Szlak rowerowy łączący Austrię, Słowenię i Włochy.

archiwum  Drauradweg

Szlak rowerowy Drauradweg łączy trzy kraje – Austrię, Słowenię i Włochy. Ma długość 366 km – z tego 222 km na terenie Karyntii.

Trasa prowadzi od przełęczy Conca di Dobbiaco w południowym Tyrolu do Mariboru w Słowenii. Szlak jest jednolicie oznakowany, posiada doskonałą infrastrukturę i w większości biegnie brzegiem Drawy, w wyjątkowo malowniczym otoczeniu gór i jezior.
W Karyntii rowerzystów wita miejscowość Oberdrauburg. Chwilę po przekroczeniu granicy regionu można na chwilę opuścić szlak, aby odwiedzić słynącą z uprawy ziół wioskę Irschen u stóp gór grupy górskiej Kreuzeck a następnie mijając szczyty Alp Gailtalskich jechać w kierunku miasta Spittal an der Drau. Wspaniały renesansowy Pałac Porcia w centrum tego powiatowego miasta należy do najważniejszych zabytkowych budowli w regionie Millstätter See.

Po 40 kilometrach brzegiem Drawy tarsa doprowadza do Villach. Miasto leży w pobliżu słoweńskiej i włoskiej granicy i oferuje mnóstwo turystycznych atrakcji. W termie Kärnten w Warmbad Villach można rozluźnić napięte mięśnie. Ruiny zamku Landskron nad brzegami Ossiacher See to doskonały cel rodzinnych wycieczek – odbywają się tutaj pokazy lotów orłów, można też odwiedzić małpie zoo „Affenberg”. Aby zobaczyć Karyntię z góry, wystarczy udać się kolejką Kanzelbahn na szczyt mierzącej 2000 metrów góry Gerlitzen Alpe. Zwieńczeniem tego etapu podróży będzie rejs statkiem po jeziorze Ossiacher See lub po Drawie.

Odcinek z Villach do Völkermarkt należy do najbardziej różnorodnych na całym szlaku wzdłuż Drawy. Wycieczki nad pobliskie jeziora – Wörthersee, Faaker See czy Klopeiner See, których wody osiągają temperaturę nawet 28 stopni – to doskonały pomysł, szczególnie w gorące letnie dni. Dalsza droga do doliny Rosental prowadzi w większości po wałach przeciwpowodziowych. Kolejna atrakcja szlaku to Ferlach, miasto rusznikarzy (rzemieślników broni palnej) o światowej renomie.

Zachwycające krajobrazy Karawanków czy najwyższy most kolejowy w Europie to tylko nieliczne z atrakcji szlaku nad Drawą. Region położony nad Klopeiner See – najcieplejszym jeziorem Austrii – od lat stawia na turystykę rowerową, dzięki czemu miłośnicy dwóch kółek znajdą tu optymalne warunki dla spędzenia ciekawego i aktywnego urlopu. Rozbudowaną sieć szlaków rowerowych poznawać można indywidualnie lub z przewodnikiem.
Karta regionu Kärnten Card
Kärnten Card ułatwia zwiedzanie najbliższych okolic szlaku.
Oferta ważna: od 10 kwietnia do 20 października 2016
Cena za tydzień: 37 euro (osoby dorosłe) / 17 euro (dzieci)
Kärnten Card akceptowana jest w ponad 100 atrakcji turystycznych w Karyntii.

www.drauradweg.com