TUI oszczędza: ma zamknąć 48 kolejnych punktów sprzedaży w Wielkiej Brytanii

TUI potwierdza, że planuje zamknięcie 48 własnych biur podróży w całej Wielkiej Brytanii – podaje Reuters. Podczas pandemii touroperator zamknął tam do tej pory 166 punktów sprzedaży.

W miarę przedłużania się epidemii koronawirusa Grupa TUI szuka kolejnych oszczędności. Jak podaje w marcowym sprawozdaniu zarząd, celem jest zredukowanie ich o 30 proc. na poziomie całego konsorcjum. Wśród środków mających służyć osiągnięciu go TUI wymienia m.in. konsolidację struktur IT i scalenie zadań w ramach grupy. Dodatkowe oszczędności da też zamknięcie salonów sprzedaży.

W sumie TUI chce zejść z kosztów na poziomie 400 mln euro do 300 mln euro. Redukcja ma wpłynąć na zlikwidowanie 8 tys. miejsc pracy. Efekty programu oszczędzania mają być widoczne dopiero w rocznych wynikach grupy za 2021 rok.

W Wielkiej Brytanii oddział grupy musi jednak reagować na doraźne decyzje dotyczące zbliżających się wakacji. Co najmniej do 17 maja Brytyjczycy nie mogą wyjeżdżać z kraju – grożą za to grzywny do 5 tys. funtów.

„Przemysł turystyczny i brytyjskie ulice handlowe stanęły w obliczu bezprecedensowej presji. Możemy zatem potwierdzić, że proponujemy zamknięcie 48 sklepów detalicznych” – dowiadujemy się z oświadczenia TUI w Wielkiej Brytanii, cytowanego przez agencję Reuters.

Prezes grupy TUI Fritz Joussen w lutym ogłosił, że ma już 2,8 miliona rezerwacji na lato 2021. Tymczasem kolejny rok z rzędu w Wielkiej Brytanii touroperator będzie musiał poradzić sobie z odwołanymi rezerwacjami.

“Nadal jesteśmy zaangażowani w ścisłą współpracę z rządem w ramach grupy zadaniowej ds. podróży globalnych i oczekujemy, że dowiemy się więcej na temat tego, kiedy mogą odbywać się podróże międzynarodowe, gdy raport opublikowany zostanie 12 kwietnia. Wierzymy, że wakacje tego lata będą możliwe, biorąc pod uwagę nasz znakomity program szczepień i stosowanie testów w razie potrzeby” – czytamy w wydanym 23 marca komunikacie brytyjskiego TUI.

“Zdajemy sobie sprawę, że wymagania wjazdowe będą się różnić w zależności od kraju i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przekazać wymagania naszym klientom. Obecnie wszystkie wakacje TUI zostały odwołane przed 17 maja, a wszyscy klienci z rezerwacją przed końcem czerwca mogą bezpłatnie przenieść ją na inny termin, ponieważ zdajemy sobie sprawę z niepewności związanej z podróżowaniem w tym czasie.”