Skyscanner zbadał odprawy online

archiwum Lufthansa

Od 30 dni do 24 godzin przed wylotem – duże różnice w dostępności odpraw online.

Wyszukiwarka Skyscanner, przyjrzała się przepisom regulującym internetowe odprawy w największych liniach lotniczych.

Magdalena Greloff, marketing manager w Skyscanner, powiedziała: “Chcemy, by nasi użytkownicy mieli pełen wgląd w przepisy obowiązujące w różnych liniach lotniczych. Chcemy również dać im kilka porad dotyczących tego, jak najszybciej i najwygodniej odprawić się przed urlopem. Istnieją bowiem duże różnice w dostępności internetowej odprawy, co może być niezrozumiałe dla podróżujących osób. Odprawy zaczynają się od 30 dni, do 23 godzin przed wylotem. Zależy nam na tym, by podróżni byli jak najlepiej poinformowani i wiedzieli ile mają czasu na odprawę.”

W przypadku klasycznych linii lotniczych, podróżni najczęściej mogą się odprawiać prawie na ostatnią chwilę – Lufthansa (23 godz.), Emirates (23 godz.), British Airways (24 godz.). Tymczasem tańsi przewoźnicy, tacy jak chociażby Ryanair i EasyJet, zapewniają o wiele większa elastyczność w tym temacie. W ich przypadku odprawić można się nawet na 30 dni przed wylotem. Podróżnym oferuje się ponadto możliwość pobrania i wydrukowania kart pokładowych na podróż w obie strony na domowy komputer, ponieważ za granicą dostęp do internetu może być ograniczony. Linie te zazwyczaj pobierają jednak dodatkowe opłaty, jeśli odprawy dokonujemy na lotnisku, czego nie robią linie klasyczne.

Skyscanner sprawdził, dlaczego dostępność odpraw w sieci wynosi od 23 godz. do 30 dni przed wylotem i dowiedział się, że często chodzi o wygodę klientów. Krótszy czas, w którym można dokonać odprawy w sieci uzależniony jest od sposobu wydawania biletów przez niektóre linie lotnicze i ma zapobiec sytuacji, w której podróżny odprawi się na zły lot.
Dodatkowo, linie lotnicze same chcą pozostać elastyczne i dzięki skracaniu daty rozpoczęcia internetowej odprawy, chcą zapewnić sobie możliwość reagowania na zwiększony popyt na bilety, również w klasie biznes. Na różnice w dostępności internetowej odprawy, wpływ mają także przepisy obowiązujące w poszczególnych krajach, lub konieczność posiadania paszportu albo wizy przez osobę podróżującą.

Linia lotnicza

Kiedy najwcześniej można się odprawić (czas przed odlotem)/Kiedy najpóźniej można się odprawić (czas przed odlotem)
Easyjet 30 dni /40 min.
Ryanair 30 dni /4 godz.
German Wings 72 godz./3 godz.
LOT 24 godz./120 min.
Alitalia 48 godz./Brak danych
Austrian 36 godz./1 godz. – 30 minut
Air Berlin 30 godz./90-30 min.
Air France 30 godz./30 min. trasy europejskie i60 min. trasy międzykontynentalne
KLM 30 godz./do 1 godz. (Do USA 24 do 1 godz. Mumbaj 8 do 1 godz., Chiny 23,5 godz.) 1 godz.
Emirates 24 godz./90 min.
Turkish Airlines 24 godz./90 min.
British Airways 24 godz. / godz.,2 godz. (do USA)
SAS 22 godz./1 godz.
Finnair 36 godz. (24 godz. dla lotów do USA)/ Brak danych
Aeroflot 24 godz./45 min.
Norwegian 24 godz./1 godz.
Etihad 24 godz. /2 godz.
WizzAir 30 dni /3 godz.
Lufthansa 23 godz./1 godz.
Swiss 23 godz./1 godz.

Pięć porad dla podróżujących od eksperta Skyscanner:

1. Zdobywaj wiedzę wcześnie
Podróżni powinni jak najszybciej dowiedzieć się, jakie możliwości odprawy oferuje linia lotnicza, którą będą podróżowali. Jeśli spodziewamy się, że będziemy mieli ograniczony dostęp do internetu, warto wcześniej pobrać aplikację swojej linii lotniczej, jeśli jest ona oferowana.

2. Wydrukuj lub pobierz karty pokładowe w domu
Jeśli tylko jest to możliwe, oszczędź czas dzięki pobraniu i wydrukowaniu kart pokładowych we własnym domu. Jeśli korzystasz z mobilnych kart pokładowych, warto mieć na urządzeniu mobilnym aplikacje takie jak Passbook (iOS) lub PassWallet (Android).

3. Używaj aplikacji, a nie przeglądarki
Kiedy podróżujesz z mniejszymi lub międzynarodowymi liniami lotniczymi, spróbuj zawczasu pobrać ich aplikację mobilną. Powinna nie tylko być prostsza w obsłudze od strony internetowej, ale i pobierać mniej danych. Pamiętaj jednak, że lecąc z linią, taką jak Lufthansa czy British Airways, kartę pokładową z łatwością dostaniesz również na stanowisku odprawy na praktycznie każdym lotnisku.

4. Internet za granicą, nie jest tak drogi, jak myślisz
Przepisy wprowadzone przez Unię Europejską w czerwcu 2014 r. ograniczają ceny internetu mobilnego wewnątrz Unii Europejskiej. Maksymalnie możemy zapłacić 0,20 euro za megabajt przesłanych danych (naliczane co kilobajt). Często można korzystać z internetu jeszcze taniej, wystarczy sprawdzić ofertę swojego operatora telefonii komórkowej. Większość z nich oferuje specjalne pakiety do wykorzystania na urlopie za granicą. Pakiety te mogą być bardzo tanie.

5. Korzystaj z darmowego Wi-Fi
Nie martw się, jeśli twój hotel nie oferuje darmowego Wi-Fi. W przestrzeni publicznej powinieneś znaleźć darmowe punkty dostępu do internetu (tzw. hotspoty). Również popularne marki, takie jak McDonald’s, Starbucks czy Apple, często oferują darmowy dostęp do internetu. Wiele hotspotów znajdziesz także na ulicach miast. Bądź jednak ostrożny, nie zaleca się, by w publicznie dostępnych hotspotach korzystać z bankowości internetowej, lub innych usług, w których podajesz poufne dane.