Stubai – będzie meganowoczesna gondola

materiały prasowe

W leżącej zaledwie 45 minut jazdy samochodem od Innsbrucku, stacji narciarskiej Stubai główną atrakcją najbliższego sezonu narciarskiego będzie nowa kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn.

Catherine Propst z Lodowca Stubai powidziała: “Cała instalacja będzie miała łącznie 4,7 km długości, tj. ok. 2 400 m do stacji pośredniej i kolejne 2 300 m do stacji górnej, co zapewni 3S Eisgrat tytuł „najdłuższej trójlinowej kolejki gondolowej w Alpach”. Kolejkę wyposażono w 48 ultranowoczesnych gondol zaprojektowanych przez włoskich guru wzornictwa ze studia Pininfarina. To legendarne studio od lat kreuje trendy wzornicze w motoryzacji. Z ich desek kreślarskich zeszły takie kultowe i ponadczasowe projekty jak Jaguar XJ-S, Ferrari F50, Fiat Coupé, Ferrari Enzo czy Maserati Quattroporte. Poza polepszeniem walorów estetycznych, dwukrotnie zwiększono przepustowość kolejki. Obecnie może ona przewieść do ośrodka narciarskiego, bezpośrednio i bez oczekiwania, ponad 3 000 osób na godzinę.”

Gondole pokonują ponad 1 200 metrów wysokości, poruszając się z prędkością ok. 25 km/godz. w niecałe 11 minut.
Koszt inwestycji wyniósł kosztował 60,6 miliona euro.
Planowany termin oddania do użytku przez LEITNER ropeways nowej kolejki 3S Eisgrat przewidziany jest na 29 października 2016 r.
Kolejka osiada 2 liny nośne i 1 linę napędową (3S to skrót z j. niemieckiego od „3-Seil”), co umożliwia zwiększenie odległości pomiędzy słupami i gwarantuje stabilność oraz płynność jazdy nawet przy silnym wietrze.
Zastąpin ona stara kolejkę, która od 1973 roku przewiozła na góre 46 mln turystów.

Catherine Propost dodała: “Stacja dolna oraz pośrednia są całkowicie przebudowane, a górna stacja zostanie odnowiona i zmodernizowa Każda gondola ma 24 miejsca siedzące i 8 stojących. Tak jak we wszystkich restauracjach na lodowcu Stubai, także w kolejce dostępne będzie bezpłatne WiFi. Znaczne zwiększenie pojemności gondolek (z 6 do 32 osób) umożliwi narciarzom szybsze dostanie się do stacji pośredniej, z której udają się na popularne trasy zjazdowe Falwesuna i Silberschneid.
Nowa dolna stacja stoi około 600 m poniżej istniejącej stacji Mutterberg (1 750 m n.p.m.). Obecnie, podobnie jak w przeszłości, miejsce to posiada 1 800 miejsc parkingowych, z których można łatwo dotrzeć piechotą do stacji. Wejście do kolejki linowej 3S znajduje się na parterze, ale można się tam dostać także za pomocą wygodnych schodów ruchomych. Przestronne pomieszczenia oraz osiem stanowisk obsługi gwarantują amatorom białego szaleństwa swobodny wstęp na stację i do gondoli. W Comfort Centre w depozycie będzie można bezpiecznie przechować sprzęt narciarski po dniu spędzonym na stoku.”

Michael Gstrein z Tourismusverband Stubai Tirol, odpowiadając na pytanie przedstawiciela portalu WaszaTurystyka.pl, powiedział: “Ostatni sezon była dla nas bardzo udany, choć rozkręcał się powoli. Jeszcze do 19 maja będzie możan jeździć na lodowcu. Nie mamy jeszcze danych z kwietnia, ale od października do konca kwietnia odwiedziło nas 1,046 mln turystów, o 7 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Polacy wykupili w tym sezonie 60 tys. noclegów, nieco mniej niż rok wcześniej, ale wciąż są na drugim miejscu pod wzglęem liczby gości w naszym regionie. Na pierwszym miejscu są Niemcy, na trzecim – Czesi, czwartym – Holendrzy, na piątym – Brytyjczycy. Jeśli chodzi o ceny skipassów w sezonie 2016/17 tpo dzienny będzie kosztował 46 euro a tygodniowy ok. 210 euro.”