Słowacka spółka TMR zainwestuje 57 mln euro w Polsce

archiwum TMR

W aktualnym roku finansowym 2016/17 (1.11.2016–31.10.2017) spółka Tatry Mountain Resorts, a.s. (TMR) planuje inwestycje na łączną sumę 83 milionów euro. TMR koncentruje swoją uwagę głównie na ośrodek narciarski w Szczyrku oraz Śląskie Wesołe Miasteczko, na modernizacje których przeznaczy w tym roku 57 milionów euro. Kolejnych 26 milionów spółka wyda na ośrodki słowackie w Tatrach Wysokich oraz ośrodek Jasna w Tatrach Niskich. Szczyrkowski Ośrodek Narciarski oraz Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie dzięki szeroko zakrojonym planom inwestycyjnym w zakresie infrastruktury i modernizacji urządzeń wchodzą w tzw. Nową Erę Szczyrku oraz Nową Erę Śląskiego Wesołego Miasteczka.
Od 29 kwietnia 2017 wesołe miasteczko prezentuje odnowione atrakcje, nową
bramę główną, nowe kasy i sklepy, stylową kawiarnię oraz zupełnie nowy brand LEGENDIA.

Przemiana najstarszego polskiego parku rozrywki nabiera zatem tempa. W ubiegłym sezonie goście mogli już korzystać z dużej nowej atrakcji pod nazwą Diamond River oraz zaznajomić się z pierwszą legendą o Skarbniku – dobrym
duchu śląskich kopalń. W miesiącach jesiennych wymieniano w parku nawierzchnię chodników, sadzono nową zieleń, obecnie na ukończeniu są prace nad największą atrakcją tego sezonu – Lech Coasterem.
Zostanie ona udostępniona gościom 1 lipca. Nietuzinkowe doświadczenie z jazdy zacznie się jeszcze przed wejściem do wagonika w pomieszczeniu pod nazwą media room, w którym na gości czeka pokaz multimedialny (tzw. preshow) o Lechu, legendarnym założycielu państwa polskiego. Produkcją treści multimedialnej zajmuje się jedno z najważniejszych polskich studiów
filmowych Platige Image, które ma na swoim koncie nominację do Oskara. Jest to jednocześnie pierwszy raz, kiedy preshow pojawi się w parku rozrywki w Europie Środkowo – Wschodniej, do tej pory takie pokazy stosowano tylko
w największych parkach na świecie. Głównym założeniem Legendii jest odwołanie się do magicznego świata legend i bogatej polskiej historii, a cała metamorfoza parku winduje go do poziomu nowoczesnego europejskiego parku tematycznego.

Inwestycje TMR w Legendię w tym roku finansowym przekroczą sumę 22milionów euro. Szczyrkowski Ośrodek Narciarski (SON) czekają natomiast znaczne inwestycje w infrastrukturę. Przestarzałe wyciągi orczykowe zostaną zastąpione kolejami linowymi, znacznie poprawi się przepustowość urządzeń.
Po modernizacji ośrodek będzie również oferował usługi gastronomiczne, pojawi się w nim wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, sklepy sportowe, czyli kompleksowe zaplecze narciarskie, które podniesie rating Szczyrkowskiego jako liczącego się w Polsce ośrodka narciarskiego. Do początku sezonu zimowego 2017/18 planowane są inwestycje na sumę 35 milionów euro. W beskidzkim ośrodku pojawią się w tym roku: 10–osobowa gondola z Parkingu U Kowalskiego na HalęSkrzyczeńską, 6–osobowa kanapa z Soliska na Halę Skrzyczeńską oraz 6–osobowa kanapa z Soliska na Wierch Pośredni. Ponadto powstanie nowa niebieska trasa z Hali Pośredniej do Soliska, umożliwiająca przejazd do Soliska dla mniej wprawnych narciarzy. Projekt modernizacji zakłada również budowę automatycznego systemu naśnieżania oraz zbiornika na wodę.

Spółka TMR pod koniec roku 2016 i na początku 2017 sfinalizowała na Słowacji inwestycje o łącznej wartości 11,2 milionów euro. Mowa tu między in nymi o kolei linowej na odcinku Krupová-Kosodrevina w Jasnej, nowym systemie naśnieżania, zakupie dwóch nowych ratraków oraz całym szeregu inwestycji operacyjnych.

W ośrodku Jasna Tatry Niskie zostanie w tym roku zakończona budowa Hotelu Pošta****, otwarcie zaplanowane jest na 23 czerwca. Już zimą pierwsi goście mogli korzystać z nowo otwartej hotelowej restauracji ANGUS , inspirowanej kuchnią amerykańską. Łączna inwestycja w hotel to 5,5 miliona euro. W samym sercu Jasnej trwają ponadto prace nad pierwszym etapem centrum Jasná – Centrum východ. Dwupiętrowy budynek będzie zapleczem instruktorów narciarstwa , wypożyczalnią nart dla gości, będzie również oferować usługi restauracyjne z widokiem na szczyt Chopok i stanowić połączenie kas, infocentrum oraz sklepu sportowego. Budowa centrum na Białej Púti ruszy latem, łączny koszt to 3,2 miliona euro.

W Aquaparku Tatrlandia rośnie nowa atrakcja rodzinna – park rozrywki Tatrapolis, którego otwarcie zaplanowane jest na czerwiec. Na obszarze 16 ha powstanie 12 metalowych miniatur znanych światowych budowli, goście będą mieli możliwość przyjrzeć się bliżej rzemiosłu kowala lub wziąć udział w ciekawych eventach. Łączna kwota inwestycji wynosi 630 000 euro.

W Tatrach Wysokich w Grandhotelu**** Praha w Tatrzańskiej Łomnicy dobiegają końca prace remontowe ostatnich pokoi o nazwie Classic.
W Hotelu FIS *** w miejscowości Szczyrbskie Jezioro również przebiega remont, odnawiane są aż 62 pokoje. Spółka TMR planuje również rozszerzenie trasy biegnącej przed Hotelem FIS*** oraz przed częścią restauracyjną Górskiego Hotelu Hrebienok**. Ponadto w planach jest modernizacja wnętrza stacji wejścia kole i na Łomnicę i nowe molo w przystani łodzi na Szczyrbskim Jeziorze.
Łączna kwota inwestycji w Tatrach Wysokich to 743 000 euro.

Jednocześnie spółka TMR będzie realizowała cały szereg drobnych inwestycji o wartości 5,1 miliona euro jak np. asfaltowanie parkingu Krupová, poprawa tras i systemu naśnieżania, inwestycje operacyjne w hotelach, restauracjach i sklepach sportowych.