Świątynia lodowa w Tatrach Wysokich już otwarta

fot. Marek Hajkovsky

Po raz dziewiąty na Hrebienku w Tatrach Wysokich na Słowacji otwarto świątynię lodową. W tym roku głównym motywem jest Katedra św. Jakuba z Santiago de Compostela. Do budowy zużyto 225 ton lodu.

To wyjątkowe miejsce, wraz z ideą pielgrzymki i podróży, stało się głównym tematem budowy Tatrzańskiej Kopuły Lodowej w 2021 roku.

Lukáš Brodanský, kierownik ośrodka w Tatrach Wysokich, powiedział: „Prawdopodobnie najsłynniejsze miejsce pielgrzymkowe na świecie wyrzeźbione z lodu na Hrebienku w Tatrach Wysokich będzie przeżyciem dla wszystkich odwiedzających. W lodowej katedrze nie zabraknie tak kultowych detali jak niepozorny okrąg na fasadzie świątyni przedstawiający greckie symbole w niekonwencjonalnym porządku – omegę i alfę symbolizujące miejsce, w którym coś starego się kończy, a zaczyna nowe, czy lodowe muszle jako tajemny znak towarzyszący pielgrzymom w drodze do Santiago de Compostela. Będzie też figura św. Jakuba, do którego pielgrzymi idą się przytulić na koniec pielgrzymki – w kopule lodowej będzie zrobiona z drewna.”

To właśnie symbolika słynnego na całym świecie hiszpańskiego kościoła w obecnej sytuacji jako niezwykle aktualna.

fot. Marek Hajkovsky

Brodanský dodał: „Tak jak koniec pielgrzymki w Santiago de Compostela jest symbolem początku czegoś nowego, tak naszym wielkim życzeniem jest, aby omega i alfa katedry tworzyły w naszym rozumieniu symbolikę definiującą koniec złych czasów i występku odwrotnie, nowa era zmierza ku lepszym dniom.”

Jak co roku lodowa świątynia została wykonana z 1880 brył lodu sprowadzonego z Polski. Całkowita waga zużytego lodu to 225 ton. Przy jej budowie pracowało 20 rzeźbiarzy ze Słowacji i Czech, jak zwykle pod wodzą Adama Bakoša. Do budowy zużyto łącznie 225 ton lodu w postaci 1880 brył lodu.

Nowością jest wkład termoizolacyjny pod dachem kopuły, w której stoi lodowa budowla

Rastislav Kromka, kierownik techniczny budowy, podkreślił: „Ta innowacja znacznie ułatwia nam utrzymanie kopuły lodowej w najlepszym stanie. Utrzyma kopułę w ujemnych temperaturach nawet przy wyższych temperaturach zewnętrznych i zmniejszy wymagania dotyczące chłodzenia.”

Tatrzańska Kopuła Lodowa będzie otwarta dla publiczności od 19 listopada.

Tatrzańska Świątynia Lodowa już otwarta