Small Planet Airlines Italia zawieszona

Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego (ENAC) cofnął czarterowej lini lotniczej Small Planet Airlines Italia Certyfikat Przewoźnika Lotniczego (AOC), przyznany w roku 2011.
Linia Small Planet Airlines Italia otrzymała od włoskich władz lotniczych Certyfikat Przewoźnika Lotniczego (AOC) w roku 2011.
Certyfikat, w połączeniu z Licencją Przewoźnika Lotniczego (AOL) pozwalał organizować przeloty z Włoch do miejsc poza granicami Unii Europejskiej.
Powodem były kłopoty finansowe firmy.
Small Planet Airlines Italia była przedsiębiorstwem niezależnym i uzywała nazwy Small Planet na zasadzie umowy franchisingowej.
Główna siedziba Small Planet Airlines znajduje się na Litwie, linia działała do tej pory pięciu rynkach: litewskim, polskim, włoskim, angielskim i francuskim. Certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC – Air Operator’s Certificate) miala przyznany na Litwie, w Polsce oraz włąśnie we Włoszech. Flota liczyła w roku 2013 7 samolotów (1 Boeing 737-300 i 6 Airbus A320), a linia oferowała loty do ponad 120 destynacji.
Small Planet Airlines Italia jest własnością Aeroservizi” (64.5 proc.) i „Avia Solutions Group” (35.5 proc.), podczas gdy Small Planet Airlines są własnością dwóch biznesmenów: Vytauatasa Kaikarisa (70 proc.) i Andriusa Staniulisa (30 proc.). Kaikaris sprzedał posiadane 4,5 proc w Small Planet Airlines Italia w kwietniu 2013 roku.
Prezes Small Planet Airlines Vytautas Kaikaris powiedział: Small Planet Airlines działające na rynku polksim i litewskim nie są w żadnym stopniu zagrożone, włoska firma była tylko franczyzą. Rok 2013 był najbardziej udanym rokiem w krótkiej naszej historii, po raz pierwszy przewieźliśmy ponad milion pasażerów. Sądzę, że rok 2014 będzie kolejnym rokiem rekordowym, będziemy rozwijać nasze czartery w Polsce, Wielkiej Brytanii, na Litwie i we Francji. W tym roku planujemy zakup trzech maszyn Airbus A320-220
POWIĄZANE WPISY
7 maja 2026
Polska przyciąga coraz więcej zagranicznych turystów. Rekordowe wzrosty notują regionalne lotniska
Z danych Kiwi.com wynika, że w sezonie wakacyjnym 2026 liczba zagranicznych rezerwacji…
0 Komentarzy4 Minuty
6 maja 2026
Więcej pasażerów w Babimoście. Lotnisko szykuje się na sezon i uruchamia loty do Antalyi
Zielonogórski port lotniczy odnotował w kwietniu wzrost ruchu pasażerskiego miesiąc do…
0 Komentarzy1 Minuty
5 maja 2026
Enter Air z rekordowym zyskiem i blisko 3 mld zł przychodów w 2025 roku
Enter Air zakończył 2025 rok z przychodami na poziomie 2,95 mld zł, utrzymując je na…
0 Komentarzy7 Minuty
4 maja 2026
FlixBus łączy Polskę z 19 miastami w Chorwacji
W związku z utrzymującym się wysokim popytem na wyjazdy do Chorwacji, FlixBus rozwija…
0 Komentarzy4 Minuty
30 kwietnia 2026
Gdańsk z nowymi kierunkami. LOT rozszerza siatkę połączeń z północy Polski
Gdańsk zyskał nowe kierunki na mapie połączeń lotniczych. PLL LOT uruchomiły bezpośrednie…
0 Komentarzy3 Minuty
29 kwietnia 2026
Wizz Air świętuje rok programu Customer First Compass
Wizz Air przedstawił podsumowanie pierwszego roku realizacji planu transformacji Customer…
0 Komentarzy3 Minuty
16 kwietnia 2026
Zmiany w Corendon Airlines: dodatkowa taryfa i nowe zasady bagażu
Corendon Airlines wprowadza uproszczoną strukturę taryf, dostosowaną do różnych typów…
0 Komentarzy1 Minuty
10 kwietnia 2026
Katowice Airport: Spadki w marcu wyraźne, ale pierwszy kwartał 2026 r. zamykamy wzrostem
Katowice Airport podało wyniki ruchu pasażerskiego za pierwszy kwartał 2026 r. Jak wynika…
0 Komentarzy3 Minuty
9 kwietnia 2026
Wizz Air zwiększa letnią ofertę z Katowic: 13 nowych tras i osiem różnych kierunków
Wizz Air ogłosił rozbudowę letniej siatki lotów z Katowic na 2026 r., wprowadzając 13…
0 Komentarzy2 Minuty










