Sezon turystyczny w Chorwacji: ponad milion Polaków na wakacjach

Morskie Organy w Zadarze /fot. ©CNTB/ Luka Esenko

Według danych z systemu eVisitor 15 września Chorwacja odnotowała przyjazd ponad miliona turystów z Polski w 2023. To o pięć dni wcześniej niż w roku ubiegłym – poinformowało Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce. W tym okresu odnotowano również 6 291 323 noclegów w obiektach turystycznych.

Sezon turystyczny w Chorwacji, zwłaszcza jeśli chodzi o gości z Polski, prezentuje dobre wyniki. Według danych zgromadzonych w systemie eVisitor od 1 stycznia do 17 września 2023 roku, polscy turyści zrealizowali łącznie 1 014 506 przyjazdów do Chorwacji, co oznacza wzrost o ponad 2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Liczba noclegów wyniosła 6 291 323 i utrzymuje się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym.

Wśród preferowanych regionów Chorwacji przez polskich turystów, pierwsze miejsce zajmuje region splicko-dalmatyński. Tradycyjnie, najpopularniejszym miejscem dla turystów z Polski pozostaje miejscowość Omiš, położona właśnie w tym regionie. To połączenie aktywnego wypoczynku i dziedzictwa kulturowego oraz niepowtarzalny krajobraz gór i lazurowego morza, co sprawia, że przyciąga turystów z Polski z roku na rok.

„Bardzo się cieszę, że również w tym roku tak wielu Polaków wybrało właśnie Chorwację na miejsce swojego wypoczynku. Już od wielu lat region splicko-dalmatyński to prawdziwy raj gości z Polski. To tu skupia się największa ich liczba. Cenią sobie piękne plaże, kulturowe atrakcje, wspaniałą przyrodę i wyjątkową atmosferę tego regionu” – komentuje Małgorzata Kowalska, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

Polacy wybierają Chorwację na swoje wakacje

Kolejnym popularnym wśród Polaków jest region istryjski, który odnotował wzrost liczby przyjazdów o ponad 15 proc., a noclegów o ponad 12 proc. Istria to bowiem idealne miejsce dla smakoszy i miłośników historii. To region, gdzie spotykają się przepyszna kuchnia śródziemnomorska i malownicze miasteczka, co przyciąga coraz większą uwagę gości.

Z kolei region zadarski cieszy się wzrostem liczby przyjazdów z Polski o blisko 8 proc, a noclegów o ponad 4 proc.

„Zadar to miejsce magiczne, gdzie spotykają się piękne widoki, historia i nowoczesność. To przyciągający region, który coraz częściej staje się celem podróży dla turystów z Polski” – dodaje Małgorzata Kowalska.

W regionie primorsko-gorańskim (Kvarner), liczba przyjazdów gości z Polski wzrosła o blisko 6 proc., a noclegów o 3,5 proc. Warto zauważyć, że polscy turyści najczęściej wybierają jako formę zakwaterowania kwatery prywatne, a następnie hotele i kempingi.

„Zauważamy również coraz większe zainteresowanie polskich turystów Chorwacją kontynentalną. Piękne krajobrazy, oferta kulturowa, liczne muzea a także bogata oferta eno-gastronomiczna przekonują coraz większą liczbę podróżnych. Z satysfakcją odnotowujemy też, że Chorwacja staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem turystyki całorocznej. Na przykład, w okresie adwentu, turyści chętnie odwiedzają Zagrzeb, zachwycając się magią tego miasta” – komentuje dyrektor Kowalska.