Szwajcaria gotowa na zimę

archiuwm Regionu Jungfrau

Ponad 20 polskich touroperatorów ma w swojej ofercie wyjazdy do Szwajcarii, zimowe i letnie. Niektóre z polskich biur wyspecjalizowały się w wyjazdach grup studenckich i wysyłają ok. tysiąca turystów rocznie.

Adriana Czupryn ze Schweiz Tourismus, narodowej organizacji odpowiedzialnej za promocji turystyki szwajcarskiej, powiedziała na prezentacji oferty Szwajcarii: “Szwajcaria uchodzi za drogi dla narciarzy kraj. Owszem, restauracje, zwłaszcza te na stokach narciarskich, są droższe niż w innych alpejskich krajach, ale już na przykład ceny skipassów i noclegów sa podobne. Szwajcaria to kraj w dużej mierze żyjący z turystyki i tak naprawdę, nie ma z czego opuszczać już cen. A mimo to, w nadchodzącym sezonie zimowym aż 80 proc. kolejek górskich utrzymuje ceny lub je obniża.”

Adrian Czubryn ma nadzieję, że najbliższy sezon przyniesie zwiększenie liczby turystów z Polski odwiedzających Szwajcarię. Co prawda w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku liczba gości z Polski – podobnie jak z innych krajów europejskich zmalała (o 9 proc.),a le już wyniki września napawają optymizmem – liczba Polaków w porównaniu do września roku ubiegłego wzrosła o 1,2 proc.

W Szwajcarii każdego roku na inwestycje w infrastrukturę narciarską przeznaczane jest 300 – 500 mln franków szwajcarskich.
W tym roku z nowości czekających na narciarzy warto wymienić 8-osobową gondolę w miejscowości Lenzerheide, zaprojektowaną przez Porsche, 8-osobową gondolę “Titlis Express” w Engelbergu, 10-osobową gondolą La Siala zaprojektowaną przez Ferrari w Laax oraz nowy 4-osobowy wyciąg w Adelboden-Lenk, łączący tereny narciarskie Sillereni Chuenisbärgl.

W wielu regionach przygotowano specjalne pakiety rodzinne i zniżki dla dzieci. Na przykład w Arosie są to bezpłatne szkółki dla dzieci w wieku do 17 lat; w Engelbergu – bezpłatny skipass od 3. dziecka; w Savognin: dzieci w wieku do 10 lat szusują za 2 franki; w Zermatt i Saas-Fee: dzieci w wieku do 9 lat szusują bezpłatnie do 9lat a w Regionie Jeziora Genewskiego i Gstaad – dzieci do 9 roku życia zjeżdżają za i dodatkowo maj,a darmowy nocleg w pokoju rodziców.

W najbliższym sezonie dodatkowym magnesem przyciągającym turystów do Szwajcarii będą wielkie imprezy sportowe. Już w grudniu (w dniach 11-13.12) odbędą się w Davos zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich. W dniach 19-20 grudnia w Engelbergu – Puchar Świata w skokach narciarskich. Od 1 do 7 lutego w St. Moritz odbędzi Puchar Świata w bobslejach.