Sezon zimowy na Chopoku otwarty. Nowa gondolka wystartowała

DRuga od lewej Petra Vlhova, pierwszy od prawej – Igor Rattaj, prezes TMR/fot. MM

Dwie regionalne organizacje turystyczne na Słowacji: Horehronie i Liptów, wspólnie otworzyły w ostatni weekend sezon zimowy na stokach Chopoka w Niżnych Tatrach. Wydarzenie uświetniła obecnością Petra Vlhova, mistrzyni olimpijska w slalomie z Pekinu. W Jasnej, stacji narciarskiej spółki Tatry Mountain Resorts otwarto tego dnia nową kolejkę gondolową, która znacząco zwiększyła przepustowość ośrodka.

Warto przypomnieć, że właśnie te dwa regiony graniczą ze sobą na linii głównej grani Niżnych Tatr, tak więc stoki północne i południowe najpopularniejszej na Słowacji narciarskiej góry – Chopoku – należą właśnie do nich a właściciel największej stacji narciarskiej u naszych południowych sąsiadów – spółka tatry Mountain Resorts – współpracuje z obydwoma organizacjami.

fot. MM

Otwarcie sezonu uświetniła swoją obecnością urodzona w Liptowskim Mikulaszu, mistrzyni olimpijska w slalomie z Pekinu – Petra Vlhova. Została ona matką chrzestną nowej kolejki gondolowej z Bielej Puti na Priehybę. Gondolka mniej więcej pięciokrotnie skróciła czas wyjazdu na Chopok. Przypomnijmy, że do tej pory narciarze musieli korzystać najpierw z czteroosobowej kanapy a następnie czekać – nawet do 1,5 godziny) w kolejce do kolejki szynowej Twonliner (popularniej „Biedronki”) – , która dojeżdżała na Priehybę. Stamtąd kolejna gondolka wywozi już na sam szczyt Chopoka.

Nowa inwestycja spółki Tatry Mountain Resorst kosztowała 17 milionów euro. Pokonujące długość wyciągu wynosząca 930 metrów wagoniki 15-osobowa mogą w ciągu godziny przewieźć 2800 osób. Stara „Biedronka” przewoziła w ciągu godziny 250 osób.

fot. MM

Również po południowej stronie Chopoka pojawia się nowość. Po pięcioletniej przerwie spowodowanej remontem, uruchomiono kolejkę w Zadnich Dereszach, w 1981 roku naldłuższy wyciąg w ówczesnej Czechosłowacji.

Petra Ridzoňová Hlásniková, dyrektorak wykonawcza regionalnej organizacji ruchu turystycznego Regionu Horehronie, powiedziała: „Nowością jest także nowym produkt, jakim będzie w tym seoznie skipass Horehronie (4,6 lub 7-dniowy), obowiązujący w trzech ośrodkach, Jasnej, Ski Tal oraz Myto Ski & Bike Center – w sumie to ponad 60 kilometrów tras zjazdowych. Sprzedaż skipassów ruszy w połowie grudnia.”

Na ważniejszej z punitu widzenia narciarzy, północnej stronie Chopoka, warto odnotować modyfikację dawnej trasy nr 42, prowadzącejz. Priehyby do Jasnej – jest to obecnie niebieska trasa o numerze 2b. (Majova Priehyba – Jasna). Dodano także niebieską trasę łączącą Północną stronę Chopoka przedłużono zmodyfikowaną trasą narciarską nr. 42 Priehyba – Jasná, którą zmieniono na nową niebieską trasę nr. 2b Májová Priehyba – Jasna. Dodano także nową niebieską trasę łączącą Jelení Grúň ze stokiem slalomowym 12a.

Ján Blcháč, prezes zarządu regionalnej organizacji turystycznej REGION LIPTOV, podkreślił: „Nowy sezon zimowy, to nowe oczekiwania. Wierzymy, że odwiedzą ans zarówno Słowacy, jak i goście zagraniczni. Czekają na nich nie tylko profesjonalnie przygotowane stoki, ale i nowa kolejka. Cieszę się, że nasza mikulaszowska mistrzyni olimpijska Petra Vlhová otowrzyłą sezon zimowy i odsłoniła „lodowe serce Jasnej”

Darina Bartkowa, dyrektorka regionalnej organizacji turystycznej REGION LIPTOV, dodała: „Z ankiety wśród kwaterodawców wynika, że jest zainteresowanie sezonem zimowym. Wzrost cen usług nie jest tak dramatyczny, jak wzrost kosztów nakładów. Warto podkreślić, że stacje narciarskie oraz noclegi na Słowacji są wciąż tańsze niż w Dolomitach lub Austrii.”

fot. AG

Jiří Trumpeš, dyrektor ośrodka Jasná, zaznaczył: „Na razie mało jest śniegu naturalnego, ale nasz wielki system naśnieżania pozwolił udostępnić część tras narciarzom. Mam nadzieję, że jeśli w najbliższych dniach będzie padać śnieg i utrzyma się ujemna temperatura, wkrótce będziemy mogli udostępnić cały ośrodek.”

Igor Rattaj, prezes Tatry Mountain Resosrts, właściciela stacji Jasna, powiedział: „Otwarcie sezonu i otwarcie nowej kolejki gondolowej, to znakomite wiadomości dla narciarzy. W tym sezonie liczymy na to obłożenie zbliżone do lat przedpandemicznych. Ten sezon traktujemy jako pierwszy „normalny” po covidzie. Zwiększyliśmy przepustowość naszych kolejek dzięki nowej gondolce. Rezerwacje hoteli na razie są na bardzo zadowalającym poziomie, ale do statystyk podchodzimy ostrożnie, bo wszyscy pamiętamy minione sezony zepsute z powodu covidu.”

Imprezę zakończył Wieczór Austriacki z kuchnią tego alpejskiego kraju. Muzyczną oprawę zapewnił słynny DJ Ötzi, grający m.in. znany chyba wszystkim narciarzom hot większość apreski „Anton aus Tirol”.

Plastron startowy Petry Vlhovej, mistrzyni olimpijskiej, do wylicytowania na Gali Waszej Turystyki