Sposób na wakacyjne oszczędzanie: VPN dla podróżników

fot. Victoria Heath / Unsplash

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Jeśli planujesz spędzić czas w miejscu zwyczajowo obleganym przez turystów – czas zacząć myśleć o rezerwacjach. Czy wiesz jednak, że, nawet jeśli bukujesz loty i noclegi przez internet, ich ceny mogą różnić się w zależności od… Twojej lokalizacji?

Wszystko dlatego, że każde urządzenie łączące się z internetem ma przypisany adres IP, czyli unikalny identyfikator umożliwiający członkom sieci kontaktowanie się ze sobą. Sprzęt, którego właśnie używasz, też go ma.

Adres IP informuje z kolei innych użytkowników o tym, gdzie aktualnie przebywasz. Oczywiście nie chodzi tu o Twój domowy adres. Dokładność lokalizacji zazwyczaj ogranicza się do miasta lub regionu, a jeśli mieszkasz w małej miejscowości lub na wsi – Twój adres IP może wskazywać najbliższe duże miasto.

Dlaczego Twoja lokalizacja ma znaczenie?

Gdy dokonujesz rezerwacji online, właściciele witryn wiedzą przynajmniej, w jakim kraju przebywasz. To natomiast wystarczy im, by dopasować ceny produktów do Twojej lokalizacji i odpowiednio je zmniejszyć lub zwiększyć. Dlaczego tak się dzieje?

Wszystko przez tzw. dynamiczne ustalanie cen, czyli technikę automatycznego dopasowywania cen produktów i usług do tego, ile dana osoba jest potencjalnie skłonna za nie zapłacić.

Przykład: te same bilety lotnicze albo subskrypcje serwisów streamingowych mają różne ceny na różnych rynkach, bo przeciętny konsument z wielkiej metropolii jest w stanie zapłacić za nie więcej, niż choćby mieszkaniec kraju o kilkukrotnie niższym PKB.

Jest jednak sposób, by skorzystać na tym systemie. Adres IP, a zatem i wirtualną lokalizację użytkownika, można w prosty sposób zmienić. Wykorzystaj do tego celu polski VPN, by zmienić swoje IP na inne (lecz nadal polskie) albo połącz się z zagranicznym serwerem, by Twoja wirtualna lokalizacja była umiejscowiona nawet i na drugim końcu świata.

Jak wykorzystać VPN, by oszczędzić na podróżach?

Zmiana adresu IP na zagraniczny może otworzyć przed Tobą furtkę do tańszych noclegów, hoteli i nie tylko. Oczywiście metoda ta wymaga poświęcenia nieco czasu – nie ma pewności co do tego, które państwo zadziała najlepiej w konkretnym przypadku. Ceny usług są dynamiczne, więc może się okazać, że koszty rezerwacji będą zupełnie inne w zależności od dnia, nawet jeśli sprawdzisz je, łącząc się zawsze przez ten sam serwer VPN.

Mimo wszystko warto dać sobie nieco czasu i przekonać się samodzielnie, jak bardzo różne mogą być ceny za te same usługi. Serwer VPN znajdujący się w innym kraju może zapewnić Ci nawet kilkadziesiąt złotych oszczędności. Lepiej wydać te pieniądze na przyjemności, gdy będzie się już na swoich wyczekanych wakacjach.

Jak w takim razie skorzystać z tej technologii?

  1. Wybierz dobrą, godną zaufania usługę VPN i wykup pakiet, który odpowiada Twoim potrzebom.
  2. Otwórz aplikację VPN i połącz się z wybranym krajem. Większość aplikacji jest na tyle intuicyjna, że nie będziesz miał z tym problemu. Po prostu wskaż preferowane miejsce na mapie lub wybierz je z listy dostępnych lokalizacji.
  3. Zacznij polować na okazje. Przeglądaj swoje ulubione serwisy i notuj ceny, które widzisz.
  4. Po każdym takim wyszukiwaniu i przed każdą zmianą serwera wyczyść pliki cookie w swojej przeglądarce.

Zalety usługi VPN w podróży

Tańsze bilety lotnicze

To prawdopodobnie najpopularniejszy przykład zawyżania cen w zależności od lokalizacji kupującego. Wyszukiwarki takie jak Skyscanner korzystają z adresów IP, by w dynamiczny sposób dopasowywać ceny biletów do przewidywanych możliwości finansowych konsumentów. Oznacza to, że jeśli zmienisz swoją wirtualną lokalizację, być może zapłacisz mniej za ten sam lot.

Tańsze hotele, hostele i inne miejsca noclegowe

Platformy zrzeszające właścicieli lokali i podróżujących, takie jak Booking czy Airbnb, również mogą proponować inne cenniki w zależności od lokalizacji rezerwującego. Zanim więc zabukujesz nocleg, sprawdź, czy nie zaoszczędzisz po połączeniu się z zagranicznym serwerem VPN.

Tańszy wynajem samochodów

Zasada dotycząca wynajmu samochodów turystom jest taka sama jak w przypadku lotów czy hoteli. Jeśli rezerwujesz auto przed wylotem do obcego kraju, przetestuj kilka zagranicznych serwerów VPN i sprawdź, czy możesz nieco zaoszczędzić.

Dodatkowe korzyści usługi VPN

Dostęp do ulubionych treści

Niektóre usługi, na przykład serwisy streamingowe, blokują dostęp do pewnych treści użytkownikom spoza wybranych lokalizacji. Oznacza to, że jeśli wciągnąłeś się w serial, ale wylatujesz na wakacje i chciałbyś dokończyć go na miejscu – może się okazać, że nie będzie on dostępny w innym kraju. W takiej sytuacji spróbuj połączyć się z polskim serwerem VPN na wakacjach i oglądaj dalej.

Zwiększone bezpieczeństwo w podróży

Korzystasz z Wi-Fi na lotniskach i w hotelach? Publiczne sieci nie zawsze są odpowiednio zabezpieczone i przyciągają hakerów, dlatego przed wyjazdem warto pomyśleć o dodatkowej ochronie. Usługa VPN dodatkowo szyfruje dane, dzięki czemu trudno je wykraść komuś, kto – na przykład – podsłuchiwałby sieć.

Artykuł sponsorowany