Travelplanet – to będzie rekordowe lato

AG

Z danych rezerwacyjnych Travelplanet.pl, wynika, że wzrost wyjazdów z biurami podróży (wyloty 30 maja – 31 sierpnia), zarezerwowanych do 10 maja wynosi blisko 19 proc. (18,75 proc.) Tendencja będzie się nasilać.

Jerzy Krawczyk, prezes Travelplanet.pl, powiedział: „Wyraźnie widać jednak zmianę wśród naszych klientów w typie wybieranego wyjazdu. Z naszej analizy rynku wynika trwałe przesunięcie się tegorocznego popytu na ścisły sezon letni, w którym będziemy obserwować wzrost sprzedaży typu last minute.”

Średni koszt, jaki ponosi turysta za zagraniczny wypoczynek to 2532 zł – tylko 3 zł więcej niż poprzedniego lata. Standard nie uległ przy tym zmianie: wciąż dominują rezerwacje hoteli 4 – 5* z wyżywieniem All inclusive.

Jerzy Krawczyk, skomentował: „Taki standard wypoczynku, po kosztach porównywalnych z cenami wysokiej klasy hoteli w Polsce, z dolotem trwającym często krócej niż dojazd nad Bałtyk czy w polskie góry, to jak widać kusząca alternatywa dla naszych turystów.”

Zachętą jest również wyeliminowanie ryzyka niedojścia wyjazdu do skutku z powodu bankructwa touroperatora. Ubezpieczenie od takich zdarzeń wprowadził bezpłatnie dla swoich klientów Travelplanet.pl.

Jerzy Krawczyk podkreślił: „Polisa „Wakacje 100%” stworzona wspólnie z AXA Assistance, została przyjęta z dużym entuzjazmem. Ten unikalny produkt ubezpieczeniowy wyznaczy nowy trend na rynku turystycznym a naszym Klientom pozwoli cieszyć się z wymarzonych wakacji niezależnie od sytuacji rynkowej.”

Według danych Travelplanet.pl, Grecja znów będzie królową letnich wakacji Polaków. Wybiera się tam niemal co trzeci turysta, który zdecydował się na zagraniczny urlop z biurem podróży. Od kilku sezonów wakacje w Grecji tanieją – jeszcze 2 – 3 lata temu średni koszt wakacji był ok. 400 zł wyższy niż obecnie.
Drugą pozycję utrzymuje Turcja. Podobnie jak do Grecji, zamierza tam spędzić letni urlop o 24 proc. turystów więcej niż poprzedniego lata. Mimo że koszt, jaki trzeba ponieść za wakacje jest zbliżony do ubiegłorocznego i wcale nie należy do najniższych.

O 4 procent mniej turystów pojedzie latem do Egiptu, ale aż blisko ¼ mniej – do Tunezji a 1/3 mniej – do Maroka. Poza zwyczajowo mniejszą popularnością krajów arabskich w środku lata, gdzie panują wówczas ekstremalne upały, widać również efekt marcowego zamachu w Tunezji, który niejako rykoszetem trafił w pozostałe popularne destynacje. Sama zaś Tunezja ucierpiała na polskim rynku również w efekcie zawieszenia rezerwacji do tego kraju przez wiele czołowych biur do końca kwietnia.

Zyskały na tym, zgodnie z przewidywaniami, europejskie destynacje: Hiszpania (wzrost wyjazdów z Polski o 33 proc.) i przede wszystkim Bułgaria (wzrost o 54 proc. na tym kierunku), która awansowała z 5. na 3. miejsce w rankingu popularności wakacyjnych kierunków. Bułgaria to najtańsze wakacje z przelotem. Tamtejsi hotelarze nie podnoszą cen, by wypełnić pustkę po rosyjskich pracownikach administracji państwowej, którzy mają urzędowy zakaz wyjeżdżania na wakacje do tego kraju.

Na drugim biegunie jeśli chodzi o koszty wypoczynku, znajdują się Portugalia i Maroko– to ok. 3600 – 3300 zł za osobę. Najbardziej zdrożały wakacje we Włoszech i Chorwacji. Jeśli chodzi o Włochy, duży wzrost zainteresowania urlopem w tym kraju przełożył się na większe zainteresowanie wypoczynkiem z dolotem (Sycylia i Kalabria) kosztem popularnych wcześniej wycieczek objazdowych (Rzym oraz północne Włochy). W wypadku Chorwacji z kolei zauważalne jest odchodzenie od tradycyjnego modelu wypraw do tego kraju – tego lata turyści znacznie częściej niż poprzedniego dotrą tam nie własnymi samochodami czy autokarami lecz samolotami. Odsetek rezerwacji wakacji w Chorwacji z przelotem wzrósł z 27 proc. na lato 2014 do 33 proc. obecnie. Najwięcej za wypoczynek polscy turyści płacą w Portugalii i Maroku.
Polscy turyści na wakacjach lubią wysoki standard wypoczynku. 79 proc., a więc ok. czterech na pięciu wyjeżdżających z biurami podróży wybiera opcję All inclusive. A przeszło dziewięciu na dziesięciu – co najmniej wyżywienie w standardzie śniadania z obiadokolacjami lub AI. Wakacje w hotelu 5* chce spędzić tego lata ¼ turystów a blisko połowa w hotelach 4*.
Zauważalny jest wzrost wyjazdów do hoteli 5*. – Oferty cenowo nie odbiegają drastycznie od hoteli 4*, podobnie tak jak oferty wyżywienia AI od HB. Za to przecena lata w tym roku zaczęła się wcześniej niż w ubiegłym, gdy touroperatorzy zdecydowali się na to dopiero w połowie czerwca i musieli ostro ciąć ceny.
Według danych Travelplanet.pl, Polacy systematycznie skracają długość zagranicznych wakacji. Tego lata blisko połowa wyjeżdża na mniej więcej tygodniowy wypoczynek ale za to już zdecydowanie mniej turystów decyduje się na dwutygodniowy urlop. Jak pokazują statystyki, rośnie za to, kosztem dwutygodniowych wakacji, odsetek wyjazdów na 9 – 11 dni.