Słowackie stacje narciarskie chcą testów antygenowych dla wszystkich gości

Tatrzańska Łomnica w Tatrach Wysokich/fot. AG

Słowacka spółka Tatry Mountain Resorts (TMR) proponuje rozpoczęcie rozmów o wprowadzeniu bezpłatnych testów antygenów dla wszystkich gości.

Przedstawiciele ośrodków narciarskich w Tatrach Wysokich i Niżnych Tatrach wystąpili z propozycją stworzenia punktów bezpłatnych badań antygenów bezpośrednio w ośrodkach narciarskich i regionach turystycznych.

Dušan Slavkovský, dyrektor ośrodków narciarskich TMR w Tatrach Wysokich, powiedział: „Od kilku miesięcy przygotowujemy się do początku zimy nie tylko pod względem technologicznym, ale również profilaktycznym. Oprócz montażu naklejek antybakteryjnych, nowego sprzętu do dezynfekcji czy przygotowania specjalnych korytarzy przed kolejkami i wyciągami, jesteśmy również gotowi do udziału w bezpłatnych badaniach antygenowych. Wymaga to jednak ścisłej współpracy w regionie, gdyż turysta w Tatrach zawsze korzysta z kilku usług – kolejek linowych, hoteli, restauracji czy innych.”

Igor Mráz, dyrektor ośrodka narciarskiego Jasná, dodał: „Należy stworzyć punkty testowe na Liptowie, w Tatrach Wysokich i Horehronie. We współpracy z władzami państwowymi, samorządami, regionalnymi organizacjami turystycznymi, a także innymi podmiotami turystycznymi, takimi jak hotele i inne usługi, bylibyśmy w stanie stworzyć system bezpiecznego wypoczynku na nartach.
Takie punkty testowe powinny prawdopodobnie działać przez 24 godziny. W ten sposób osiągnęlibyśmy sytuację, w której w regionach turystycznych przemieszczać się będą mogły osoby z negatywnymi ocenami.”

Przedstawiciele TMR zwracają uwagę, że wprowadzenie testów i kontroli ważnych certyfikatów musiałoby obejmować wszystkich turystów w regionach

Igor Rattaj, prezes Zarządu TMR, podkreślił: „Jesteśmy aktywnym członkiem regionalnych organizacji turystycznych i musimy myśleć nie tylko o działalności TMR, ale także o małych i średnich przedsiębiorstwach, dla których sezon zimowy jest absolutnie kluczowy. Chcemy również rozważyć możliwość wydawania posiłków dla turystów we wnętrzach restauracji hoteli czy pensjonatów, by nie zmuszać ich do spożywania na śniegu. Zapraszamy Premiera do dyskusji i znalezienia rozwiązań dla regionów turystycznych i ośrodków narciarskich. Sezon narciarski zaczyna się już za 3 tygodnie na początku grudnia i tysiące osób zatrudnionych w turystyce musi znać rozwiązanie.”

Nowości w ośrodkach Tatry Mountain Resorts