Travelplanet.pl – 15 proc. więcej wyjazdów zagranicznych w lipcu

KG

Według statystyk Travelplanet.pl liczba wyjazdów na zagraniczne wakacje z biurami podróży w lipcu była o 15 proc. w porównaniu do lipca 2015. Najchętniej wybierano Grecję i Bułgarię.

Statystyki Travelplanet.pl obejmują wyjazdy kilkudziesięciu tysięcy klientów biur podróży, które miały miejsce od 25 czerwca do 31 lipca.
Na półmetku wakacji Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research, lider i prekursor badań społecznościowych, przeprowadzanych przez Internet, oraz Travelplanet.pl, sprawdziły jak mają się preferencje polskich turystów dotyczące letniego wypoczynku do ich rzeczywistych zachowań, w postaci rezerwacji wyjazdów z biurami podróży.
Badanie przeprowadzono od 12 do 20 lipca na ponad tysiącosobowej reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków, metodą wywiadów on-line (CAWI). Prawie 60 proc. badanych wyjechało na urlop w ciągu ostatniego roku, z czego 30 proc. w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jedynie 4 proc. ankietowanych nigdy nie było na urlopie. Gdyby nie kwestie finansowe – blisko 48 proc. respondentów podaje taką przyczynę niewyjechania na wakacje – to tylko co dziesiąty Polak nigdzie by nie wyjechał, bo nie odczuwa potrzeby wypoczynku.

Piotr Zimolzak, dyrektor ds. Badań i Analiz SW Research, powiedział: “W przypadku pogorszenia sytuacji zawodowej rezygnacja z wypoczynku była wskazywana przez badanych najczęściej na 4-5 pozycji rankingu. Za to w przypadku dodatkowego dopływu gotówki największy odsetek badanych wskazał, że przede wszystkim udałby się na urlop. Jedynie 19 proc. zdecydowałoby się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki w celu sfinansowania wczasów, ale ponad połowa jest w stanie oszczędzać przez cały rok, żeby pojechać na wymarzone wakacje.”

Prawie połowa osób biorących udział w badaniu SW Research, które w ciągu ostatniego roku wyjechała na wypoczynek, odpoczywała zagranicą, a 70 proc. wybrało Polskę. Najczęściej badani wybierają się na wakacje w sezonie letnim – dla zagranicy popularniejszy jest czerwiec i lipiec, a dla Polski lipiec i sierpień.

Z danych statystycznych Travelplanet.pl widać wyraźnie, że wyrażane w badaniach społecznych obawy respondentów przed wyjazdami zagranicznymi nie są determinantą decyzji o porzuceniu pomysłu spędzenia wakacji za granicą. A taki powód, dla którego wolą oni spędzić wakacje w kraju podawało aż 19 proc. badanych.
W lipcu z biurami podróży na letni wypoczynek wyruszyło o blisko proc. turystów więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Za wakacje płacili średnio 2400 zł od osoby. To kilkanaście zł mniej niż w lipcu 2015.
Najchętniej wybieranym zagranicznym kierunkiem tego lata jest Grecja. Potwierdzają to zarówno badania społeczne, jak i statystyki rezerwacyjne. Jednak według deklaracji respondentów sondażu SW Research wybierało się tam 21 proc. turystów z Polski. Natomiast według statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl wakacje w lipcu spędziło tam 41 proc. turystów wyjeżdżających z biurami podróży (w lipcu 2015 – 35 proc.).

Wicelider lipca 2016 to Bułgaria z ponad 16-procentową frekwencją (13 proc. w lipcu 2015). Jednak dla respondentów badania natomiast mieści się ona w kategorii „inny kierunek”. Z kolei wicelider lipca 2015 – Turcja – w statystykach rezerwacyjnych Travelplanet.pl spadł z 22 proc popularności wśród klientów biur podróży do poziomu ok. 8 proc., bliskiego ocenie tego kierunku przez respondentów badania SW Research (9,1 proc.). Duży wzrost popularności Bułgarii i duży spadek wyjazdów do Turcji to konsekwencja negatywnych dla turystyki wydarzeń w tym ostatnim kraju oraz Egipcie i Tunezji.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl, skomentował: “Jeśli weźmiemy pod uwagę odpowiedzi respondentów, że powodem urlopu jest tzw. ładowanie akumulatorów (63 proc.), a w letnie wakacje co czwarty respondent preferuje plażowanie, Bułgaria i Turcja okazują się modelowymi przykładami kierunków, potwierdzającymi że zagraniczne wakacje w basenie Morza Śródziemnego czy Morza Czarnego nie są od dawna elementem budowania prestiżu społecznego.”

Odwrotnie wygląda wypoczynek we Włoszech gdzie deklaracje respondentów (19,2 proc.) znacznie rozmijają się z rzeczywistością, którą obrazują rezerwacje (4,5 proc.) Podobny rozdźwięk, ale w znacznie łagodniejszej skali widać w wypadku Hiszpanii, gdzie z biurami podróży wyjechało w pierwszej połowie wakacji 14 proc. turystów (9 proc. w lipcu 2015). Tymczasem Hiszpanię jako miejsce na urlop zadeklarowało blisko 19 proc. respondentów SW Research. Powodem tego rozmijania się preferencji z rzeczywistością może być wysoka cena wakacji. Za urlop w Hiszpanii przeciętny polski turysta płaci bowiem blisko 3000 zł a we Włoszech ponad 2400 zł i są to wyraźnie droższe wakacje niż w wypadku pozostałych najpopularniejszych kierunków.
Podobnie jak w wypadku wspomnianej wcześniej Turcji, drastycznie spadła popularność Egiptu. W lipcu 2016 pojechało tam 2,7 proc. klientów biur podróży. Rok temu pod piramidami wypoczywało ponad 9 proc, turystów.

Piotr Zimolzak podkreślił: “W badaniu przeprowadzonym przez SW Research udział wzięli zarówno respondenci korzystający z usług biur podróży, jak i wyjeżdzający na wczasy samodzielnie. Odsetek tej dużej grupy jest wręcz dominujący – 85 proc. badanych organizuje swój wakacyjny wypoczynek samodzielnie, czy to przed wyjazdem, czy już na miejscu. Statystyki Travelplanet.pl pochodzą z rezerwacji biur podróży – wg nich 4,5 proc. osób decyduje się na wyjazd zagraniczny do Włoch. W badaniu SW Research odsetek wypoczywających w tym kraju to 19 proc., ale jest to grupa zarówno korzystająca z ofert biur podróży, jak i organizująca wyjazd na własną rękę. Analizując wybierany kraj destynacji urlopowej i sposób organizacji wyjazdu, widać, że odsetek wybierających się do Włoch przez biuro podróży to wśród ankietowanych 15 proc.. Ponadto zwrócić należy uwagę na to, że wyniki badania SW Research, przeprowadzonego w lipcu 2016 roku obejmują ostatnie 12 miesięcy, a więc pytanie o spędzanie letniego urlopu dotyczą zarówno roku 2016, jak i 2015.”

Respondenci badania jako poważną przyczynę chęci wypoczynku w kraju wskazywali na zagrożenie aktami terrorystycznymi. Do pewnego stopnia odzwierciedlają to zmiany preferencji klientów biur podróży w wypadku kierunków przed którymi ostrzegają komunikaty MSZ. Widać to również w statystykach rezerwacji wakacji w Polsce przez klientów biur podróży – krajowy wypoczynek z awansował z 14. na 12. miejsce (1 proc. w porównaniu z 0,3 proc w lipcu 2015).

Piotr Zimolzak powiedział: “Wśród wszystkich badanych co piąty wybiera letnie wakacje za granicą. Polska jest w tym czasie bardziej popularna na wypoczynek, wybiera ją 37 proc. badanych.”

Jeśli wakacje w Polsce, to przede wszystkim Bałtyk – takie miejsce wakacyjnego wypoczynku w badaniach SW Research znalazło się na pierwszym miejscu. Polskie morze wskazuje ponad połowa ankietowanych, planujących krajowy urlop. Z kolei według rezerwacji Travelplanet.pl nad Bałtyk udało się blisko 70 proc. klientów biur podróży, którzy postanowili spędzić lipcowy urlop w kraju.
W badaniu SW Research brali udział zarówno turyści wybierający się na wycieczki z biurami podróży, jak i samodzielnie organizujący wyjazdy, ponadto obejmowało ono okres ostatnich 12 miesięcy, stąd możliwe różnice w wynikach między badaniem a rezerwacjami z danych Travelplanet.pl.

Piotr Zimolzak zaznaczył: “Jedynie 15 proc. badanych deklaruje, że korzysta z usług biur podróży przy organizacji wakacji. Zdecydowanie częściej wyjazdy organizowane są samemu – czy to przed wyjazdem (73 proc.), czy to już na miejscu (13 proc.).”

Wśród ankietowanych w badaniu SW Research, wyjazdy krajowe znacznie częściej organizowane są na własną rękę, jedynie 8,5 proc. decyduje się na skorzystanie z ofert biur podróży. Wśród wypoczywających zagranicą co trzeci skorzystał z takiej usługi, pozostali organizują wakacje samodzielnie, czy to na przed wyjazdem, czy to na miejscu.
Respondenci nie decydują się na oferty biur podróży, ponieważ nie chcą być uzależnieni od grupy (47 proc.) lub cena jest dla nich za wysoka (40 proc.). Z kolei respondenci, którzy wolą skorzystać z usług biur podróży, nie chcą martwić się organizacją (55 proc.) i ufają w bezpieczeństwo zapewnione przez biuro podróży (38 proc.).

Równie silne jak sentyment do wypoczynku w Polsce (40 proc. respondentów) i znacznie silniejsze niż chęć wspierania rodzimego rynku (20 proc.) są w tym wypadku powody natury ekonomicznej: to bliska odległość (ponad 46 proc.) i niższy koszt (blisko 41 proc.).

Piotr Zimolzak podkreslił: “Ankietowani wykazali przywiązanie do odpoczywania w kraju. Co ciekawe, ponad 9 proc.respondentów wskazało brak znajomości języków obcych jako powód, dla którego wybierają wakacje w Polsce.”

Radosław Damasiewicz dodał: “Jeśli jednak potraktujemy tę bliską odległość nie jako kwestię kosztów, lecz zaoszczędzonego czasu. Lot z Polski nad morze Śródziemne trwa ok. 3 godzin. Dojazd z południa Polski nad Bałtyk trwa dwukrotnie dłużej.”

Według wieloletnich statystyk rezerwacyjnych Travelplanet.pl, ujętych w Raportach Podróżnika, Polacy wyjeżdżają najczęściej na zagraniczne wakacje do hoteli 4* i 5* (ok. 6 na 10 turystów) wykupując wyżywienie all inclusive ( ok. 3 na 4 turystów) i lecąc na wakacje samolotem (9 na 10 turystów). Nie inaczej było również w lipcu 2016.
Kompletnie inaczej jednak klienci biur podróży wypoczywają w kraju. Przeszło 6 na 10 turystów wybiera standard 0 – 3* a wyżywienie All Inclusive wybiera 10 razy mniej niż tych turystów, którzy wyjeżdżają z biurami za granicę. Inna rzecz, że taka wakacje AI to rzadkość w ofertach wypoczynku w kraju.
Z danych Travelplanet.pl wynika, że wakacje w kraju kosztowały w lipcu średnio 1210 zł od osoby. Zagraniczny wypad natomiast – ok. 2400 zł. Warto jednak pamiętać, że oprócz odmiennych preferencji dotyczących standardu wypoczynku, w cenę ponad 90 proc. zagranicznych wakacji wliczony był dolot. Natomiast koszt wakacji w Polsce w 100 proc. nie obejmował dojazdu. Wspomniany wcześniej raport MSiT potwierdza te i inne dysproporcje. Na krajowe wakacje tylko 0,2 proc. Polaków wybierało się w 2015 roku samolotem (zagraniczne – 46 proc.). Mniej niż 10 proc. spędzało je w hotelach, motelach i zajazdach (zagraniczne – 42 proc.), blisko 15 proc. wyjeżdżało w kraju do pensjonatów (za granicą nieco ponad 6 proc.)
W ofercie serwisu Travelplanet.pl najtańsza oferta tygodniowego wypoczynku w trzygwiazdkowym hotelu ze śniadaniami i obiadokolacjami w Pęzinie (Pomorze Zachodnie) w sierpniu opiewa na 670 zł. Wakacje w bułgarskich Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu na takich samych warunkach są o blisko 20 proc. tańsze.
Oferta wypoczynku w najpopularniejszej wersji: tydzień ze śniadaniami i obiadokolacjami
w czterogwiazdkowym hotelu w Krynicy Zdroju lub w Świeradowie Zdroju kosztuje ok. 1000 – 1200 zł. Za te pieniądze można odpoczywać w bułgarskich Złotych Piaskach czy Słonecznym Brzegu w podobnym obiekcie, ale w wersji all inclusive.

Piotr Zimolzak z SW Research powiedział: “Dla dwóch na trzech badanych wakacyjna wyprawa to chęć zobaczenia ciekawych miejsc za granicami kraju. Dla prawie połowy liczy się gwarancja ładnej pogody. Ponad 40 proc. wskazało chęć poznania innej kultury, a co piąty – wyższy komfort usług. 30 proc. badanych wybiera w czasie wypoczynku zwiedzanie, wycieczki, a co czwarty woli wypoczynek na plaży, basenie. Co piąty preferuje piesze wycieczki, a 5 proc. decyduje się na nocne życie lub uprawianie sportu.”

Według statystyk Travelplanet.pl w lipcu 2016 podróżujący za granicę z biurami podróży wybierali jednak w zdecydowanej większości wakacje pobytowe. Wycieczki objazdowe, których istotą jest zwiedzanie, nie przekraczały 3 proc. ogółu rezerwacji.

Radosław Damasiewicz zaznaczył: “Co nie wyklucza, że podczas urlopu turyści wykupujący wakacje pobytowe nie zwiedzają okolicy w formie indywidualnych wypadów czy wycieczek fakultatywnych. Jednak jak się wydaje i tak fakty w postaci charakteru wypoczynku na razie nie nadążają za intencjami turystów.”

Zwiedzanie i wycieczki to sposoby na spędzenie wakacji zdecydowanie częściej preferowane przez osoby organizujące swój wyjazd samodzielnie. Wśród przebadanych osób, odsetek samodzielnych turystów, którzy wybierają zwiedzanie jest 6 razy większy niż osób korzystających z biur podróży. W tej drugiej grupie zdecydowanie częściej preferowane jest plażowanie czy odpoczywanie nad basenem.
Blisko połowa respondentów SW Research woli jeden dłuższy urlop niż dzielenie go na kilka krótkich. Zwolenników tego drugiego rozwiązania jest przeszło dwa razy mniej. Ale co innego chęci, a co innego realia. U połowy respondentów łączna suma wyjazdów wypoczynkowych w ciągu ostatniego roku wyniosła od tygodnia do dwóch. 30 proc. odpoczywało krócej, a 22 proc. dłużej.

Statystyki Travelplanet.pl z lipca 2016 pokazują, że wypoczywający 6- 8 dni to 69 proc. klientów biur podróży. Zaś wyjeżdżający na 12 – 15 dni to niecałe 15 proc.