Tunezja wystartuje na majówkę

MM

Tunezyjczycy przywiązują wielką wagę do rynku polskiego i liczą, że pierwsze czartery z Polski wylecą 28 kwietnia.

Tunezja była krajem partnerskim 22. Międzynarodowych Targów Turystyki Spa, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego Globalnie w Katowicach.

Pierwszego dnia, podczas konferencji prasowej, ambasador Tunezji w Polsce Slim Ben Jaâfar powiedział: “Górny Śląsk to zawsze był dla nas bardzo ważny rynek. Ciesze się, że jesteśmy krajem partnerskim Targów Globalnie, które po raz pierwszy odbywają się w tej nowej, pięknej hali. Co ważne nasza konferencja odbywa się na trzy dni przed 60. rocznicą odzyskania nie podległości przez Tunezję. Nasza obecność na targach pokazuje, jak wielka wagę przywiązuje do rynku polskiego. Jestem pewien, że podczas targów Globalnie pokażemy zalety Tunezji, nasze najlepsze produkty turystyczne, że przekonamy tych, którzy byli kiedykolwiek w Tunezji do powrotu, a tych, którzy jeszcze nie byli – do odwiedzenia wreszcie naszego kraju. Tunezja jest w okresie transformacji i przyjazdy turystów do Tunezji to gest wsparcia dla Tunezji.”

Ahmed Meddeb dyrektor Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Polsce (ONTT), dodał: “Dla nas jest fakt, że jesteśmy krajem partnerskim w Katowicach jest bardzo ważny. Pokazuje bowiem jak ważny dla nas jest Górny Śląsk. Najbliższy sezon na pewno nie będzie najlepszy dla turystyki tunezyjskie, ale na szczęście większość polskich touroperatorów ma w swoich ofertach Tunezję, więc mamy nadzieję, że tegoroczny sezon będzie dużo lepszy niż zeszłoroczny i że więcej Polaków wybierze Tunezję jako cel wakacyjny.”

Prawdopodobnie pierwsze loty czarterowe ruszą jeszcze przed weekendem majowym.

Jak podkreślił Meddeb: “My jesteśmy gotowi, czekamy tylko na ruch touroperatorów. Tunezja jest bezpiecznym krajem, zrobiliśmy i nadal robimy wszystko, by w kraju czuli się bezpiecznie zarówno turyści, jak i sami obywatele. Tunezyjczycy również mają większą świadomość, jak ważne dla dalszego rozwoju naszej gospodarki jest bezpieczeństwo, jak wszelkie zamachy uderzają w naszą gospodarkę. My sami nie szczędzimy środków na poprawę bezpieczeństwa, korzystamy też z pomocy zaprzyjaźnionych państw. Granica z Libią jest zabezpieczona, w hotelach i na plażach zwiększono ochronę, podobnie jak w najpopularniejszych miejscach i na ulicach głównych miast. Współpracujemy z touroperatorami polskimi, pomagamy im w każdej chwili,kiedy tylko poproszą. Mamy nadzieję, że loty czarterowe ruszą 28 kwietnia.”

Zapytany przez przedstawiciela portalu WaszaTurystyka.pl o kwestię ostrzeżeń polskiego MSZ przed wyjazdami do Tunezji, ambasador tego kraju powiedział: “Ostrzeżenia na stronach MSZ to suwerenna decyzja każdego kraju. My staramy się wpłynąć na to, by nie tyle znieść te ostrzeżenia, ale by były one łagodniejsze. Zależy nam na tym, by odzwierciedlały rzeczywistą sytuację w Tunezji. Robimy – wspólnie z ambasadą polską w Tunezji i naszymi rządami – wszystko, by wpłynąć na decyzję MSZ w sprawie złagodzenia ostrzeżeń.”