Schroniska w Tatrach Wysokich na Słowacji już otwarte

Schroniska tatrzańskie już otwarte
Schronisko Tery’ego w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich, popularna “Terinka”/fot. AG

Najbardziej popularne schroniska po słowackiej stronie Tatr Wysokich, w tym wysokogórskie Schronisko Tery’ego, wznowiły działalność. Na razie nie można w nich nocować, ale można zjeść posiłki.

Jak podał portal WaszaSłowacja.pl, w Tatrach Wysokich po słowackiej stronie obecnie funkcjonuje sześć schronisk.
Słowacy nie zamknęli swoich gór przed turystami, szlaki są otwarte – w Tatrach Wysokich do sezonu letniego można po nich chodzić do wysokości schronisk właśnie.

Początkowo, w związku z sytuacja wywołaną epidemią koronawirusa, schroniska górskie zostały zamknięte. Obecnie, kiedy temperatury poszły w górę, coraz więcej ludzi wędruje po górach (zwłaszcza w weekendy), większość schronisk postanowiła się na nowo otworzyć. Zwłaszcza, że zbliżają się dwa “majówki” – 1-3 maja oraz 8-10 maja.

Działalność wznowiły do tej pory: Schronisko nad Popradzkim Stawem i sąsiadująca z nim Majtakova Chata (wysokość 1494 metrów), Schronisko pod Soliskiem (1840 m), Schronisko Zamkowskiego (1475 m), Chata Zbójnicka (1960 m) i Schronisko Tery’ego (2015 m). Zamknięte jest na razie Schroniska nad Zielonym Stawem i Schronisko pod Rysami (ono jest otwierane dopiero w sezonie letnim).

W schroniskach nie można nocować, zaś posiłki wydawane są przez okienka.