Słowacja: stan wyjątkowy na 90 dni od 25 listopada i dwa tygodnie lockdownu

Jarmark Bożonarodzeniowy w Bratysławie

Słowacki rząd ogłosił 90-dniowy stan wyjątkowy i wprowadził dwa tygodnie lockdownu, ponieważ liczba pozytywnych przypadków COVID-19 w kraju wzrosła. W tym okresie Słowacy będą mogli opuścić swoje domy tylko z ważnych powodów, takich jak zakupy spożywcze, lekarstwa, podróże do pracy i szkoły czy zaszczepienie się. Osoby nadal niezaszczepione będą musiały przedstawić negatywny test lub dowód, że byli wcześniej zakażeni COVID-19, aby dostać się do pracy – informuje SchengenVisaInfo.com.

„Na Słowacji stan wyjątkowy i godzina policyjna obowiązują przez 90 dni od czwartku 25 listopada 2021 r., z wyjątkiem godziny od 1.00 do 5.00. Obowiązuje również zakaz gromadzenia się więcej niż sześciu osób, z wyjątkiem osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym” – poinformowało słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Otwarte będą: sklepy z artykułami pierwszej potrzeby, zakłady pracy dla zaszczepionych, ozdrowieńców i testowanych, żłobki, przedszkola i szkoły, sanatoria na pobyt ze skierowaniem od lekarza, punkty gastronomiczne z możliwością sprzedaży na wynos, apteki, drogerie, poczty, punkty serwisowe, pralnie i stacje paliw.

Decyzja jest następstwem wtorkowych wypowiedzi prezydent Zuzany Čaputovej, że kraj przegrywa walkę z COVID. Brakuje personelu medycznego, a liczba pacjentów w szpitalach osiąga krytyczną liczbę

Słowackie Ministerstwo Zdrowia podało, że kraj przekroczył limit 3000 hospitalizacji z powodu covid, a prawie 83 proc. hospitalizowanych nie było zaszczepionych. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) 47,6 proc. słowackiej populacji dorosłych jest zaszczepionych częściowo, podczas gdy 45,7 proc. jest w pełni zaszczepionych. To o 20,1 proc. mniej niż przeciętna liczba pełnych szczepień w całej UE /populacja EOG.

Dane WHO pokazują, że w ciągu ostatnich siedmiu dni na Słowacji zgłoszono 53 530 pozytywnych przypadków COVID-19, co daje 631 738 zarejestrowanych wskaźników infekcji. Od wybuchu pandemii w kraju zarejestrowano 14 056 zgonów związanych z wirusem, z czego 369 zgłoszono w ostatnim tygodniu.