Start sezonu narciarskiego w Karpaczu

fot. Jarosław Kałucki

W najbliższy weekend 3-4 grudnia pierwsi narciarze i snowboardziści będą mogli rozpocząć sezon u podnóża Śnieżki w Karpaczu. Śnieg dostarczyły armatki oraz tzw. Snow Factory.

Listopadowa pogoda istotnie wpłynęła na przygotowania do sezonu zimowego 2022 / 2023. Po kilku tygodniach przygotowań oraz produkcji śniegu stacja narciarska Winterpol Karpacz rusza w sobotę 3 grudnia.

W weekend 3-4 grudnia z wyciągu w Białym Jarze będą mogli korzystać pierwsi miłośnicy sportów zimowych w godzinach od 09:00 do 21:00, natomiast w tygodniu od poniedziałku do czwartku kolej linowa będzie czynna od 09:00 do 16:00.

Początkowo dostępna będzie jedna trasa o długości 1100m, a na pozostałych trasach w miarę możliwości będą prowadzone prace związane z naśnieżaniem. Czynne również będą wypożyczalnie sprzętu oraz szkoła narciarsko – snowboardowa, które będą dostępne w godzinach pracy wyciągu.

Grzegorz Głód z stacji narciarskiej Winterpol Karpacz, powiedział: „Cieszymy się, że podobnie jak co roku udało nam się przygotować nasze stoki tak by otworzyć sezon z początkiem grudnia. Maksymalnie wykorzystaliśmy dni z przymrozkami dzięki temu udało nam się wyprodukować odpowiednią ilość śniegu tak by otwarcie sezonu stało się faktem”.

Naśnieżanie stoków w Białym Jarze, pomimo dodatnich temperatur, rozpoczęło się już z początkiem listopada. Było to możliwe dzięki innowacyjnemu urządzeniu jakim jest fabryka śniegu (tzw. Snow Factory). Umożliwia ono produkcję śniegu nawet w dodatnich temperaturach tych sięgających do + 20°C. Urządzenie w szybki sposób ochładza wodę do temperatury zamarzania i w efekcie końcowym otrzymywane są „suche śnieżynki” o najwyższym stopniu zamrożenia.

Jednak kluczowe w całym procesie przygotowań do sezonu zimowego były również opady śniegu i ujemne temperatury, które pojawiły się w połowie listopada i umożliwiły uruchomienie tradycyjnego systemu naśnieżania na który składają się armatki śnieżne.