To był udany sezon zimowy na Słowacji

AG

Ponad 20 proc więcej turystów, ok. 20 proc. większe przychody – słowacka firma Tatry Mountain Resort (TMR), właściciel stacji narciarskich w Tatrach Wysokich i Niskich Tatrach podsumowała sezon zimowy. TMR jest właścicielem stacji: Jasnej pod Chopokiem, Tatrzańskiej Łomnicy, Starego Smokowca, Szczyrbskiego Jeziora i aquaparku Tatralandia oraz ośrodków w Czechach – Szpindlerowy Młyn i Polsce – Szczyrk.

W Niskich Tatrach, w Jasnej, jazda na nartach zaczęła się 5 grudnia 2014 roku, dzień później sezon ruszył w Tatrach Wysokich. Najwyżej położona trasa na Słowacji, z Łomnickiego Siodła, zaczęła funkcjonować 13 stycznia 1015 roku. Oficjalnie sezon skończy się 10 maja i jeśli warunki zimowe pozwolą, tegoroczny sezon będzie można uznać za jedne z dłuższych – 157 śnieżnych dni.

Przychody TMR w tym sezonie wzrosły, w porównaniu do ubiegłego sezonu zimowego, o 19,9 proc., liczba turystów wzrosła o 20,2 proc., liczba gości Tatralandii – o 6,7 proc. Przychody ze sprzedaży skipassów wzrosły o 23,3 proc., zaś przychody w gastronomii – o 28,3 proc. Inne usługi i sklepy sportowe przyniosły przychody większe o 31,2 proc. niż poprzednim sezonie.

Prezes TMR Bohus Hlavatý powiedział: „W przeciwieństwie do ubiegłego roku, pogoda sprzyjała nam praktycznie przez cały sezon zimowy. Sezon udało nam się rozpocząć zgodnie z palnem, 5 grudnia. Mimo silnych wiatrów wiejących w tym sezonie na Chopku, udało nam się utrzymywać stoki w bardzo dobrym stanie. Podczas szczytu sezonu w Święta Bożego Narodzenia i w Nowy Rok, odnotowaliśmy maksymalne obłożenie naszych hoteli i to mimo spadku liczby turystów z krajó1) rosyjskojęzycznych. Zastąpili ich goście z Polski, Czech i Słowacji. Najważniejszym czynnikiem, który zdecydował o naszych bardzo dobrych wynikach były idealne warunki narciarskie, na większości stoków było ponad metr śniegu.”