Travelplanet.pl – z biurem taniej niż samodzielnie

AG

W 75 proc. przykładach wyjazd wykupiony w biurze podróży jest tańszy niz zorganizowany samodzielnie – Travelplanet.pl po raz kolejny sprawdził czy bardziej opłaca się zorganizować zagraniczne wakacje samemu czy też po prostu kupić je w biurze podróży. Analizując dostępne w połowie kwietnia oferty pod uwagę wzięto dwa terminy: przed wysokim sezonem (koniec maja – połowa czerwca) oraz środek wakacji (ostatni tydzień lipca – pierwszy tydzień sierpnia) i pięć najpopularniejszych w tym sezonie kierunków urlopowych na lato: Grecję, Bułgarię, Hiszpanię, Włochy i Chorwację.

Najbardziej skrajne przykłady to kalkulacje wakacji na chorwackiej wyspie Korcula. Przygotowane samodzielnie okazują się od ok. 1000 zł do blisko 1400 zł droższe niż wyjazd z biurem podróży. Ale są przypadki, gdy rezerwując osobiście przelot i hotel w Chorwacji można również spędzić wakacje taniej niż biurem. Przygotowując je samodzielnie z wylotem z Gdańska i spędzając w pobliżu Dubrownika, zaoszczędzimy 220 zł w porównaniu z ofertą biur podróży.
Kiedy drożej, kiedy taniej
Najwięcej, bo 338 zł zaoszczędzimy lecąc samodzielnie z Gdańska do bułgarskich Złotych Piasków pod koniec lipca. Oferta biur podróży jest wówczas o blisko 25 proc droższa. Jednak te oszczędności poczynimy tylko wówczas, jeśli zawczasu uda nam się zarezerwować okazyjnie hotel, za kwotę o połowę niższą od średnich cen w tym czasie.

Z ponad 60 przeanalizowanych wariantów wylotów z polskich lotnisk do 5 najpopularniejszych krajów w tym sezonie (Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Włochy, Chorwacja) okazuje się, że w 15 przypadkach można skonstruować samodzielnie tańsze wakacje niż zrobi to biuro podróży. Ale tylko w wypadku dwóch krajów: Bułgarii i Chorwacji i pod dwoma warunkami – że w Bułgarii zarezerwujemy wyjątkowo tani hotel, a w wypadku Chorwacji nie oddalimy się zbyt daleko od lotniska.
W pozostałych 46 analizowanych wariantach wakacje z biurem podróży okazywały się tańsze niż ich samodzielne przygotowanie. W wypadku Grecji wylot z biurem podróży to oszczędność od 36 zł do 420 zł. Lecąc z biurem do Hiszpanii oszczędzimy od 100 do blisko 700 zł w zależności od terminu i lotniska wylotowego w Polsce. Wybierając się na Sycylię z biurem w portfelu zostanie nam od blisko 200 zł do 640 zł. Wreszcie planując wakacje w Chorwacji nie w okolicach Dubrownika lecz w Dalmacji Południowej (najtańszy hotel znaleźliśmy w miejscowości Vela Luka na Korculi) samodzielne pakietowanie okaże się droższe od oferty biur od ok 900 zł do blisko 1400 zł.

61 wariantów, 5 top letnich destynacji

W analizie kierowano się priorytetowym skonstruowaniem najtańszej oferty przelotu (tanie linie bądź lot czarterowy) – to mniej więcej połowa kosztów podróży. Pod uwagę nie brano lotów czarterowych, których cena jest niewiele mniejsza od całkowitego kosztu wycieczki touroperatora (Np. czarter TUI pod koniec maja z Katowic do Katanii za ponad 1800 zł).
Dodatkowo wzięto pod uwagę różne warianty czarteru z lotniska. W wypadku tanich linii taką opcję można dokupić przy rezerwowaniu biletu (choć nie jest to możliwe np. w wypadku lotnisk na Sycylii). Przy przelocie czarterem musimy zdać się na transport z lotniska taksówką bądź wynajętym samochodem – ta ostatnia opcja jest korzystniejsza w wypadku transferów w Chorwacji do kurortów zlokalizowanych czasem nawet 200 km (Makarska Riwiera).
Następnie w wyszukiwarkach zakwaterowania szukaliśmy najtańszych hoteli 3* zlokalizowanych w pobliżu plaż (ze śniadaniem wliczonym w cenę). Wreszcie koszty wyżywienia na mieście – informacje o nich czerpaliśmy z numbeo.com, największej na świecie porównywarki kosztów życia w różnych kurortach.
Dopiero do tak zbudowanego pakietu szukaliśmy ofert, jakie proponują biura podróży w tym samym regionie, w tym samym czasie i tym samym standardzie (hotel 3* w pobliżu plaży, wyżywienie HB – śniadania i obioadokolacje). Warto zaznaczyć, że są to tzw. oferty katalogowe a nie okazje typu last minute czy first minute. Oferty biur podróży wyszukiwaliśmy w serwisie Travelplanet.pl – są one identyczne cenowo z ofertami biur podróży, ale największy polski multiagent turystyczny bezpłatnie dodaje polisę Wakacje 100%, to jest ubezpieczenie od ich ewentualnej niewypłacalności, dlatego planowanie nawet na kilka miesięcy przed rozpoczęciem urlopu pozbawione jest ryzyka, że urlop z biurem może nie dojść do skutku.
W porównaniu abstrahujemy od faktu, że turysta lecący na wakacje z biurem znajduje się pod opieką pilota lub rezydenta i np. w razie nieszczęśliwego wypadku nie jest pozostawiony sam sobie. Nie wzięliśmy również pod uwagę podstawowej różnicy pomiędzy samodzielnym pakietowaniem wakacji a ofertą biur podróży. Na tę drugą służy turystom reklamacja od niewłaściwej jakości i odszkodowanie, w pierwszym wypadku pretensje możemy mieć wyłącznie do siebie.

Grecja
To niezmiennie najpopularniejszy kierunek od kilku sezonów. Z biurami podróży wybiera się tam w tego lata ok 38 proc. turystów. A jeśli do Grecji – to przede wszystkim na Kretę. Stąd pod lupę wzięliśmy samodzielny i zorganizowany przez biuro wariant podróży właśnie na tę wyspę.
Przed wysokim sezonem tanimi liniami lub czarterem za cenę nieprzekraczającą całkowitej oferty pobytu biura podróży można dostać się tam z trzech polskich miast a najtaniej z Wrocławia. Na przełomie maja i czerwca (najtańsze przeloty tanimi liniami) całkowity koszt wypoczynku zorganizowany samodzielnie to 1766 zł. Ok. 100 zł więcej wyniesie nas urlop z Wylotem z Katowic – Warszawy (Modlin)
W tym czasie biura podróży oferują wczasy na Krecie z wylotami Z Gdańska, Katowic, Poznania, Warszawy (Chopin i Modlin) oraz Wrocławia. Najtańsze wakacje od blisko 300 zł do ponad 400 zł zaoszczędzimy wykupując ofertę u touroperatora.
W wysokim sezonie najbardziej opłaca się – jeśli decydujemy się na samodzielne przygotowanie wakacji – lecieć na Kretę w ostatnim tygodniu lipca. Ale jest to możliwe z czterech tylko polskich lotnisk. Tak przygotowany urlop wyniesie nas od nieco ponad 2100 zł (Katowice, Wrocław) do ok. 2450 zł (Warszawa Modlin). Lecąc w tym samym czasie z biurem podróży możemy oszczędzić – oprócz czasu na przygotowanie wyjazdu – od 36 zł (z Katowic) do blisko 300 zł (z Warszawy Modlin). Tylko z Wrocławia nie dostaniemy się z biurem podróży na Kretę w szczycie sezonu. Stąd najtańsze wakacje z biurem podróży w szczycie sezonu spędzimy na Korfu.
A jeśli komuś nie zależy koniecznie na wylocie na Kretę, gdzie najlepsze oferty w hotelach 3* niskim i wysokim sezonie to odpowiednio 1426 zł i 2078 zł, może na przełomie maja i czerwca spędzić greckie wakacje na Korfu za 1189 zł (Z Rzeszowa) lub Kos za 1252 zł (z Krakowa) a w ostatnim tygodniu lipca wylatując z Wrocławia na Korfu za 1760 zł czy z Katowic na Rodos za 1959 zł, a więc czasem grubo poniżej 2100 zł, które trzeba wydać w najtańszym, samodzielnie przygotowanym wariancie wakacji w Grecji.

Podsumowanie:
Wakacje na Krecie będą tańsze z biurem niż przygotowane samodzielnie.
Najwięcej zaoszczędzimy lecąc z biurem podróży na przełomie maja i czerwca z Katowic (420 zł) – to 29 proc. w porównaniu do samodzielnie przygotowanego wyjazdu
Wakacje na Krecie będą kosztowały najmniej, jeśli na przełomie maja i czerwca polecimy na nie z biurem z Wrocławia (1399 zł).
Wakacje z biurem będą najdroższe, jeśli w szczycie sezonu polecimy na nie z Warszawy (2158 zł). Ale to i tak o prawie 15 proc. mniej, niż gdybyśmy przygotowali je samodzielnie

Hiszpania
W tym sezonie Hiszpania ma szansę stać się hitem lata. To właśnie tam turyści, odpoczywający dotychczas w Turcji i Egipcie chcą spędzić tegoroczne wakacje. Bez większego problemu dostaniemy się tam z największych polskich lotnisk a ceny biletów wraz z transferem wydają się zachęcające.
Przed szczytem sezonu, najtańsze bilety lotnicze i czarterowe znajdziemy na przełomie maja i czerwca. Na najpopularniejsze w lecie wybrzeże Costa Brava można polecieć z Poznania (730 zł z transferem do hotelu i na lotnisko) i Krakowa (745 zł). Lot z transferem do hotelu z Gdańska to koszt 1133 zł. Przekłada się to na całkowity koszt samodzielnie przygotowanego wypoczynku – to 2158 zł, o 400 zł więcej niż identyczny samodzielnie skonstruowany wypoczynek z wylotem z Poznania.
Jednak niezależnie od lotniska wylotowego oraz terminu samodzielne przygotowanie wyjazdu będzie we wszystkich wypadkach droższe od ofert biur podróży. Lecąc z Poznania lub z biurem przed wysokim sezonem zaoszczędzimy 100 zł a w środku lata – blisko 300 zł. Wylot na przełomie maja i czerwca z Warszawy bądź Gdańska na hiszpańskie wybrzeże z biurem podróży to oszczędność ponad 400 zł w porówaniu z samodzielnie przygotowanym urlopem.
Od 380 zł do ok. 440 zł zaoszczędzimy lecąc na hiszpańskie wakacje z biurami podróży z Katowic, Wrocławia i Gdańska. Największe oszczędności poczynimy lecąc tam w szczycie sezonu z Warszawy (691 zł) Oferta biura podróży jest niższa aż o jedną trzecią.

Podsumowanie:
Wakacje na Costa Brava będą tańsze z biurem, zarówno przed szczytem letniego sezonu jak i w środku wakacji
Największe oszczędności poczynimy lecąc do Hiszpanii z biurem podróży w szczycie sezonu – to 691 zł – aż 33 proc. w porównaniu z samodzielnie przygotowanym wyjazdem.
Najmniej zapłacimy za wakacje na przełomie maja i czerwca lecąc z biurem podróży z Poznania (1565 zł).
Najmniej za samodzielnie przygotowany wypoczynek na Costa Brava zapłacimy wylatując z Poznania na przełomie maja i czerwca (1755 zł). Ale to i tak o ponad 100 zł drożej niż gdybyśmy podróżowali tam z Poznania z biurem.
Najwięcej zapłacimy za hiszpańskie wakacje przygotowując je samodzielnie i wylatując z Gdańska (2768 zł) – to o ponad 15 proc. więcej niż analogiczna oferta biur podróży z tego miasta.

Bułgaria
Bułgaria ma szansę stać się tego lata wiceliderem popularnych kierunków, bo wakacje zaplanowało tam przeszło 19 proc. turystów wyjeżdżających z biurami podróży (w poprzednich sezonach letnich było to 9 – 10 proc.).
Na przełomie maja i czerwca do Bułgarii można dostać się z czterech polskich lotnisk: Warszawy, Katowic, Poznania i Gdańska. Również biura podróży nie mają ofert w tym czasie np. z Wrocławia, Poznania czy Krakowa. W grę wchodzą wyłącznie loty czarterowe. Jest co prawda połączenie liniami rejsowymi z Katowic pod koniec maja, i nawet zbliżone do cen w tanich liniach, bo 1181 zł. Jeden problem – lot z przesiadkami trwa co najmniej 17 h a powrotny co najmniej 11 h.

Bułgarskie wakacje na przełomie maja i czerwca spędzimy najtaniej lecąc z biurem podróży z Katowic (1099 zł). Ci turyści, którzy chcą wylecieć do Złotych Piasków z Warszawy, mogą zaoszczędzić ok. 150 zł jeśli sami zorganizują sobie wypoczynek, wydając nań 1222 zł. Najtańsza oferta biur podróży z wylotem z Warszawy to 1371 zł od osoby.
Jest jedno „ale”. W trakcie sporządzania analizy trafiliśmy na okazyjne oferty hoteli, znacznie poniżej średnich cen, jakie trzeba zapłacić za pobyt w Złotych Piaskach i były to ostatnie miejsca w tych obiektach. Jeśli więc nie natrafimy na podobne okazje, żadna z kalkulacji samodzielnej organizacji wypoczynku nie będzie korzystniejsza cenowo od ofert biur podróży.
Stąd w wakacyjnym szczycie, na przełomie lipca i sierpnia, jeśli nie znajdziemy wyjątkowej okazji zakwaterowania, o połowę tańszej od przeciętnych cen (a więc za 450 zł a nie 800 – 900 zł za tydzień od osoby) oszczędności na samodzielnym przygotowaniu nie będą możliwe. Zamiast na takiej operacji „zarobić” od ok. 250 – 270 zł (wyloty z Wrocławia, Warszawy, Katowic, Poznania i Gdańska) do ok. 340 zł (Kraków) dołożymy do nich kilkaset zł w porównaniu z ofertami biur podróży.

Podsumowanie:
Wakacje w Złotych Piaskach mogą być tańsze, jeśli przygotujemy je samodzielnie, pod warunkiem, że trafimy na okazyjną ofertę zakwaterowania, mniej więcej połowę tańszą od przeciętnych cen hoteli 3* zarówno przed sezonem letnim (czyli niecałe 300 zł zamiast 500 – 600 zł) jak i w jego szczycie (czyli ok 450 zł zamiast 800 – 900 zł). W szczycie sezonu letniego oszczędności na samodzielnym przygotowaniu wyjazdu to mniej więcej 250 zł od osoby.
Największe oszczędności w takim wypadku poczynimy lecąc do Złotych Piasków z Krakowa w środku lata. Przygotowując sobie samodzielnie wylot zaoszczędzimy blisko 340 zł (ok. 22 proc.) w porównaniu do oferty biura, opartej na wylocie z tego miasta.
Ale nawet znajdując znacząco tańszy hotel przy samodzielnym pakietowaniu urlopu i tak najtaniej wakacje spędzimy wylatując przed szczytem sezonu z Katowic z biurem podróży (1099 zł). To o ponad 170 zł mniej (ok. 15 proc.) w porównaniu do osobistego organizowania wyjazdu w tym czasie

Włochy
Tego lata na urlop we Włoszech wybiera się 4,4 proc. turystów wyjeżdżąjących z biurami podróży. Czy można spędzić tam wakacje taniej, jeśli przygotuje się je samodzielnie? Z analizy Travelplanet.pl wynika, że nie. Co więcej, tzw. dynamiczne spakietowanie wyjazdu okazuje się się grubo droższe niż wykupienie wakacji w biurze podróży – to mniej więcej 600 zł (ok. 25 proc.)
Z Polski na Sycylię tanimi liniami lotniczymi można dostać się tylko z Warszawy i Krakowa. Czartery latają z wielu polskich portów, zarówno do Katanii, na wschodzie Sycylii jak i do Trapani, na zachodzie wyspy. Dlatego w analizie uwzględniliśmy kurorty zlokalizowane stosunkowo niedaleko tych lotnisk, kierując się zasadą, że transfer do hotelu po drugiej stronie wyspy i z powrotem na lotnisko przekroczyłby cenę przelotu. Zwłaszcza że tanie linie lotnicze nie mają na Sycylii możliwości wykupienia takiego transferu, jak to jest np. w wypadku Hiszpanii czy Grecji.

Podsumowanie
Gdyby samodzielnie przygotować wyjazd na Sycylię, najtaniej wyjdzie on nas jeśli polecimy na przełomie maja i czerwca z Warszawy do Katanii. Za wakacje zapłacimy wówczas niecałe 2700 zł ale to i tak o 200 zł więcej niż gdybyśmy kupili wycieczkę w biurze podróży z wylotem z Warszawy.
Najtańsze wakacje na Sycylii to wylot z biurem z Katowic przed wysokim sezonem – za 7 dni w hotelu 4* w okolicach Katanii z wyżywieniem zapłacimy 2219 zł. Samodzielne przygotowanie takich wakacji okazuje się o ok. 550 zł to jest aż o ok. 25 proc. droższe.
Najdrożej zapłacimy za wakacje na przełomie maja i czerwca jeśli samodzielnie przygotujemy wylot z Warszawy do kurortu na zachodzie Sycylii – to 3058 zł. Lecąc tam z biurem oszczędzimy 640 zł.
W środku lata najtaniej wyjdzie nas wylot na Sycylię z biurem podróży z Warszawy do kurortu w okolicach Trapani – za takie wakacje zapłacimy 2591 zł. To o 581 zł mniej niż gdybyśmy przygotowali je samodzielnie.
Najwięcej za wakacje na Sycylii pod koniec lipca zapłacimy jeśli zorganizujemy je samodzielnie z wylotem z Wrocławia. Zapłacimy za nie 3335 zł. Biuro podróży ma ofertę z Wrocławia tańszą o 400 zł.

Chorwacja
Jeśli zdecydujemy się polecieć do Chorwacji, możemy zaoszczędzić od ok. 60 zł (z Warszawy) do ok. 200 zł (z Gdańska) pod warunkiem, że kurort nie będzie zbytnio oddalony od lotniska. To, co nie obchodzi nas gdy jedziemy z biurem podróży, a więc transfer z lotniska do kurortu, może być problemem nie tylko logistycznym ale i finansowo zaważyć na ostatecznym koszcie samodzielnie przygotowanych wakacji w Chorwacji.
Podstawowy problem jaki napotkamy przy samodzielnej organizacji wakacji to brak tanich połączeń lotniczych z polski. Zdani jesteśmy na przeloty czarterowe, które jednak znikają gdy biuro podróży sprzeda wycieczkę.
W połowie kwietnia ceny czarterów do Chorwacji z polskich lotnisk wraz z transferem do hotelu i z powrotem to koszt ok. 700 – 900 zł na początek czerwca i ok. 1000 – 1200 zł pod koniec lipca.
W odróżnieniu od Hiszpanii, Włoch czy Grecji hotele w Chorwacji nie kosztują mniej więcej drugie tyle co przelot z transferem. Zwłaszcza w szczycie letniego sezonu i w pobliżu Dubrownika są one nawet dwukrotnie droższe.
Najtańszy hotel, jaki udało się w połowie kwietnia znaleźć w Południowej Dalmacji znajduje się w miejscowości Vela Luka na półwyspie Korcula. Jest ok ¼ tańszy od podobnego obiektu w pobliżu Dubrownika, Jednak jak się okazuje biura podróży potrafią zarezerwować je zdala od tego miasta za znacznie niższe ceny.
W wypadku samodzielnego wyjazdu do Chorwacji i zarezerwowania hotelu nie w pobliżu lotniska lecz na Korculi lub MAkarskiej Riwierze warto zamiast jechać tam taksówką, zarezerwować na transfery samochód z wypożyczalni. To oszczędność kilkuset złotych

Podsumowanie:
Wakacje w Chorwacji mogą być tańsze jeśli przygotujemy je samodzielnie, pod warunkiem że nie będziemy mieszkać zbyt daleko od portu lotniczego
Taki urlop może okazać się dużo droższy jeśli zechcemy je spędzić w sporo tańszym hotelu, ale znacznie oddalonym od lotniska
Najtańsze wakacje w Chorwacji to wylot z Katowic z pobytem na półwyspie Korcula na początku czerwca. Zapłacimy za nie 2442 zł. Jednak wylot z biurem oznacza zaoszczędzenie blisko 1000 zł
Taniej niż z biurem podróży polecimy na urlop pod Dubrownik na początku czerwca z Katowic. Zapłacimy 2482 zł, w biurze podróży trzeba zapłacić 162 zł więcej. Wylatując z Poznania pod Dubrownik samodzielnie zaoszczędzimy 170 zł, z Gdańska – 177 zł a z Wrocławia – 179 zł.
W szczycie sezonu wakacje w pobliżu Dubrownika będą tańsze, jeśli zorganizujemy je samodzielnie (z wyjątkiem wylotu z Warszawy). To oszczędność od 76 zł do 220 zł w porównaniu z ofertą biur podróży
W czerwcu na Korculę bardziej opłaca się wylecieć z biurem podróży: w każdym wypadku zaoszczędzimy ok. 900 – 1000 zł. Pod koniec lipca oszczędności wzrastają do blisko 1400 zł.
Jeśli podróż zaczynamy w Warszawie, w każdym wypadku wykupienie wycieczki w biurze podróży okaże się korzystniejsze od samodzielnego przygotowania wyjazdu: to oszczędność od ok 60 zł do blisko 1400 zł.

Więcej tutaj