Świętokrzyskie czaruje i kusi

Kilka najnowszych atrakcji tego regionu przedstawiła silna reprezentacja województwa na prezentacji w Warszawie

Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny. Podróż po nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Szlak to prawie 300 kilometrów atrakcji. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w Jura Parku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach Opatowskich. Dorośli chętnie zobaczą słynne ślady tetrapoda w rezerwacie w Zachełmie, które stały się logo szlaku lub malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Warte polecenia jest nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach, budowane z inicjatywy Uniwersytetu Warszawskiego, koszt całkowity inwestycji to 32 mln zł. Nie można także ominąć takich atrakcji, jak Jaskinia Raj, urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin, czy rezerwatu Góra Rzepka, gdzie kręcono obcinki serialu (Wiedźmin). Szlak posiada Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej , a koszt jego budowy 32 350 000 zł.
„Szlak Przygody” to propozycja dla tych, którzy marzą o podróży w czasie do średniowiecza albo dalej – okresu, w którym żyły dinozaury, lub chcielibyodwiedzić Henryka Sienkiewicza czy Stefana Żeromskiego, poznać kulturę żydowską lub tatarską, bądź znaleźć się w miejscach, których odwiedzenie jest doświadczeniem niemal mistycznym. Podróż po 850 kilometrach szlaku dostarcza niezapomnianych przeżyć i emocji. Można odwiedzić siedem różnych krain, gdzie można zostać nawet bohaterem Świętokrzyskiej legendy. Szlak oferuje nam odwiedzenie wielu ciekawych miejsc takich jak : muzea, osada średniowieczna, opactwo Cystersów, Synagoga, gdzie poznajemy klimat dawnych czasów, kulturę oraz ludzi dawniej żyjących. Na szlaku działa specjalnie przygotowana karta lojalnościowa – gdzie każdą złotówkę zamieniamy na punkty, a te na ciekawe nagrody.
Dla młodszych podróżników województwo Świętokrzyskie przygotowało nie lada atrakcję. Od piątkowego wieczoru do niedzielnego popołudnia, w towarzystwie przewodnika zostajemy Tropicielami Tajemnic. A wszystko to w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Budowa Centrum trwała dwa lata i zostało otwarte 24 lutego 2010 roku. Budowa kosztowała 30ml zł. Centrum oferuje wiele atrakcji dla najmłodszych miedzy innymi Multi medialną wystawę (Bajkowy Świat) czy rodzinny program (Wehikuł Czasu). Co roku do Pacanowa organizatorzy zapraszają na Festiwal Kultury Dziecięcej, w tym roku odbędzie się on od 30 maja do 01 czerwca. Partnerem Centrum jest również Pałac w Kurazwękach.
Aby dopomóc turystom w wyborze dobrej kuchni w 1995 roku powstała Europejską Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która ułatwia turystom i mieszkańca regionu odnalezieni naturalnej żywności lokalnego pochodzenia, miedzy innymi poprzez wspólne logo i działania informacyjne. Logo sieci stanowi dla turystów podróżujących po regionie drogowskaz do miejsc, w których mogą spróbować świętokrzyskich specjałów. Obecnie Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego skupia 32 regiony z 12 Krajów Europy. W regionie świętokrzyskim należy do niej 81 podmiotów. W śród nich są rolnicy przetwórcy żywności opartych na składnikach pochodzących z regionu, sklepy w których taka żywność można nabyć oraz restauracje i gospodarstwa agroturystyczne, które swoim gościom serwują dania regionalne. Celem sieci jest rozwój, promocja i wzrost rozpoznawalności lokalnej żywności naturalnej. Województwo ma także 66 produktów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz trzy produkty wpisane do unijnych rejestrów : Chronione Oznaczenie Geograficzne( śliwka szydłowska i fasola korczyńska) oraz Chroniona nazwa pochodzenia (wiśnia nad wiślanka). Wiele z tych przysmaków dostać można w sklepach, gospodarstwach i restauracjach lub bezpośrednio u producentów.