Słowacja – ponad 2,5 mln turystów w I półroczu

AG

W pierwszym półroczu Słowację odwiedziło ponad 2,5 miliona turystów, o 4 proc. więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku. To czwarty z rzędu rok wzrostu liczby turystów na Słowacji.

Od początku roku do końca czerwca turyści wykupili 6,9 mln noclegów, o 3,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Średnia pobytu, to 2,7 doby.

Najwięcej turystów odwiedziło regiony: żyliński, bratysławski i preszowski.

Arpád Érsek, minister transportu, powiedział: „Liczba turystów w naszym kraju rośnie a turystyka zdobywa coraz ważniejsza pozycję w naszej gospodarce. Ważne jest, byśmy kontynuowali trend rozwoju turystyki, podnoszenia jakości usług turystycznych i zwiększania potencjału, który mamy. Jeśli turyści będą wywozili ze Słowacjo same dobre wspomnienia, będą do nas wracali.”

Słowacy stanowili 61 proc. wszystkich turystów, odnotowano ich ponad 1,5 mln., o 3 proc. więcej niż rok temu.

Zagranicznych turystów odnotowano ok. 1 mln., o 5 proc. więcej niż rok temu.

Wśród turystów zagranicznych najwięcej było z Czech (29 proc.), Polski (11 proc.), Niemiec (8 proc.), Węgier (5 proc.), Austrii (5 proc.) i Wielkiej Brytanii (4 proc.).

Największy wzrost liczby turystów w porównaniu z I połową 2017 roku odnotowano z: Czech (+27 tys.), Polski (+10 tys.) i Chin (+6 tys.).