Skyscanner: Polacy coraz częściej latają do Stanów Zjednoczonych

archiwum libertytickets.com

Według ekspertów wyszukiwarki Skyscanner, w 2016 roku zainteresowanie lotami do USA wzrosło o ponad 30 proc. W rankingu najpopularniejszych kierunków podróży w 2015 roku kraj ten znalazł się na piątym miejscu.

Analitycy wyszukiwarki lotów Skyscanner, przeanalizowali dane dotyczące tysięcy zarezerwowanych lotów. Raport Skyscanner wskazuje na cztery główne czynniki, determinujące koszt biletu: termin planowanej podróży, lotnisko początkowe, miasto docelowe oraz wyprzedzenie, z jakim rezerwuje się lot. Z analizy wynika, że najkorzystniejszym miesiącem na podróż do Stanów Zjednoczonych jest wrzesień i maj – można wówczas zaoszczędzić ok. 7,5 proc. na cenie biletu. Oszczędność ta może być jednak większa lub mniejsza w zależności od konkretnej trasy.
Według raportu do Stanów Zjednoczonych najtaniej można polecieć ze stolicy. Średnia cena biletu z Warszawy do USA to 2778 zł, a w najtańszym na tej trasie miesiącu (lutym) można polecieć za ponad dwieście złotych mniej. Z Krakowa za bilet zapłaci się średnio 2866 zł, ale już w maju można go kupić średnio za 2674 zł. Najdroższe bilety do USA są z Gdańska (średnia cena to 3109 zł), ale to właśnie stąd najwięcej można zaoszczędzić, wybierając najtańszy miesiąc (styczeń) – aż 470 zł.

Najlepszym miesiącem na zakup biletu do Nowego Jorku jest styczeń, a miejscem wylotu Gdańsk. Cena lotu oscyluje na poziomie ok. 1974 zł, czyli wynosi 21 proc. mniej niż średnia cena lotu na tej trasie. Do Chicago ceny biletów są porównywalne, bez względu na miasto odlotu, choć z Krakowa i Gdańska najlepiej lecieć tam w listopadzie, a z Warszawy w lutym (we wszystkich przypadkach oszczędność sięga kilkunastu procent od średniej ceny biletu).
Do Los Angeles najniższe ceny biletów są w styczniu, lecąc z Krakowa (do 25 proc. mniej od średniej ceny, czyli za ok. 2450 zł). W przypadku San Francisco najtańszym miastem początkowym jest Gdańsk, a najtańszym miesiącem luty (średnia oszczędność to 24 proc. na cenie biletu, czyli ok. 2611 zł). Gdańsk jest również najlepszym miastem na początek podróży do Miami, a najtańszym miesiącem jest wrzesień (cena biletu na tej trasie w tym terminie może spaść do prawie 20 proc,, czyli ok. 2450 zł).

Planując podróż na trzy i pół miesiąca przed lotem (czternaście tygodni), bilet do USA można kupić średnio 10 proc. taniej.
Loty do Chicago – lecąc z Polski do Chicago bilet najlepiej rezerwować piętnaście tygodni przed planowaną podróżą (trzy i pół miesiąca wcześniej). Cena może spaść średnio o 11 proc.;
Loty do Nowego Jorku – kupując bilet na dwadzieścia tygodni przed planowaną podróżą, czyli z pięciomiesięcznym wyprzedzeniem, będzie można zaoszczędzić około 10 proc.;
Loty do Los Angeles – rezerwacja dokonana na piętnaści tygodni wcześniej (trzy miesiące i trzy tygodnie przed) umożliwi oszczędność na poziomie nawet 14 proc.;
Loty do San Francisco – zakup biletu na cztery miesiące przed planowaną podróżą pozwoli zaoszczędzić około 15 proc.;
Loty do Miami – optymalny czas na rezerwację biletu to cztery i pół miesiąca (18 tygodni) i oszczędność na poziomie około 11,5 proc.