Słowenia: coraz więcej polskich turystów, chcemy więcej

AG

Kilkudziesięciu przedstawicieli polskich biur podróży miało okazję poznać pełną ofertę turystyczną Słowenii podczas workshopu zorganizowanego w Warszawie.

Ofertę tę przedstawiało 15 reprezentantów regionów i toruoperatorów słoweńskich.

Obecna na spotkaniu Božena Forštinarič-Boroje, ambasador Słowenii, powiedziała m.in.: „Mam nadzieję, ze dzisiaj dowiecie się państwo więcej o Słowenii. Zwłaszcza, że postaraliśmy się wspólnie ze Slovenian Tourim Board zaprosić do Polski reprezentantów wszystkich sektorów turystyki w Słowenii. Wyzwaniem jest powiedzieć w kilku sowach o wszystkich zaletach naszego kraju. To piękny, mały kraj między słonecznym Adriatykiem a górami. Ale piękne mamy nie tylko wybrzeże i góry. Zapraszamy do naszych miast, do naszych jaskiń, na nasze jedzenie i wina.”

Paweł Kranc, reprezentujący w Polsce Slovenian Tourist Bard, krótko i dynamicznie rozwinął przedstawienie Słowenii. Podkreślił łatwość dotarcia – 10 połączeń tygodniowo z Warszawy do Ljubliany.
Jako kolejne zalety wymienił choćby fakt, że Słowenia jest 5-tym najbardziej zielonym krajem Europy i jednocześnie jednym z najbezpieczniejszych na kontynencie.
Aż 60 proc. jej powierzchni zajmują lasy, a jedna trzecia nich jest chroniona.

Turystyka dostarcza gospodarce Słowenii 13 proc PKB. W eksporcie usług udział turystyki wynosi 40 proc.
Najwięcej gości przyjeżdża z krajów sąsiedzkich: Włoch, Austrii, Niemiec. Coraz więcej turystów przybywa z Chin i Holandii.

Jeśli chodzi o Polaków, to ich liczba również wzrasta. W 2018 roku odnotowano ich 125 209 (wzrost w porównaniu do 2017 roku o 2,8 proc.), wykupili oni 297 403 noclegi (wzrost o 2,66 proc.). W ubiegłym roku zajmowaliśmy pod względem liczby turystów 14. pozycję.

W tym na pewno będzie lepiej. Już w pierwszych dziewięciu miesiącach Słowenię odwiedziło 125 128 Polaków (o 3,1 proc. więcej niż w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku), którzy wykupili 291 388 noclegów (+3 proc.). W obu przypadkach zajmujemy 12. pozycję.

Oczywiście największym powodzeniem wśród Polaków cieszy się wybrzeże Adriatyku – wybiera go 34 proc. Na drugim miejscu znajduje się Ljubliana – 17 proc.
44,7 proc. Polaków nocuje w hotelach, 28, 8 proc. na campingach.

W ankietach polscy turyści przyznają, że najbardziej oczekują wypoczynku ws pokoju, na łonie natury. Dużym powodzeniem cieszy się zwiedzanie Ljubljany, Polacy cenią sobie, ze całe centrum zwiedza się pieszo.