Tendencja spadkowa cen last minute

Tańsze Bułgaria i Kanary – o 234 i 199 złotych, w mniejszym stopniu Turecka Riwiera, Tunezja, Turcja Egejska i Kreta, – o 138, 135, 131 i 87 złotych. Droższe jedynie Synaj i egipskie wybrzeże – o 35 i 53 złote.
Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmują zestawienia cen last minute, czyli dla wyjazdów w trzecim tygodniu po dacie analizy.
Analiza pokazuje, że w trzecim tygodniu sierpnia średnia cena imprez wczesnowrześniowych spadła, tym razem o 26 złotych (poprzednio spadła o 33 złote). Najbardziej potaniały Wyspy Kanaryjskie, Cypr, Wyspy Jońskie i Bułgaria – średnio o 139, 134, 105 i 72 złote, a znacznie podrożały Portugalia i Maroko – o 392 i 127 złotych.
Ceny końca sezonu kolejny raz pokazały sytuację, że są one na ośmiu głównych kierunkach niższe od poziomów sprzed roku, a różnica wynosi 107 złotych (poprzednio 68 złotych). Dużo tańsze były Bułgaria i Kanary – o 234 i 199 złotych, w mniejszym stopniu Turecka Riwiera, Tunezja, Turcja Egejska i Kreta, – o 138, 135, 131 i 87 złotych. Droższe były jedynie Synaj i egipskie wybrzeże – o 35 i 53 złote. Należy jednak pamiętać, że przed rokiem Egipt był już na liście ostrzeżeń polskiego MSZ.
Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 08.09 – 14.09.2014) spadła o 55 złotych, a przed rokiem notowaliśmy ich wzrost 88 złotych. Najbardziej potaniały lasty do Tunezji i na Wyspy Kanaryjskie – o 135 i 100 złotych i na Turecką Riwierę – o 70 złotych, natomiast podrożały do Bułgarii – o 30 złotych.
Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: „Spora obniżka średnich cen lastów oraz jednoczesny ich wzrost w sezonie 2013 spowodowały, że stały się one ponownie znacznie niższe od ich cen ubiegłorocznych. Teraz były one średnio o 153 złotych niższe niż przed rokiem (tydzień temu o 31 złotych). Oznacza to zdecydowany powrót do niższych cen lastów i koniec okresu niższych ich poziomów w relacji do roku ubiegłego.”
Z powodu przejścia na analizę lastów bardzo zmieniły się relacje cen w biurach wobec cen roku ubiegłego, ponieważ w okresie sprzedaży last minute touroperatorzy znajdują się w różnej sytuacji popytowo-podażowej. Obecnie dużo niższe ceny last minute mają Exim Tours, Rainbow Tours/BeeFree i Neckermann – odpowiednio o 197, 192 i 164 złotych. Taniej niż rok temu sprzedają też Wezyr, Alfa Star, Grecos oraz Itaka – o 146, 105, 102 i 91 złotych, Tui taniej o 57 złotych, a Sun & Fun nawet nieco drożej – o 13 złotych. W ujęciu porównań bieżących na oferowanych przez biura kierunkach i w klasach hoteli, najniższe ceny oferują biura 7islands, Wezyr Holidays oraz Rainbow Tours, a najdrożej sprzedają TUI i Neckermann.
Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: „Od kilku miesięcy notujemy ujemną różnicę średnich cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 i to zarówno dla szczytu sezonu, jak i późniejszej jego fazy. Te niższe średnie ceny mogą oznaczać niższe realizowane marże na sprzedaży wycieczek w tym sezonie, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach kursy walut przestały już sprzyjać touroperatorom. Pomimo coraz lepszej sytuacji na kierunkach egipskich, wydłużająca się sytuacja niższych cen wakacji oraz lastów, może jednak oznaczać osłabienie kondycji finansowej niektórych biur podróży.”
Zbyt duże programy przygotowane na ten sezon spowodowały dużą nadpodaż wycieczek w maju i czerwcu. Organizatorzy podjęli jednak działania na rzecz konsolidacji lotów i/lub rezygnacji z wylotów z niektórych lotnisk. Te cięcia programów zrównoważyły rynek turystycznych imprez i przyczyniły się do stabilizacji cen, a w miesiącu sierpniu nastąpiła nawet sytuacja odwrotna. Bardzo duży wzrost płac realnych w Polsce spowodowany również przez zaskakująco niską inflację wywołał silny wzrost popytu na usługi wyższego rzędu, w tym na wakacyjne wyjazdy. W tym sezonie szczególnie skorzystała na tym wcale nie najtańsza Grecja. Polacy są nacją, która notuje tam największą dynamikę wzrostu liczby przyjeżdżających. W lipcu Kretę odwiedziło czarterami o 40,8 procent polskich turystów więcej, Zakynthos o 44, a Kos nawet o 66,8 procent. Dodatkowo tendencja do przesuwania wakacji na sierpień (widoczna w tym roku w Europie, a szczególnie w Niemczech) spowodowała, że średnie ceny lastów w dwóch pierwszych dekadach sierpnia stały się wyższe nawet od bardzo wysokich poziomów ubiegłołorocznych. Wiele wskazuje jednak, że po 20 sierpnia nadpopyt na wycieczki zastąpiła jednak względna równowaga.
POWIĄZANE WPISY
21 marca 2025
Odwiedź Francję po igrzyskach
Przedstawiciele atrakcji turystycznych z Francji zaprezentowali się na warsztatach dla…
0 Komentarzy2 Minuty
20 marca 2025
Zima w tropikach? Itaka startuje ze sprzedażą sezonu 25/26
Itaka rozpoczyna promocyjną sprzedaż sezonu zima 25/26. Touroperator stawia na egzotykę,…
0 Komentarzy15 Minuty
19 marca 2025
Morza marzeń. Rejsy z Itaką
Z roku na rok dynamicznie rośnie popularność rejsów wycieczkowych. Rejsy stają się stylem…
0 Komentarzy9 Minuty
18 marca 2025
Wielkanoc tańszą alternatywą dla majówki 2025
W tym roku długi majowy weekend wypada wyjątkowo blisko świąt Wielkanocnych. Oba terminy…
0 Komentarzy7 Minuty
18 marca 2025
31 tys. Polaków odwiedziło Maltę w styczniu
Malta od dłuższego czasu cieszyła się popularnością wśród polskich turystów, jednak w tym…
0 Komentarzy1 Minuty
17 marca 2025
Biura podróży – ceny imprez turystycznych zaczynają spadać
W ubiegłym tygodniu, średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 4 i 10 sierpnia 2025…
0 Komentarzy3 Minuty
14 marca 2025
Śląskie powołuje Klub Ambasadora Kongresów
Utworzenie drugiego w Polsce regionalnego Klubu Ambasadora Kongresów polskich jest szansą…
0 Komentarzy4 Minuty
10 marca 2025
Rainbow z nową kampanią „Będzie co wspominać”
Marka Rainbow prezentuje swoją najnowszą kampanię reklamową „Będzie co wspominać”, której…
0 Komentarzy2 Minuty
10 marca 2025
Biura podróży – w marcu powrót wysokich cen imprez turystycznych
Największe spadki cen w ostatnim tygodniu odnotowano w Portugalii i na Teneryfie – o 192…
0 Komentarzy3 Minuty