Tendencja spadkowa cen last minute

KG

Tańsze Bułgaria i Kanary – o 234 i 199 złotych, w mniejszym stopniu Turecka Riwiera, Tunezja, Turcja Egejska i Kreta, – o 138, 135, 131 i 87 złotych. Droższe jedynie Synaj i egipskie wybrzeże – o 35 i 53 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmują zestawienia cen last minute, czyli dla wyjazdów w trzecim tygodniu po dacie analizy.
Analiza pokazuje, że w trzecim tygodniu sierpnia średnia cena imprez wczesnowrześniowych spadła, tym razem o 26 złotych (poprzednio spadła o 33 złote). Najbardziej potaniały Wyspy Kanaryjskie, Cypr, Wyspy Jońskie i Bułgaria – średnio o 139, 134, 105 i 72 złote, a znacznie podrożały Portugalia i Maroko – o 392 i 127 złotych.
Ceny końca sezonu kolejny raz pokazały sytuację, że są one na ośmiu głównych kierunkach niższe od poziomów sprzed roku, a różnica wynosi 107 złotych (poprzednio 68 złotych). Dużo tańsze były Bułgaria i Kanary – o 234 i 199 złotych, w mniejszym stopniu Turecka Riwiera, Tunezja, Turcja Egejska i Kreta, – o 138, 135, 131 i 87 złotych. Droższe były jedynie Synaj i egipskie wybrzeże – o 35 i 53 złote. Należy jednak pamiętać, że przed rokiem Egipt był już na liście ostrzeżeń polskiego MSZ.
Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 08.09 – 14.09.2014) spadła o 55 złotych, a przed rokiem notowaliśmy ich wzrost 88 złotych. Najbardziej potaniały lasty do Tunezji i na Wyspy Kanaryjskie – o 135 i 100 złotych i na Turecką Riwierę – o 70 złotych, natomiast podrożały do Bułgarii – o 30 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: “Spora obniżka średnich cen lastów oraz jednoczesny ich wzrost w sezonie 2013 spowodowały, że stały się one ponownie znacznie niższe od ich cen ubiegłorocznych. Teraz były one średnio o 153 złotych niższe niż przed rokiem (tydzień temu o 31 złotych). Oznacza to zdecydowany powrót do niższych cen lastów i koniec okresu niższych ich poziomów w relacji do roku ubiegłego.”

Z powodu przejścia na analizę lastów bardzo zmieniły się relacje cen w biurach wobec cen roku ubiegłego, ponieważ w okresie sprzedaży last minute touroperatorzy znajdują się w różnej sytuacji popytowo-podażowej. Obecnie dużo niższe ceny last minute mają Exim Tours, Rainbow Tours/BeeFree i Neckermann – odpowiednio o 197, 192 i 164 złotych. Taniej niż rok temu sprzedają też Wezyr, Alfa Star, Grecos oraz Itaka – o 146, 105, 102 i 91 złotych, Tui taniej o 57 złotych, a Sun & Fun nawet nieco drożej – o 13 złotych. W ujęciu porównań bieżących na oferowanych przez biura kierunkach i w klasach hoteli, najniższe ceny oferują biura 7islands, Wezyr Holidays oraz Rainbow Tours, a najdrożej sprzedają TUI i Neckermann.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: “Od kilku miesięcy notujemy ujemną różnicę średnich cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 i to zarówno dla szczytu sezonu, jak i późniejszej jego fazy. Te niższe średnie ceny mogą oznaczać niższe realizowane marże na sprzedaży wycieczek w tym sezonie, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach kursy walut przestały już sprzyjać touroperatorom. Pomimo coraz lepszej sytuacji na kierunkach egipskich, wydłużająca się sytuacja niższych cen wakacji oraz lastów, może jednak oznaczać osłabienie kondycji finansowej niektórych biur podróży.”

Zbyt duże programy przygotowane na ten sezon spowodowały dużą nadpodaż wycieczek w maju i czerwcu. Organizatorzy podjęli jednak działania na rzecz konsolidacji lotów i/lub rezygnacji z wylotów z niektórych lotnisk. Te cięcia programów zrównoważyły rynek turystycznych imprez i przyczyniły się do stabilizacji cen, a w miesiącu sierpniu nastąpiła nawet sytuacja odwrotna. Bardzo duży wzrost płac realnych w Polsce spowodowany również przez zaskakująco niską inflację wywołał silny wzrost popytu na usługi wyższego rzędu, w tym na wakacyjne wyjazdy. W tym sezonie szczególnie skorzystała na tym wcale nie najtańsza Grecja. Polacy są nacją, która notuje tam największą dynamikę wzrostu liczby przyjeżdżających. W lipcu Kretę odwiedziło czarterami o 40,8 procent polskich turystów więcej, Zakynthos o 44, a Kos nawet o 66,8 procent. Dodatkowo tendencja do przesuwania wakacji na sierpień (widoczna w tym roku w Europie, a szczególnie w Niemczech) spowodowała, że średnie ceny lastów w dwóch pierwszych dekadach sierpnia stały się wyższe nawet od bardzo wysokich poziomów ubiegłołorocznych. Wiele wskazuje jednak, że po 20 sierpnia nadpopyt na wycieczki zastąpiła jednak względna równowaga.