odpowiednie władze krajowe i międzynarodowe oraz przetłumaczony na język angielski).

Dzieci do lat 6 zwolnione są z obowiązku przedstawiania wyników testów.