Travelplanet.pl – wyjazdy egzotyczne mocno staniały

Według statystyk Travelplanet.pl z rezerwacji założonych do 10 października średni koszt egzotycznej wyprawy pomiędzy październikiem 2017 a połową kwietnia 2018 spadł do ok. 5 280 zł, o 880 zł mniej niż koszt egzotycznych wakacji w analogicznym, poprzednim sezonie (6 160 zł).

W konsekwencji udział wypraw na drugi koniec świata w ogólnych rezerwacjach wzrósł z ok. 17 proc. w sezonie 2016/17 do ok. 18 proc. w tym sezonie.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl, powiedział: „Obniżki cen ofert egzotycznych to efekt polityki dużych touroperatorów, prowadzonej od kilku sezonów. Klienci mogą liczyć bezpośrednie transkontynentalne loty z Polski, ale przede wszystkim to sprowadzanie cen egzotycznych wypraw jak najbliżej poziomu wakacji w najpopularniejszych destynacjach śródziemnomorskich.”

W serwisie Travelplanet.pl najtańsze tygodniowe wyloty pomiędzy październikiem i kwietniem to koszt do 2 000 zł (Jordania, Izrael, Emiraty Arabskie). Za 2 300 zł można polecieć do Gambii, za 2 700 zł – na Wyspy Zielonego Przylądka, za ok. 3 000 zł – do Kenii lub Omanu a za ok. 3 500 zł – do Tajlandii lub na Bali.

Damasiewicz dodał: „W większości wypadków dopłata 250 – 350 zł do formuły HB a więc śniadań i obiadokolacji w cenie rozwiązuje problem wyżywienia na miejscu. Warto zauważyć, że najtańsza oferta wylotu w tym terminie na Wyspy Kanaryjskie, najpopularniejszy „letni” kierunek wylotów od wiosny do jesieni, to ok. 2 300 zł od osoby.”

W rzeczywistości jednak klienci biur podróży, wybierający egzotykę, płacą za wycieczki średnio ok. 5 300 zł od osoby. To wynik faktu, że na egzotyczne wakacje turyści wyjeżdżają na nieco dłużej niż przeciętny turysta. Średni wyjazd egzotyczny trwa przeciętnie 10 dni, a średnia ogółu wyjazdów z biurami to 8 dni.
W przeciwieństwie do letnich wakacji, w których od lat tzw. Wielka Piątka ustabilizowana jest od lat, w wypadku egzotyki taki ranking to silne przetasowania w obrębie najpopularniejszej dziesiątki krajów. W miarę stabilne miejsca zajmują jedynie Dominikana (3. Miejsce w poprzednim sezonie) i Tajlandia (obecnie 3. miejsce, w ubiegłym sezonie 4.) Lider rezerwacji na poprzedni sezon, Kuba, teraz jest dopiero na 8. miejscu a wicelider – Chiny – na 9.

Damasiewicz skomentował: „Te zmiany w rankingu pokazują, że klienci nastawieni na egzotyczne wyjazdy to rodzaj obieżyświatów, nie powracających raczej kilka razy do tego samego kraju.”

Moda na Emiraty, najtaniej do Izraela
Liderem wzrostu popularności są w tym sezonie Emiraty Arabskie, które awansowały z 8. Miejsca na pozycję współlidera (razem z Dominikaną). W sezonie 2016/17 rezerwacji na ten kierunek dokonało niecałe 6 proc. klientów, wybierających egzotykę. Obecnie rezerwacje Emiratów sięgają 13 proc.

Damasiewicz podkreslił: „To jeden z najtańszych egzotycznych kierunków, a przy tym wybitnie pobytowy. Ceny tygodniowych wakacji zaczynają się od 1750 zł od osoby a z dwoma posiłkami od 2200 zł od osoby. Popularność Emiratów może brać się nie tylko ze stosunkowo niskich kosztów wypoczynku. Są to wakacje z wysokiej półki za przystępne pieniądze i – w odróżnieniu od Tunezji czy Egiptu – uważane przez klientów za bezpieczny kierunek, gdzie prawdopodobieństwo aktów przemocy wobec turystów jest znikome.”

Jeśli Emiraty, to najchętniej Dubaj.

W poprzednim sezonie rezerwowało go 30 proc. turystów wybierających ten kraj na wakacje, w tym – aż 45 proc. Dubaj zdetronizował emirat Fujairah (40 proc. w ub. sezonie. To najbardziej europejski pod względem obyczajowości emirat. Funkcjonują tu kluby nocne, nie ma ograniczeń dotyczących ubiorów, a poza tym oprócz plażowania dostarcza wielu innych wyszukanych atrakcji. To liczne tematyczne parki rozrywki, jak np. Legoland, Motion World ze scenografiami z najsłynniejszych filmów, Hub Zero dla miłośników gier komputerowych i wirtualnej rzeczywistości czy możliwość jazdy na nartach w hali będącej częścią jednego z wielkich centrów handlowych.

Z kolei najtańszy w tym sezonie egzotyczny kierunek to Izrael. W tym wypadku zdecydowanie przeważają nie pobyty w takich kurortach jak Ejlat czy En Bokek, ale wyprawy objazdowe.
Podróż od Jeziora Galilejskiego, przez Betlejem, Jaffę, Jerozolimę, Syjon, Jerycho, Nazaret, Kafarnaum, Morze Martwe to wyprawa do korzeni, społecznej, kulturowej i religijnej tożsamości polskich turystów.

Egzotyka na wznoszącej fali

Z danych statystycznych Travelplanet.pl wynika, że w sezonie 2014/15 udział zrealizowanych wyjazdów egzotycznych w ogólnym ruchu turystycznym z biurami podróży wynosił 6 proc. W następnym sezonie, 2015/16, wzrósł do 11 proc. wszystkich wyjazdów z biurami podróży w tym czasie. Natomiast udział takich wyjazdów w sezonie 2016/17 przekroczył 18 proc.

Obecnie 18 na 100 klientów biur podróży, którzy zarezerwowali wycieczki od października do połowy kwietnia, wybrało wyjazdy egzotyczne. Poprzedniej jesieni zrobiło to 17 proc. Wzrostowi zainteresowania wyprawami na drugi koniec świata sprzyja systematyczny spadek średniego kosztu rezerwacji na osobę z 6800 zł w sezonie 2015/16 do ok 6200 zł w sezonie 2016/17 i niecałych 5300 zł obecnie.

Odsetek wyjazdów egzotycznych może spaść na koniec sezonu o kilka punktów procentowych, tak jak to było w poprzednim sezonie (17 proc. rezerwacji do października i ostatecznie 11 proc. wszystkich zrealizowanych wyjazdów). Obecne statystyki w niewielkim stopniu uwzględniają bowiem rezerwacje narciarskie. W tym wypadku jednak obawy turystów nie wywołuje ewentualna strata pieniędzy po upadłości organizatora wyjazdu (ta znikła po wejściu w życie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego) lecz niepewność dotycząca warunków śniegowych.