Tatrzańska Świątynia Lodowa już otwarta

Na Hrebienku po raz ósmy stanęła Tatrzańska Świątynia Lodowa
Tatrzańska Świątynia Lodowa 2020/fot. Marek Hajkovsky

W Tatrach Wysokich, na Hrebienku, przy górnej stacji kolejki linowo-szynowej ze Starego Smokowca, otwarto dzisiaj Tatrzańską Świątynię Lodową. Do budowy zużyto 225 ton lodu w 1880 blokach.

Kierujący pracami Adam Bakoš, któremu pomagali rzeźbiarze z Czech i Słowacji, powiedział: „Stworzyliśmy kopię pięknej elewacji, na której dominuje 6 głównych wież kościoła. W budowie wzięło udział łącznie 18 rzeźbiarzy i 12 asystentów.”

Tatrzańska Świątynia Lodowa w Tatrach Wysokich powstała po raz ósmy. Tym razem lodowy kościół był inspirowany Kościołem Zmartwychwstania Chrystusa w Sankt Petersburgu. Ustawiona jest w kopule o średnicy 25 metrów. Kopułę wykonali Mia Bujňáková i Peter Klím.

Uroczyste otwarcie Lodowej Świątyni/fot. Marek Hajkovsky

Mia Bujňáková podkreśliła: „Po intensywnych refleksjach postanowiliśmy stworzyć przepych i czystość kopuły, łącząc nowoczesną technologię i rękodzieło. Wymyśliliśmy korpusy wszystkich ośmiu kopuł jako konstrukcje samonośne połączone okręgami i żebrami. Poszczególne części zostały następnie wycięte z poliwęglanu za pomocą strumienia wody w Preszowie .”

Świątynia będzie czynna codziennie od 9:00 do 16:00, w głównym sezonie zimowym oraz w okresie świąt Bożego Narodzenia godziny otwarcia ulegną wydłużeniu. Wstęp jest bezpłatny

Dzisiaj otwarcie Świątyni Lodowej w Tatrach Wysokich