Travelist: Polacy najchętniej na majówkę wybierali Bałtyk

AG

Jak podaje serwis turystyczny Travelist, 45,4 proc. jego klientów jako cel wyjazdów na tegoroczną majówkę wybrało miejscowości nadmorskie. Z kierunków zagranicznych najpopularniejsze były Czechy, Słowacja i Chorwacja.

W pierwszej trójce uplasowały się tak popularne kurorty jak Gdańsk, Kołobrzeg i Mielno, które łącznie odpowiadają za prawie 20 proc. rezerwacji. Niecałe 30 proc. proc. podróżujących z Travelist wybrało się zaś w góry, szczególnie często nocując w Karpaczu, Szklarskiej Porębie czy Murzasichlu. Ci zaś, którzy zdecydowali się spędzić majówkę za granicą, za cel wyjazdu obierali głównie sąsiednie kraje: Słowację i Czechy. Powodzeniem cieszyła się także uwielbiana przez Polaków Chorwacja, kusząca podróżujących gwarancją dobrej pogody, która w Polsce w tym okresie bywa kapryśna.

Polacy decydowali się głównie na wyjazdy w okresie między 1 a 5 maja (niemal 60 proc. rezerwacji użytkowników Travelist.

Najczęściej organizowali pobyty 5-dniowe (rezerwacje na 4 noce – 32,3 proc.), nie mniej popularne były także nieco krótsze, 4-dniowe wycieczki (30% bookingów). Co ciekawe, większość pobytów została zarezerwowana ze znacznym wyprzedzeniem.
Prawie 30 proc. majówkowiczów dokonywało rezerwacji przeszło 2 miesiące przed planowaną podróżą. Kolejne 32 proc. decydowało o wyjeździe między 30 a 60 dniami przed urlopem.
Jedynie niecały 1 proc. wyjeżdżających postanowił wybrać się na spontaniczną wyprawę, dokonując zakupu miejsca w hotelu poniżej 7 dni przed wyjazdem. Co ciekawe, tuż przed majówką – 29 kwietnia – obserwowany był znaczący wzrost wyszukiwań last minute (o około 40 proc.). Podobny trend planowania urlopu ze znacznym wyprzedzeniem daje się zaobserwować także w przypadku planowania Wakacji.

Według analiz Travelist średnia cena za dobę pobytu w 2-osobowym pokoju hotelowym wraz z wyżywieniem i pakietem atrakcji w Polsce wyniosła w majówkę 323 zł.

Spośród polskich regionów najwięcej za pobyt zapłacili wypoczywający na Mazurach (454 zł za dobę) oraz w Sudetach (średnio 425 zł za dobę pobytu). Najbardziej atrakcyjne cenowo oferty na majówkę przygotowali za to właściciele obiektów noclegowych w Tatrach, Małopolsce i na Mazowszu, gdzie średnia cena za dobę pobytu wyniosła około 290 zł za dobę. Co ciekawe, pod względem kosztów zakwaterowania, wypoczynek nad Polskim morzem był niemal o 30 proc. droższy niż na wybrzeżu adriatyckim w Chorwacji.

Agata Prosińska, Director of Sales & Planning w Travelist, powiedziała: „Majówka to w Polsce jeden z najgorętszych okresów w roku pod względem intensywności ruchu turystycznego, w którym hotele, niezależnie od pogody, odnotowują niemal pełne pokrycie miejsc noclegowych. Co więcej, bardzo duża grupa podróżujących planuje wyjazd majówkowy ze sporym wyprzedzeniem, nawet na kilka miesięcy przed urlopem. W tym roku, mimo mało wakacyjnej aury, największą popularnością cieszyły się kurorty nadmorskie. Tuż za nimi uplasowały się polskie Tatry, których powodzenie w tym czasie od lat nie słabnie.”

Jak wynika z danych rezerwacyjnych serwisu, podczas majówkowych wycieczek, spragnieni relaksu Polacy chętnie korzystają z dodatkowych usług i atrakcji oferowanych przez hotele. Duży odsetek rezerwacji zawierał dostęp do strefy wellness, basenów krytych i zewnętrznych oraz zabiegi kosmetyczne w hotelowych strefach spa. Dużą popularnością cieszył się również aktywny wypoczynek – wyjeżdżający równie często wypożyczali w hotelach sprzęt sportowy, na przykład rowery czy kijki do nordic walkingu.