Sery korbaciki z Zazrivej

AG

To jeden z symboli kuchni słowackiej – skręcone w warkocze sery czyli korbaciki. Są do kupienia we wszystkich sklepach, świetnie smakują z piwem i winem. Najlepiej kupować je jednak u producenta. W Małej Fatrze najlepszym jest firma Syrex w Zazrivej.

To dla wielu grup turystycznych jeden z podstawowych punktów odwiedzin w Małej Fatrze. Ponad pięć kilometrów od Terchovej, jadąc w stronę Zazrivy, znajduje się „Salas Zazriva”. To duży drewniany budynek, w którym mieści się restauracja i sklep z serami i mała sala, w które można przez cały dzień zobaczyć, jak wyrabia się różnego rodzaje sery, w tym oczywiście słynne korbaciki. Po drugiej stronie stoi bacówka pasterska, gdzie rano można obejrzeć jak baca zdobywa mleko i robi sery.

Korbaciki robi się z serowej masy parzonej. Najpierw trzeba zetrzeć na grube paski kilogramowy kawałek sera. Następnie starty ser wkłada się go do gorącej wody i ugniata, aż do uzyskania wielkiej gumiastej masy. Rozciąga się ją na długą taśmę i owija wokól ramki. Tę z kolei wsadza się do osolonej wody na trzy, cztery minuty a następnie tnie się „taśmę” na 20-centymetrowe nitki. Te z kolei zaplata się na patyczku w warkocze. Oczywiście, z tej samej masy, robi się sery w równych kształtach (wykładając masą drewniane formy). W Sala Zazrivie robi się codziennie korbaciki z 30 kilogramów sera. Tyle mniej więcej sprzedaje się codziennie.
W restauracji można zamówić nie tylko sery, ale i dania kuchni słowackiej. A budynke stoi w pięknym miejscu. Z tarasu rozciąga się widok na skalisty Mały Rozszutec, na zalesione wzgórza Małej FFatry, na łąki.
A po posiłku – czas na zakupy. Korbaciki występują w dwóch wersjach: solone i wędzone. Sprzedawane są w opakowaniach mniej więcej po 250 gramów.

W ofercie sklepu są m.in.
Korbaciki świeże – 10,67 euro/kg
Korbaciki wędzone – 12,37 euro/kilogram
Nitki serowe – 9,78 euro/kg
Wędzony ser owczy – 13,78 euro/kg
Wędzone kulki serowe – 11.61 euro/kg
Deska serów (różne smaki) – 11.97 euro/kg
Ser owczy – 11,86 euro/kg
Oscypki – 10,87 euro/kg
Świeże kulki serowe – 11,97 euro/kg
Formy serowe, np. Janosik – 11.97 euro/kg
Bryndza – 10,30 euro/kg

www.syrex.sk

{gallery}2469{/gallery}