Szansa na dofinansowanie dla firm turystycznych – na początek Śląsk i „ściana wschodnia”

webinar elapartners

Szansa na dofinansowanie dla firm turystycznych, czy za Śląskiem pójdą kolejne regiony? „Ściana wschodnia” może sfinansować ekspansje międzynarodową.

Kolejna dobra wiadomość dla firm turystycznych umęczonych covidowym kryzysem. Na początku ta dotycząca Śląska. Już wkrótce rusza konkurs na dotacje dla firm z sektora turystycznego. Jutro można posłuchać o tym na webinarze.

Elpartners opowie o konkursie na dofinansowanie dla firm turystycznych ze Śląska

Firmy zainteresowane ubieganiem się o dofinansowanie z tego właśnie konkursu , już w najbliższy wtorek będą miały szanse posłuchać właśnie o tym jak to zrobić. Specjalizująca się w doradztwie przy wszelkiego rodzaju dofinansowaniach firma Elpartners organizuje otwarty webinar. Wtorek o godzinie 10.00 link do spotkania.

Konkurs 3.2 Innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach w województwie śląskim jest po raz pierwszy w 100% skierowany stricte do branży turystycznej. Wydaje się iż taka decyzja decydentów jest związana właśnie z tragicznymi skutkami covid dla sektora. Ma być pewnego rodzaju formą pomocy. Jednym z warunków konkursu jest ten o 50% spadku przychodów w 2020 vs 2019. Co w branży turystycznej dotyczy w zasadzie każdego z podmiotów.

Organizator ustalił poziom dofinansowania na max 85% kwalifikowanych kosztów. Sama dotacja może wynosić minimalnie 50 tys. a maksymalnie 500 tys. złotych. Nabór wystartuje już 30 kwietnia i potrwa do 18 maja. Więcej na temat konkursu.

Czy za Śląskiem pójdą kolejne regiony

Na razie nie ma pewnych informacji co do tego czy podobne konkursy odbędą się także w innych regionach kraju. Wydaje się to jednak wielce prawdopodobne. Po rynku krążą informacje iż kolejnym po Śląsku regionem który użyje tego narzędzia do wsparcia turystyki będzie Dolny Śląsk. Zapewne przekonamy się już wkrótce.

Możliwości dofinansowania ekspansji zagranicznej dla firm turystycznych ze „ściany wschodniej”

To nie koniec dobrych wiadomości o możliwych dofinansowaniach dla firm turystycznych. Ruszył bowiem kolejny projekt Internacjonalizacji małych i średnich przedsiębiorstw z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Organizatorem projektu jest Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

O dofinansowanie mogą ubiegać się firmy posiadające co najmniej jeden produkt/ usługę z potencjałem do internacjonalizacji na co najmniej jednym rynku zagranicznym. Wydaje się iż firmom turystycznym nie będzie trudno spełnić ten właśnie warunek.

Podobnie jak w „śląskim” projekcie organizator przewiduje pokrycie do 85 % kosztów, a maksymalna kwota dofinansowania to 500 tys. złotych.

Widać już duże zainteresowanie przede wszystkim branży targowej, jest to bowiem szansa na przyciągniecie/ sfinansowanie uczestnictwa w targach dla małych i średnich firm. Działania promujące uczestnictwo w tym konkursie podjęły m.in. Targi Kielce. 16 kwietnia odbył się nawet specjalny webinar który możemy obejrzeć na YT.

Także mniejsze firmy organizujące misje zagraniczne czy wprowadzające polskie firmy na rynki zagraniczne zrobią z pewnością dużo pozytywnego szumu wokół tego konkursu. Kto wie może można wykorzystać środki z tego projektu na ekspansje w Emiratach.