Small Planet Airlines Italia zawieszona

Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego (ENAC) cofnął czarterowej lini lotniczej Small Planet Airlines Italia Certyfikat Przewoźnika Lotniczego (AOC), przyznany w roku 2011.

Linia Small Planet Airlines Italia otrzymała od włoskich władz lotniczych Certyfikat Przewoźnika Lotniczego (AOC) w roku 2011.
Certyfikat, w połączeniu z Licencją Przewoźnika Lotniczego (AOL) pozwalał organizować przeloty z Włoch do miejsc poza granicami Unii Europejskiej.
Powodem były kłopoty finansowe firmy.
Small Planet Airlines Italia była przedsiębiorstwem niezależnym i uzywała nazwy Small Planet na zasadzie umowy franchisingowej.

Główna siedziba Small Planet Airlines znajduje się na Litwie, linia działała do tej pory pięciu rynkach: litewskim, polskim, włoskim, angielskim i francuskim. Certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC – Air Operator’s Certificate) miala przyznany na Litwie, w Polsce oraz włąśnie we Włoszech. Flota liczyła w roku 2013 7 samolotów (1 Boeing 737-300 i 6 Airbus A320), a linia oferowała loty do ponad 120 destynacji.
Small Planet Airlines Italia jest własnością Aeroservizi” (64.5 proc.) i “Avia Solutions Group” (35.5 proc.), podczas gdy Small Planet Airlines są własnością dwóch biznesmenów: Vytauatasa Kaikarisa (70 proc.) i Andriusa Staniulisa (30 proc.). Kaikaris sprzedał posiadane 4,5 proc w Small Planet Airlines Italia w kwietniu 2013 roku.

Prezes Small Planet Airlines Vytautas Kaikaris powiedział: Small Planet Airlines działające na rynku polksim i litewskim nie są w żadnym stopniu zagrożone, włoska firma była tylko franczyzą. Rok 2013 był najbardziej udanym rokiem w krótkiej naszej historii, po raz pierwszy przewieźliśmy ponad milion pasażerów. Sądzę, że rok 2014 będzie kolejnym rokiem rekordowym, będziemy rozwijać nasze czartery w Polsce, Wielkiej Brytanii, na Litwie i we Francji. W tym roku planujemy zakup trzech maszyn Airbus A320-220