Słowacka spółka Tatry Mountain Resorts kupiła ośrodek Muttereralm pod Innsbruckiem

fot. archiwum Muttereralm

Słowacka spółka Tatry Mountain Resorts, a.s. (TMR) powiększyła 1 maja swoje portfolio p ośrodek górski Muttereralm pod Innsbruckiem. Już w kolejnym sezonie narciarskim tamtejsze stoki powinny poszerzyć ofertę programu Gopass, a także możliwości jazdy na nartach dla posiadaczy Sprytnej Sezonówki PREMIUM 2021/22.

Spółka TMR kupiła Muttereralm Bergbahnen, które prowadzą ośrodek górski Muttereralm, od Stowarzyszenia Turystycznego Innsbruck (głównego udziałowca) i gminy Götzens i Mutters – za cenę 3,25 mln EUR. TMR wzięła udział w przetargu pod nadzorem szwajcarskiej firmy konsultingowej, a jej oferta została oceniona jako najlepsza spośród jedenastu poważnych oferentów z Austrii i zagranicy. Umowę kupna-sprzedaży podpisano 16 grudnia 2020 r.

Od 1 maja 2021 r. ośrodek przejęło TMR.

Igor Rattaj, prezes zarządu TMR, powiedział: „Na pierwszy rzut oka to nic wielkiego, poza tym umowę podpisaliśmy w czasie, gdy nie mieliśmy jeszcze pojęcia, jak katastrofalny będzie sezon zimowy i że będziemy musieli masowo zwalniać pracowników. Jednak dla nas to również z profesjonalnego punktu widzenia zobowiązanie, że udało nam się dokonać akwizycji w Tyrolu, który jest uważany za mekkę narciarstwa alpejskiego.

Zdecydowaliśmy się na nabycie ośrodka ze względu na perspektywę połączenia go z sąsiednim ośrodkiem Axamer Lizum i możliwość połączenia w przyszłości z kolejnym lodowcem. Jednak cały ośrodek ma ogromny potencjał nie tylko zimą, ale także latem. Dlatego chcemy go dalej rozwijać, tak jak zadeklarowaliśmy to w Austrii. Nabycie kolejnego ośrodka wpisuje się również w strategię rozszerzenia programu GOPASS o kolejne ośrodki.”

fot. archiwum Muttereralm

Gminy Götzens i Mutters oraz Innsbruck Tourist Board zdecydowały się na sprzedaż ośrodka nie tylko w celu zapewnienia jego dalszego rozwoju, ale także ze względów ekonomicznych i ich nieudanych starań o jego oddłużenie, co również wpłynęło na korzystne warunki całej transakcji. Nie bez znaczenia był również fakt, że spłata kolejnej raty zakupu uwarunkowana jest dotacją od właśnie Stowarzyszenia Turystycznego Innsbruck na połączenie Muttereralm z sąsiednim ośrodkiem Axamer Lizum (40 km tras, 10 kolejek linowych i wyciągów).

Ośrodek Muttereralm znajduje się w atrakcyjnej okolicy, zaledwie 10 km od centrum Innsbrucku, który dwukrotnie gościł Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Bezpośrednio z Innsbrucka można do niego dojechać nawet tramwajem. Ośrodek oferuje narciarzom ponad 15 kilometrów tras zjazdowych o długości od 700 do 4 200 metrów. Pod względem trudności nadaje się dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy, a trasa slalomowa na Pfriemesköpfel jest atrakcyjna dla profesjonalnych drużyn narciarzy z całego świata. Muttereralm oferuje doskonałe
warunki dla miłośników snowboardu i skitourów. W ośrodku kursują dwie 8-osobowe kolejki gondolowe, jedna 4-osobowa kolej krzesełkowa, wyciąg narciarski oraz 2 wyciągi taśmowe dla dzieci.

Oprócz oferty zimowej w postaci jazdy na nartach, sankach i turystyki pieszej, główną atrakcją w sezonie letnim, oprócz pieszych wędrówek i wspinaczki, jest przede wszystkim kolarstwo górskie. Sercem kolarstwa jest BikePark Innsbruck, który oferuje 17 km tras o różnym stopniu trudności oraz rozbudowaną infrastrukturę. Dowodem jego wyjątkowych walorów jest prestiżowy Crankworx World Tour, na którym co roku spotykają się najlepsi zawodnicy z całego świata.