Szlak Piastowski – nowoczesna promocja

fot: S.Uciński/UM Gniezno

Szlak Piastowski to jedna z najstarszych tras turystyki kulturowej w naszym kraju, łącząca obiekty, które albo pochodzą z epoki piastowskiej, jak katedra w Gnieźnie, palatium na Ostrowie Lednickim czy katedra w Poznaniu, albo do niej nawiązują przez swoje zbiory lub cel działalności. W sumie na całą trasę, która wiedzie przez ponad 600 km na terenie województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, składa się około 60 różnorodnych obiektów.

Właśnie ta różnorodność obiektów jest siłą szlaku. Rodziny z dziećmi, wycieczki szkolne, seniorzy czy grupy indywidualne, które cenią sobie aktywny wypoczynek – wszyscy mogą znaleźć na trasie ofertę, która uwzględnia ich zainteresowania i potrzeby. Bo obok reliktów przeszłości, pomników historii i świadków epoki Piastów na szlaku pojawiają się takie miejsca jak Brama Poznania, które dzięki wykorzystaniu współczesnej technologii, multimediów przekazują wiedzę o historii w angażujący odbiorcę sposób.

Aby tę świadomość o atrakcyjności szlaku rozpowszechnić, zachęcić do odwiedzenia miejsc związanych z początkami chrześcijaństwa i państwowości na ziemiach polskich, jednym słowem, zainteresować i przyciągnąć gości, podejmuje się szereg działań inwestycyjnych i promocyjnych.

Jednym z takich działań (wyjątkowym, jeśli chodzi o zakres i złożoność) jest projekt „Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pod nazwą Szlak Piastowski”, współfinansowany ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Liderem projektu jest Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Jako stowarzyszenie koncentrujące się na promocji Wielkopolski jako regionu atrakcyjnego turystycznie WOT nie pierwszy raz inicjuje i angażuje się w działania zwiększające rozpoznawalność Szlaku Piastowskiego, np. w 1050. rocznicę chrztu Polski zrealizowano 9-miesięczną kampanię promocyjną w mediach regionalnych i ogólnopolskich.

Obecny projekt ruszył w 2017 roku pracami przy oznakowaniu szlaku. W sumie postawiono 274 znaków drogowych, które ułatwiają podróżującym szlakiem orientację. Przy okazji pełnią funkcję promocyjną. Nietrudno zgadnąć, że kto przejedzie kilka razy np. obok tablicy informującej, że za 4 km znajdują się dwa obiekty o zagadkowych nazwach Gród Pobiedziska i Skansen Miniatur, to w końcu ulegnie ciekawości, skręci, zatrzyma się i… zachwyci.

Nowości na szlaku

Partnerami opisywanego projektu są Miasto Gniezno, Miasto Kalisz, Miasto Konin, Gmina Pobiedziska i Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach. W każdej z tych miejscowości przedsięwzięto inne działania, ale cel ich był wspólny: za pomocą inwestycji i nowoczesnych środków przekazu trafić w oczekiwania współczesnych odbiorców.

I tak w Gnieźnie wytyczono Trakt Królewski, trasę miejską, która wiedzie po zabytkach ważnych dla miasta i kraju. Trasę tę uatrakcyjniają rzeźby królów Polski, postaci legendarnych, wreszcie królików. Te ostatnie dzięki aplikacji Królika Goń zabierają turystów na emocjonujący spacer także w zaułki poza najstarszą częścią miasta.

Z kolei w Kaliszu w Baszcie Dorotce urządzono Centrum Kaliskich Baśni i Legend, które zaprasza nie tylko najmłodszych do poznania lokalnych podań. Rzeźby nawiązujące do legend, postawione przed basztą, zachęcają do jej odwiedzenia. W środku zaś i atmosfera miejsca, i filmy animowane sprzyjają wyobraźni szukającej odskoczni.

Gmina Pobiedziska postawiła na modernizację Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego, a w Koninie nowocześnie zagospodarowano teren wokół Słupa konińskiego. Muzeum Ziemi Pyzdrskiej otwarło wystawę o tematyce piastowskiej w zabytkowym domu podcieniowym.

Rozszerzona rzeczywistość

Wśród innych działań w ramach projektu zaplanowano pionierskie rozwiązanie: wyposażenie turystycznych tablic informacyjnych przed czternastoma obiektami Szlaku Piastowskiego
w aplikację rozszerzonej rzeczywistości. Za kilka tygodni, odwiedzając, np. Słup w Koninie czy dom podcieniowy w Pyzdrach, będzie można dzięki technologii AR dowiedzieć się
o przeszłości tego miejsca, oglądając trójwymiarową animację.

Przedsięwzięcia inwestycyjne na szlaku idą w parze z szeroką akcją informacyjno-promocyjną.

Kilkumiesięczna kampania ogólnopolska „Zdemaskuj historię na Szlaku Piastowskim” była obecna na ulicach największych miast w formie citylightów, w mediach społecznościowych i na imprezach plenerowych.

Intrygujące postacie zamaskowanych królów z dynastii Piastów miały przyciągnąć uwagę, wzbudzić ciekawość i w efekcie skłonić do odwiedzenia strony szlakpiastowski.pl, a tam z kolei wciągnąć do gry polegającej na rozszyfrowaniu tożsamości danej postaci historycznej.

Ponadto zorganizowano kilka podróży studyjnych z udziałem dziennikarzy, blogerów i touroperatorów. Ukazała się seria artykułów na portalu podroze.onet.pl, a efekty wizyt osób opiniotwórczych będą widoczne przez następne tygodnie w formie reportaży, wpisów, relacji, zdjęć, rekomendacji w mediach tradycyjnych i elektronicznych, a także ofert touroperatorów na wyjazdy zorganizowane. Działania promocyjne wspiera dystrybuowanie folderów, ulotek, gadżetów przygotowanych z myślą o różnych grupach turystów (dla najmłodszych – książeczka z naklejkami, dla smakoszy – folder o kuchni Piastów, dla wysportowanych – specjalna ulotka, jak połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem).