Słowacja wraca do normalnego życia

Piwo można wypić serwowane przez okienko
Jedno z pól golfowych na Słowacji/fot. AG

Dzisiaj rozpoczął się I etap odmrażania gospodarki na Słowacji. Otwarte są restauracje, bary i piwiarnie – pod warunkiem, że posiłki  i napoje będą wydawane przez okienko.

Decyzją rządu słowackiego, od dzisiaj otwarte są również boiska na świeżym powietrzu, jednak bez możliwości korzystania z toalet, szatni i punktów gastronomicznych. Możliwe będzie uprawianie sportów niekontaktowych, np. golfa, biegów, jazdy na rowerze, tenisa.

Otwarte będą hotele robotnicze nie prowadzące wyżywienia, oferujące pobyty minimum 10-dniowe (chodzi o uruchomienie dużych zakładów pracy).

Od dzisiaj otwarte mogą być także targowiska (pod warunkiem zachowania ruchu jednokierunkowego), salony i komisy samochodowe, sklepy I punkty usługowe o powierzchni do 300 metrów kwadratowych.

Sztab antykryzysowy planuje wprowadzać kolejne etapy w dwutygodniowych odstępach. Warunkiem będzie nie przekraczanie dziennej liczby 100 zakażonych koronawirusem.

W II etapie będą otwierane hotele, ale posiłki będą mogły być serwowane jedynie do pokoi. Noclegi będą możliwe tylko w pokojach z łazienkami I toaletami. Nadal w hotelach nie będzie możliwości korzystania z innych usług poza noclegiem I wyżywieniem).
Otwarte będą atrakcje turystyczne na świeżym powietrzu.

W III etapie otwarte będą tarasy i ogródki restauracyjne, muzea, galerie i wystawy

W IV etapie przewidziano otwarcie kin, teatrów, basenów, hoteli