Seollal, czyli świętowanie obchodów koreańskiego Nowego Roku

Seollal jest jednym z dwóch najważniejszych świąt w Korei. Jego świętowanie przypada na pierwszy dzień kalendarza księżycowego, który w przyszłym roku rozpocznie się 1 lutego i będzie rokiem Tygrysa, a zakończy 21 stycznia 2023 roku. Jest, to święto podczas, którego wszystkim Koreańczykom przysługują dni wolne od pracy. Według kalendarza księżycowego i chińskiego horoskopu, rok jest podzielony na 12 miesięcy, a każdy miesiąc jest reprezentowany przez inne zwierzę.

Jest, to wyjątkowy dzień na miarę naszego Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. Koreańczycy spędzają je w gronie najbliższych sobie osób. Obchodzony jest uroczyście i wymaga długich przygotowań. Dla wielu Koreańczyków kojarzy się, z powrotem do rodzinnych domów. W tym ważnym dla nich okresie mają czas, aby oddać szacunek swoim przodkom. W trakcie trwania tego święta spożywają oni tradycyjne potrawy, grają w gry ludowe, słuchają opowieści i spędzają czas na wspólnych rozmowach do później nocy.

Turyści, którzy decydują się na pobyt w Koreii w trakcie trwania Seollal, mogą zaobserwować, że na co dzień tętniący życiem Seul staje się o wiele spokojniejszy, ponieważ wielu mieszkańców opuszcza stolicę. Jednak wszelkie obiekty rekreacyjne i kulturalne, takie jak parki rozrywki, parki narodowe i duże pałace, pozostają na ten czas otwarte.

Przygotowania do świętowania

W Korei gorączka przygotowań do Seollal rozpoczyna się już kilka dni wcześniej. Potrawy są przygotowywane ze znacznym wyprzedzeniem. Rozpoczyna się również szaleństwo związane z kupowaniem prezentów dla swoich najbliższych oraz dalszych krewnych. Ważną częścią przygotowań do świętowania Seollal dla wielu osób jest zorganizowanie podróży, aby odwiedzić swoje rodzinne miasta. Podróżowanie w tym okresie zajmuje nawet do czterech razy dłużej niż zwykle kiedy podróżują do domów. Przyczyną tego jest zwiększony ruch na drogach w całym kraju.

Bardzo ważne jest przygotowanie specjalnych regionalnych potraw. Nie tylko dania muszą być odpowiednio dobrane, ale także ważne jest właściwe ustawienie ich na stole. Przed zjedzeniem posiłku, specjalnie dla zmarłych przodków jest odprawiany rytuał zwany Jesa. Zajmuje się tym najstarszy mężczyzna w rodzie. Następnie wszyscy członkowie rodziny zasiadają do stołu i spożywają wspólnie posiłek.

Noworoczny poranek rozpoczyna się od zebrania się członków rodziny, którzy są ubrani w specjalny strój na Seollal. Ma to związek z obrzędami jakie dotyczą ich przodków. Wykonywany jest w celu oddania szacunku i wdzięczności wobec nich. Kolejno następuje spożycie rytualnego pokarmu. Głównym daniem jest tradycyjna zupa, którą przyrządza się z pokrojonych w plasterki ciastek ryżowych, wołowiny, jajek, warzyw i innych składników. W Korei uważa się, że klarowny rosół i białe ciastka ryżowe tteokguk symbolizują rozpoczęcie roku z czystym umysłem i ciałem.

Życzenia i noworoczne gry

Po posiłku młodsze pokolenia rodziny oddają szacunek starszym, wykonując głęboki ukłon. Obowiązuje tu zasada, która mówi o poprawności wykonania pokłonu przez chłopców i dziewczynki. Następnie starsi ofiarowują błogosławieństwa i życzenia pomyślnego roku. Dzieci często otrzymują od nich prezent w postaci pieniędzy.

Jedną z tradycyjnych gier w trakcie trwania święta jest  Yunnori. Angażuje ona wszystkich członków rodziny do uczestnictwa. To gra planszowa polegająca na rzucaniu czterema patykami i przesuwaniu znaczników gry po planszy w zależności od tego ile patyków jest skierowanych do góry. Każda drużyna ma cztery znaczniki, a pierwsza drużyna, która umieści wszystkie cztery znaczniki wokół planszy, wygrywa.

Seollal to wyjątkowy czas podczas, którego Koreańczycy dostrzegają jak ważne są relacje rodzinne oraz pamięć o swoich bliskich.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]