Święto ziemniaka na Liptowie

archiwum Narodowe Centrum Turystyki Słowacji

Słowacki Liptów znany jest jako kraina bryndzy i ziemniaka. 22 października w centrum Liptowskiego Mikulasza odbędzie się Švábkafest – festiwal poświęcony właśnie tym dwóm potrawom.

Nazwa imprezy nie jest przypadkowa, Švábka to w dialekcie liptowskim właśnie ziemniak.
Na cały piatyek centrum Liptowskiego Mikulasza zamieni się w liptowski dwór. Oczywiście głownym bohaterem imprezy będzie kuchnia regionalna – jej dania będzie prezentowac zespół kucharzy pod wodzą Ivana Rusina. Panować na stołach będą dania z ziemniaka: sałatki, babka ziemniaczan i ziemniaczany tatar. Dedustacjom towarzyszyć będą występy artystyczne, zorganizowane będą też konkursy dla dzieci.
Švábkafest ma uświęcić ziemniak, który był byliną, na której podstawie tworzyła się od XVIII wieku kuchnia liptowska. To już trzecia edycja imprezy.

Ján Blcháč, burmistrz Liptowskiego Mikulasza, powiedział: „Ziemniaki są związane z historią i kultura naszego regionu. Postanowiliśmy więc je uczić, jak na to zasługują. Przed rokiem przedstawiliśmy po raz pierwszy stare historyczne przepisy na ziemniaczane dania. Pracujemy nad tym, by ziemniaczane dania z Litowa uzyskały znak ochronny.”

Soňa Višňovská, kierownik marketingu urzędu miasta, dodała: „O tatarze zawsze się dużo mówiło, ale czy wielu z nas jadło tatar ziemniaczany? Oryginalny przepis na tatar z tutejszych ziemniaków z dodatkami pochądzacymi również z Liptowa przedstawimy podczas tegorocznego święta. Głownymi składnikami sa ziemniak, bryndza, słonina, grzyby i cebula.“

Darina Bartková, dyrektor regionalnej organizacji ruchu turystycznego regionu LIPTOV, podkreśliła: „Regionalne surowce i produkty rolne to nierozerwalna część turystyki. Liptów słynie ze swojej kuchni, chcmey by ta kuchnia była identyfikowana z Liptowe, by stała się kolejną atrakcją turystyczną regionu. Słyniemy przecież z wyroóbw z owczego sera, z tutejszych likierów a także wyrobów z ziemniaka.“

http://www.visitliptov.sk/o-liptove/liptov-news/.http://www.visitliptov.sk/o-liptove/liptov-news/.