Szpikowski: możliwe powiązanie Lotniska Chopina z portem w Modlinie

archiwum Lotniska Chopina

Na swojej pierwszej konferencji prasowej nowy naczelny dyrektor PPL, dyrektor Lotniska Chopina Mariusz Szpikowski, mówił o rozwoju Lotniska Chopina, koncepcji duoportu, bezpieczeństwie.

Szpikowski powiedział m.in. “Możliwe, że trzeba rozważyć koncepcję duoportu, czyli powiązania Lotniska Chopina w Warszawie z portem w Modlinie. Duoport taki powinien być osadzony w sieci dróg i kolei. Mamy konkurencję, dążeniem państwa powinno być to żebyśmy zostali na głównych szlakach komunikacyjnych Europy, świata. Co należy zrobić żeby pozostać na tych głównych szlakach? Musimy mieć właściwy produkt lotniskowy.
Długofalowe działania trzeba rozpocząć już teraz. Być może należy rozważyć to, jakie jest docelowe miejsce Lotniska Chopina w kontekście wszystkich portów w Polsce, jak powinna wyglądać koncepcja np. w powiązaniu z lotniskiem w Modlinie, tak by te dwa lotniska się uzupełniały, tworzyły jeden produkt jako duoport. Może w interesie zarówno Modlina i Lotniska Chopina, ale nie kosztem Chopina czy Modlina, można stworzyć taki model funkcjonowania portu. Połączenie obu portów lotniczych powinno odbyć się w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny.”

Na konferencji poruszono również temat ochrony Lotniska Chopina. Umowa z firmą Konsalnet obowiązuje do czerwca tego roku i do tego czasu powstanie nowej formacji, która zajmie się ochroną stołecznego portu. Według nowego dyrektora portu należy rozważyć, czy podlegałaby ona bezpośrednio PPL, czy byłaby kontrolowana przez PPL jako firma-córka.
Stworzenie takiej formacji jest szczególnie potrzebne ze względu na to, co się działo na zachodzie i jest związane z zagrożeniem terrorystycznym.

Szpikowski dodał: “Uważam, że tylko firmy, nad którymi mamy sami kontrolę co do jakości, co do procesów szkolenia, co do procedur, zapewnią nam tak naprawdę 100-proc. jakość ochrony”

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center