Forum Biur Podróży: turystyka wyjazdowa przed największym w historii wyzwaniem

Turystyka stoi przed wyzwaniem z jakim jeszcze się nie mierzyła – wyjść z kryzysu i wejść w kolejny niepewny rok. Współpraca na linii agent – touroperator  w czasie pandemii nabrała nowego wymiaru. Touroperatorzy i agenci spotkali się na Forum Biur Podróży.

Już po raz dziewiąty redakcja „Wiadomości Turystycznych” zorganizowała Ogólnopolskie Forum Biur Podróży – spotkanie biur podróży turystyki wyjazdowej. Odbyło się 9 listopada w Warszawie w hotelu Courtyard by Marriott. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 200 osób.

Pandemia a odradzanie się turystyki

W programie znalazły się debaty dotyczące wyborów wakacyjnych kierunków na przyszły rok, jak social media działają w turystyce i pracy agenta, a także przedstawiony została sytuacja turystyki wyjazdowej po dotknięciu przez pandemię. W przyszłym sezonie istnieje obawa, że covid-19 jeszcze będzie nam towarzyszyć. Jednak nie wiemy jeszcze w jakim stopniu i czy obostrzenia będą miały wpływ dla wybierających zagraniczne wakacje? W tegorocznym letnim sezonie w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków sprzedawanych przez biura podróży znalazła się Polska.

W kwestii social mediów eksperci rozmawiali, co dzisiaj dzieje się w social mediach i jak te media będą wyglądały w przyszłości. Pandemia dotknęła wiele branż, ale turystyka ucierpiała w sposób szczególny poprzez wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu. Obawy przed podróżami, doprowadziły do znacznego osłabienia popytu na usługi turystyczne. A jednak turystyka odrodziła się, mimo że wielu wieszczyło jej koniec. Tematyka spotkania głównie dotyczyła pandemii i jej wpływu na turystykę oraz zachowania konsumenckie.

Funkcjonalność TFG i zmiany w podatkach

Eksperci spekulowali też na takie tematy jak odrodzenie się ruchu turystycznego i czy Turystyczny Fundusz Pomocowy zdał egzamin. Środki zgromadzone przez TFP zapewniają organizatorom turystyki wypłaty na pokrycie zwrotów podróżnym wpłat za imprezy turystyczne, które nie zostały lub nie zostaną zrealizowane z powodu wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności. Wypłaty z TFP udzielane są w przypadku, gdy organizator turystyki nie jest w stanie zapewnić podróżnym zwrotów należności za imprezę turystyczną.

Dodatkowo uczestnicy mieli okazję wysłuchać ciekawej prelekcji dotyczącej zmian podatkowych jakie czekają turystykę od nowego roku. Podczas trwania forum odbywały się również spotkania stolikowe z organizatorami. Każdy mógł zapoznać się z ofertą partnerów wydarzenia, czy też odbyć bezpośrednie rozmowy z kierownikami działów agencyjnych organizatorów turystyki. Na koniec tradycyjnie rozstrzygnięto konkurs na Agenta Roku 2021. Zaprezentowano kandydatury 15 nominowanych do konkursu. Agentem Roku 2021 został Przemo Niewiadomski z poznańskiego biura Bon Voyage.